Osmanlı ihtişamına yeni yorum

Küçükçekmece’deki İstanbul Sarayları’nda kentin mimari kimliğini belirleyen pek çok saray ve yalı, modern bir anlayışla yorumlandı

İstanbul Sarayları’nda sadece saraylar değil, saray hayatının diğer ayrıntılarını yansıtan yalılar, kasırlar ve köşkler de günümüz mimarisinin bakış açısı da yer alıyor. İstanbul Sarayları projesinde Şehzade Sarayları, Kuzguncuk Yalıları, Çırağan Köşkü, Dolmabahçe Köşkü, Koru Sarayları, Sultan Sarayları, Hünkar Konakları, Hanzade Konakları ve Hisar Kuleleri olmak üzere dokuz farklı yaşam seçeneği sunuluyor. Dev proje, geçmiş, şehre yüzyıllar boyu hükmeden saraylardan ve çevresindeki semtlerden esinlenilerek modern mimariyle yeniden yorumlandı…

BİR BAKIŞTA
– Adı: İstanbul Sarayları.
– Lokasyonu: Küçükçekmece.
– Yapan şirket: Sinpaş GYO.
– Satış Koordinatörü: Özkan Öztürk.
– Tamamlanma tarihi: İlk etap teslimi 30 ay sonra.
– Arsa büyüklüğü: 119 bin 500 metrekare.
– İnşaat alanı: 253 bin metrekare.
– Satılabilir alan: 169 bin metrekare.
– Ticari alan: 50 adet
– Konut sayısı:
– Konut bilgileri: 75 metrekare 1+1’den 426 metrekare 6+1’e kadar 62 farklı seçenek.
– Kat yükseklikleri: Hisar Kuleler 23 katlı, Hanzade Konakları 11, Hünkar Konakları 12-13, Şehzade Sarayları üç, Sultan Sarayları dört, Koru Sarayları altı, Çırağan Köşkü ve Kuzguncuk Yalıları iki katlı olarak tasarlandı.
– Tahminen yaşayacak insan sayısı: 3 bin 600 kişi.
– Proje mimarı: Mehpare Evrenol.

NASIL BİR YAŞAM?

Projede isimlerini ve modellerini İstanbul’daki dokuz farklı saray ve yalılardan alan bir konsept kullanılıyor. Projede Boğaz’daki pek çok simge kullanıldı. Mesela, yapılar Anadolu ve Rumeli olarak ayrı bloklarda yer alırken, Boğaziçi Meydanı projenin buluşma noktası oldu. Bir diğer önemli ayrıntı ise Hisar Kule isimli bölümün 23. katında bulunan fitness salonu. Bu arada bu bölümde rezidans hizmetlerinin yanı sıra restoran ve kafeler de yer alıyor.

ULAŞIM AVANTAJI

Proje Atatürk Havalimanı’na 13, TEM’e 1.5, E-5’e sekiz kilometre uzaklıkta. Okullar, hemen yanındaki Bosphorus City projesinin içinde. Hastane ihtiyacı ise projenin 200 metre ilerisine inşa edilecek. Bu arada projenin üç kilometre uzağında Deposite AVM ve beş kilometre mesafede Prestige Mall yer alıyor.

Milliyet