Türkiye’de kullanılan beton standardını arttırıyor

Varyap Meridian’ın 60 kattan oluşan A Blok inşaatının tamamında C60 Beton kullanılıyor. Şimdiye kadar 84.700 metreküp C60 betonun kullanılacak olduğu Varyap Meridian, Türkiye’nin yüksek teknolojili projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. C60 beton, bir metrekarede 6 bin ton yük taşıyor.

Türkiye’nin LEED kayıtlı ilk lüks yeşil konut projesi olan Varyap Meridian, inşasında kullanılan “C60 Beton” ile Türkiye’de yüksek teknoloji beton kullanımının öncülüğünü yapıyor. Varyap Meridian’ın 60 kattan oluşan A Blok inşaatının tamamında C60 beton kullanılıyor. 22.500 metreküp temelde, 62.200 metreküp çatıya kadar olan bölümünde olmak üzere toplam 84.700 metreküp C60 betonun kullanılacağı Varyap Meridian’da stüdyodan, 4+1’e kadar, toplam 409 olmak üzere 150 farklı tipte daire bulunmaktadır. C60 beton, bir metrekarede 6 bin ton yük taşıyor.

“Yüksek Dayanımlı Beton” olarak tanımlanan C60’ın, üretimi ve denetiminin sıkı ek kurallara tabi tutuluyor. C60, yüksek mukavemetli olmasının yanı sıra, havadaki nem, karbondioksit, hava yoluyla deniz suyundan taşınan tuzlar ile zeminden gelen sülfat ve don etkisi gibi çevresel zararlı dış etkilere karşı da binaya yüksek düzeyde dayanıklılık sağlıyor.

C 60 gibi ileri teknoloji ürünü bir betonun kullanımında, üretim kalitesi titizlikle takip edilmektedir. Şantiyede yapılan her döküm sırasında, beton dökümünü temsil edecek numuneler alınmaktadır. Bu numunelerin sıcaklıkları, kıvam değerleri, 3-7 ve 28 günlük mukavemet değerleri izlenmektedir. Her döküm numunesi sırasıyla, beton santrali laborantı, VARYAP Kalite Beton Kontrol Teknisyeni, Yapı Denetim Temsilcisi, VARYAP Kontrol Mühendisi kontrolünden ve VARYAP Teknik Danışmanı Prof. Dr. Erbil Öztekin’in onayından geçmektedir. Bu işlemler ‘Beton Kontrol ve Numune Bilgi Formu’ ile kayıt altına alınarak hiçbir detay atlanmamaktadır.

Her metrekaresi, 6 bin ton yük taşıyor
Bina faydalı ömrünü de uzatan C60 sınıfı betonun her metrekaresi 6,000 ton yük taşıyabiliyor. C60 betonda, yüksek su basıncı altında bile içeriye 5 milimetreden fazla işlemiyor. Bu özelliğiyle de C60 kullanılan yapılarda su, beton içindeki çelik donatıya ulaşamıyor ve çeliğin paslanarak çürümesini engelliyor.C60, sadece suya karşı değil, diğer sıvılara ve gazları da geçirmeyen bir özellik taşıyor.

Net alan kazandıran özelliği
C60 betonu, daha yüksek dayanımı dolayısıyla kolon, perde, döşeme gibi taşıyıcı kesitlerinin küçülmesine izin veriyor. Bu nedenle, daire ya da ofislerin net kullanım alanları C60 ile biraz daha büyük, tavanları ise daha yüksek olabiliyor.

C60, daha az çimento daha çok uçucu kül veya öğütülmüş yüksek fırın curufu gibi mineral katkı ile üretildiğinden , hem bu atıkların çevreci biçimde değerlendirilerek yok edilmelerine imkan sağlıyor, hem de çimento üretiminin karbondioksit salınımı ya da sera etkisi gibi dünyaya verdiği zararın azaltılmasına katkıda bulunuyor.”