2011’in Satışa Çıkan Lüks Konut Projeleri

İnşaatta 2011 yılı lüks projelerle açıldı. Ocak ayı içinde yapılan lansmanların tamamına yakını lüks projelerden oluşurken, fiyatları 700 bin TL’den başlayan 1+1 daireler konutta bu sene ‘lüks yılı’ olacağına işaret ediyor.

İnşaat sektörü 2011 yılına lüks projelerle giriş yaptı. Sektör bu yıl satış rekorları kırmaya hazırlanırken inşaat firmaları da ocak ayının başından itibaren lanse ettikleri lüks projelerle dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl emlakta ekonomik konut dönemi olurken bu yıl başından itibaren şirketlerin lüks konuta yönelmeleri dikkat çekti. O kadar ki lanse edilen projelerde 1+1 dairelerin fiyatları 700 bin TL’ye kadar çıktı. Ant Yapı yıla villalarla girmeye hazırlanırken, Astay Gayrimenkul Zeytinburnu Kazlıçeşme’de fiyatı 700 bin TL’den başlayan projesine başladı. Eroğlu Yeni Moda Evleri’yle konutta ‘Herşey Dahil’ sistemini getirirken Babacan Yapı Bahçeşehir’de Crown Deluxe projesine imza atacak.
 
Ant Yapı, Çekmeköy ve Beylerbeyi’nde
2010 sonunda Riva’da Sabancı Çalışanları Kooperatifi arazisinde 99 villalık Antriva projesine başlayan Ant Yapı, 2011’e de villa ile giriş yapıyor. Şirket bu yılın ilk projesine martta Çekmeköy’de başlayacak. Şirket bu projenin ardından haziranda gerçekleşecek genel seçimler sonrasında Beylerbeyi Küplüce’de 121 villadan oluşan projesine start vermeyi de hedefliyor. Projenin yatırım maliyeti ise 225 milyon dolar olacak. Ant Yapı’nın bu yıl içinde başlamayı planladığı bir diğer projede, Libadiye’deki Emaar’a ait arazinin yakınında yer alacak ofis projesi olacak. Ant Yapı, Çekmeköy’de Arsan Group’un kendi arazi üzerine geliştirdiği ve 2008’de satışa sunduğu ancak kriz nedeniyle iptal edilen Check Life projesini devraldı.
 
Check Life projesini devraldı
Ant Yapı Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Okay, Arsan ile daha önce Check Life projesinin geliştirildiği 50 bin metrekarelik arsa için kat karşılığı anlaşma imzaladıklarını açıklayarak, arazide 125 milyon dolarlık yatırımla 145 villa inşa edeceklerini kaydetti. Ant Yapı’nın tamamen yeniden geliştirdiği projede tek, ikiz ve kat vilları yer alacak. Martta satışa sunulması planlanan projede fiyatlandırma çalışmaları ise devam ediyor.
 
Beylerbeyi Villaları
Şirket: Ant Yapı
Yer: Beylerbeyi
Konut sayısı: 121 villa
Fiyat aralığı: Belirlenmedi
 
 
Zafer tanrıçası Nike Ataköy’e geliyor
Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Nike, Ataköy sahiline gelmeye hazırlanıyor. 2009’da TOKİ’nin Ataköy’de satışa çıkardığı araziyi 65 milyon 750 bin TL vererek alan Kazak ve Rus yatırımcılardan oluşan Bosphorus Otelcilik, iki yılın ardından projeye başlıyor. Rus yatırımcılar Ataköy sahilindeki arazi için Türk mimar Hasan Sökmen’e zafer tanrıçası Nike’nin heykelinden esinlenerek otel projesi çizdirdi. Antalya’da Titanik’ten Kremlin Sarayı’na kadar farklı tematik otellerin mimari olan Sökmen inşaata şubatta başlanacağını söyledi. Rus grup, Ataköy sahiline 5 yıldızlı otel projesi için 60 milyon dolar yatırım yapacak. 2013 yılında açılması hedeflenen otel 60 bin metrekarelik alanda inşa edilecek ve 330 odadan oluşacak. Otelin işletmesi için uluslararası bir grupla da anlaşacağı öğrenildi. Milattan önce 3. yüzyılda yapıldığına inanılan Zafer tanrıçası Nike’nin heykeli 1881 yılından bu yana Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergileniyor.
 
