FİYAPI 1001 Villayla Berlin’e Giriyor

FİYAPI’nın patronu Fikret İnan, Berlin yakınlarında 5 bin 300 dönümlük, içinde 2 tarihi şatosu olan bir araziye ortak oluyor

Rus, Alman ve Türk zenginler için 1001 lüks villa inşa edeceklerini söyleyen İnan, yurt içinde de Richa markasıyla 1.5 milyon doların üzerinde butik projeler halinde toplam 1000 lüks konut üreteceklerini söyledi.

2008 yılından itibaren İstanbul’da ‘ucuz kaliteli’konut projeleriyle adını duyuran Fiyapı’nın patronu Fikret İnan, bundan sonra bu segementi bırakacaklarını, lüks konut üretimine geçeceklerini açıkladı. İstanbul başta olmak üzere 8-10 kentte tek marka ‘Richa’ adıyla butik siteler şeklinde toplam 1000 lüks konut üreteceklerini söyleyen Fikret İnan, “Bunlar 350 metrekareden küçük olmayacak ve fiyat da 1.5 milyon doların üzerinde olacak” dedi. Fikret İnan 2011’de asıl büyük projeyi ise Berlin yakınlarında inşa edeceklerini açıkladı.

İki Türk araziyi almış

Fikret İnan, şöyle konuştu: “Almanya’da 5 bin 300 dönüm (5 milyon 300 binmetrekare) arazi için ortaklık kuruyoruz. Berlin yakınlarında bir Alman prensten kalma ve iki Türk girişimci tarafından satın alınmış çok değerli bir arazi için teklif geldi. Almanya’da bir şirket kurup tapuyu 2 yıl önce almışlar. Teklif; ‘araziyi satmak istiyoruz’ diye geldi. Gittim, gördüm ve çok beğendim. Göl kenarında, içinde ormanı ve müthiş doğal güzelliği olan bir arazi. Yanından yol geçiyor ve 4 kilometre ötede havaalanı var. 2 tane şatosu ayrıca başka binalar da var.”

10 milyon Euro’yla ortak

Araziye villa projesi yapmanın uygun olduğuna karar verdiklerini söyleyen Fikret İnan, “Rus, Alman ve Türk zenginlerin kendini şarj edebileceği bir kaçış yeri gibi olacak. İnanılmaz bir tabii güzellik var. Arazinin sahibi Bleda İnşaat’ın yüzde 50’sini 10 milyon Euro bedelle alıyoruz. Asıl ortaklık porjeyle ilgili. Böyle bir arizi Türkiye’de 200 milon Euro’ya bile satılmaz” diye konuştu. Alımla ilgili resmi işlemlerin sürdüğünü, arazinin bağlı bulunduğu belediyenin başkanı ile proje için bir görüşme yapacağını söyleyen İnan, şöyle devam etti: “Buraya 1001 adet villa yapacağız. Arazinin tamamı ormanlık değil, 2 bin dönümlük bölümü tarım alanı ve açık alan olarak kullanılıyormuş. Şatoların da restorasyonunu yapacağız. Bunlar biner metrekarelik iki bina. Şatoların dışında toplam 200 odalı, 6 ayrı bina var. Onları da 200 odalı bir otel yapacağız.”

Ucuz konutta artık yokuz

Fikret İnan, Fiyapı’nın da 2001’den itibaren çok çaplı bir değişim sürecine gireceğini söyledi. İnan şöyle konuştu: “Ekonomik konut üretme işini bırakıyoruz. Tabii ki bu segementte devam eden projeler tamamlanacak ama biz bu alanda yeni projelere ekonomik başlamayacağız. 2008 Kasım ayında ekonomik konuta başlamıştık şu anda onlarca firma aynı pazara girmiş durumda. Biz de onlarca firmayla aynı parkurda koşmak istemiyoruz.”

Garip Ada’ya Richa markasıyla lüks otel projesi başlatıyoruz

FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, 30 milyon dolara satın aldığı Dikili yakınlarındaki Garip adayla ilgili olarak da şunları söyledi: “Adayı aldığımızda önce turizme girmek istemedik. ‘Yaparız işletmesini iyi bir markaya veririz’ dedik. Ancak Richa konseptimiz ortaya çıkınca lüks otel kararı aldık. Hatta Richa konutlarından alanlara 5 yıl boyunca adada 1 hafta ücretsiz tatil imkanı sunacağız. Ada için imar izni çok büyük yapılaşmaya imkan veriyor. Ancak bunun yerine Richa konseptine uygun tatil yeri olarak planlıyoruz. 2 bin 500 yatak kapasiteli tesis projelendirmiştik, değiştirdik. Bunun yerine 77 villa, 101 suit odalı bir otel planladık. 178 bağımsız bölümü olan küçük ama lüks proje olacak.”

350 metrekarelik daire 2.5 milyon dolar olacak

FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Richa konseptiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Minimum 20 maksimum 100 dairelik siteler kuracağız. 20-50 kat arası binalar, her katta tek daire olacak. Dairelerin minimum büyüklüğü 300, maksimum 550 metrekare olacak. Her katta hizmetçiler için bir daire, 30-60 metrekarelik bahçeler bu bahçede bir de havuz olacak. Her dairenin 5 araçlık kapalı otoparkı, sitenin 25 metre uzunluğunda kapalı yüzme havuzu olacak. Richa sakinleri 5 yıl boyunca her yıl 5 saat Fiyapı jetiyle istediği yere ücretsiz uçacak. Müşteriyi sabıka kaydına kadar araştırabiliriz. ‘Geldim, al paramı ver dairemi’ yok. Yalnız yaşamak isteyen her bekara da satmayız. Richa Türkiye genelinde toplam 1000 daire olacak ve bitecek sonra başka bir konsepte geçeceğiz. İlk Riche Kozyatağı’nda D-100’e yakın 2 bin 700 metrekarelik kendi arsamız üzerinde kurulacak. 20 katlı binada her katta tek daire olacak ve 350 metrekarelik daireler 2.5 milyon dolara satılacak. ”

Kaynak: Hürriyet