Astay, Kazlıçeşme’de 1+1’i 700 bin TL’ye satacak
Four Seasons Otelleri’nin sahibi Mesut Toprak’ın şirketi Astay Gayrimenkul Zeytinburnu sahilindeki Kazlıçeşme’de 344 rezidans ve bir apart otelden oluşan 3 blokluk “Onaltı Dokuz İstanbul” projesini hayata geçiriyor. Bir dönemin ünlü işadamı Halil Bezmen’in borçları yüzünden TMSF’nin el koyduğu Santral Mensucat tesis ve arsasını 2007 yılında 45 milyon dolara satın alan Mesut Toprak projeye başladı. “Onaltı Dokuz İstanbul” adı verilen proje, 28 dönüm arsa üzerinde 36, 32 ve 27 katlı olmak üzere 3 bloktan oluşuyor. İki blokta rezidans, diğer blokta apart otelin yer alacağı projenin inşaatına geçtiğimiz yaz başlanırken, projenin Mart 2012’de tamamlanması hedefleniyor. Apart otelin Astay Gayrimenkul tarafından işletileceği projede 18 bin metrekarelik bir de alışverişmerkezi bulunuyor. Burada süpermarket, yapı market, tekno market ile cafe ve restoranlar yer alacak.
 
15 Şubat’ta lansmanı yapılacak projede şimdiden 19 ve 26’ncı katlar arasındaki daireler özel fiyatla satışa çıktı. 92 metre 1+1 daireler 700 ile 720 gbin TL arasından satılırken, 121-135 metrekare arasındaki 2+1’ler 701 bin lira 1 milyon 26 bin TL, 161- 171 metrekare daireler ise 1 milyon 151 bin TL ile 1 milyon 655 bin TL’den satışa sunulacak. Proje satış danışmanlarından alınan bilgiye göre projede lansman tarihi olan 15 Şubat’a kadar satıştaki daireler liste fiyatı üzerinden yüzde 8 indirimle satılıyor. 15 Şubat’tan itibaren ise fiyatlara yüzde 10 zam yapılacak. Proje ismindeki Onaltı Dokuz, televizyonlardaki geniş ekran ölçüsünü simgeliyor. Projenin zemin katından itibaren deniz manzarasına sahip olması ve dairelerin manzarasının ne kadar geniş olduğunu simgelemesi açısından bu ölçü isim olarak tercih edilmiş.
 
Onaltı Dokuz İstanbul
Şirket: Astay Gayrimenkul
Yer: Zeytinburnu-Kazlıçeşme
Konut sayısı: 344 rezidans
Fiyat aralığı: 700 bin – 1.6 milyon TL
 
 
Eroğlu, ‘her şey dahil’i konuta getirdi
Eroğlu Yapı, Yeni Moda Evleri adını verdiği 2011’deki ilk lüks projesini Büyükçekmece Albatros’ta hayata geçirmeye hazırlanıyor. İlk etabı 145 konuttan oluşan projedeki fiyatlar 145 bin TL ile 1 milyon 100 bin TL arasında değişiyor. Az katlı ve müstakil evlerden oluşan projede 67 metrekare 1+1 ile 432 metrekare 5+1 arasında değişen daireler yer alıyor. Şehrin içinde sahil kasabası atmosferinin hedeflediklerini söyleyen Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, inşaata Eylül 2010’da başladklarını projenin 24 ayda teslim edileceğini belirtti. Butik bir anlayışla hayata geçirilen projede “Fiyatlara Herşey Dahil” sloganını konut sektörüne de getirdi. Projede tüm ankastre ve beyaz eşyalar konut fiyatının içerisinde yer alacak. Ocak ayında projenin lansmanına özel olarak peşinat öteleme imkânı sunuluyor. Kampanya kapsamında fiyatlara KDV (%1-18), tapu masrafları, alt yapı bedelleri, abonmanlık, sayaç, cins tashihi harcı ve iskan harç bedelleri ile salon kliması, ankastre ocak, ankastre bulaşık makinesi, fırın, davlumbaz ve portmanto dahil ediliyor.
 
Yeni Moda Evleri
Şirket: Eroğlu Yapı
Yer: Büyükçekmece
Konut sayısı: 145
Fiyat aralığı: 145 bin – 1.1 milyon TL
 
 
Bay İnşaat, Maslak’ta 1.5 milyon $’a ev satacak
Bay İnşaat, Maslak’ın ilk ve en büyük karma projesini yapmaya hazırlanıyor. İngiliz mimarlık ofisi Chapman Taylor’a proje çizdiren grup, 2006’da İstanbul Çorap Fabrikası’ndan aldığı arazi üzerine karma kullanımlı bir proje yapmak için inşaat çalışmalarına geçtiğimiz aylarda başladı. 42’şer katlı iki kulede 550 rezidans, uluslararası bir markanın işleteceği 5 yıldızlı otel ve ofisler ve lüks bir yaşam merkezinin bulunacağı projeye henüz bir isim verilmedi.Projede 750 metrekare büyüklüğünde 14 rezidans dairesinin yanı sıra 110 ile 130 metrekare arasında değişecek 1+1 ve 2+1 dairelere de yer verilecek. 1+1 dairelerde fiyatlar 380 bin dolardan başlarken 750 metrekarelik rezidansların fiyatı 1.5 milyon dolara kadar çıkacak. 2010 Ekim ayında ruhsatı alır almaz inşaat çalışmalarına başladıklarını söyleyen Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, 235 bin metrekare inşaat alanına sahip olduklarını, 73 bin metrekaresini rezidans, 44 bin metrekaresini ise ofisler, 25 bin metrekaresini ise yaşam alanına ayırdıklarını kaydetti. Maslak’ın en lüks projesini hazırladıklarını kaydeden Özmandıracı, yatırım miktarı hakkında bilgi vermedi. Projenin uygulama mimarisini Turgut Toydemir, iç mimarisini ise Sinan Kafadar yapacak. Özmandıracı hem ofis hem de rezidansların Maslak ortalamasını üzerinde olacağını söyleyerek 2014’te projeyi tamamlayacaklarını açıkladı.
 
Betonlaştırdığı kadar yeşillendiriyor
İstinye’de yaptığı Hillpark ve Hilpark Suites evleriyle tanınan Bay İnşaat, sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çekiyor. TEMA ile ortak projeler geliştiren şirket, projelerinden ev alan daire sahiplerine aldıkları metrekare kadar Türkiye’nin farklı yerlerinde ağaçlandırarak bir sertifika veriyor. Türkiye’nin farklı yerlerinde ağaçlandırma çalışmaları yaptıklarını söyleyen Özmandıracı, “İnşaat sektörü olarak madem betonlaşmaya neden oluyoruz karşılığında çevreye nasıl katkıda bulunacağımızı düşündük. Böyle bir proje geliştirdik” diyor.
 
Maslak projesi
Şirket: Bay İnşaat
Yer: Maslak
Konut sayısı: 550 rezidans
Fiyat aralığı: 380 bin – 1.5 milyon dolar
 
 
Bahçeşehir’e Crown Deluxe
Babacan Yapı, Bahçeşehir’de Akkoza ve Akbatı projelerinin hemen yanında bulunan arsayı Garanti Koza ve Akiş Grubu’ndan satın aldı. Grup, 12 dönüm büyüklüğündeki arsaya Crown Deluxe adında projeyi geliştirmek için çalışmalara başlamaya hazırlanıyor. İnşaat çalışmaları şubat sonunda başlayacak projede 1+1 ve 4+1 arasında dairelere yer verilecek. Mimari projesi DOME Mimarlık tarafından çizilen projede geniş kat bahçeleri ve teraslı dairelere ağırlık verilecek. Projenin yapımına şubat sonunda satışlarına ise mart ayında başlanması planlanıyor.Grubun hayata geçireceği bir başka proje ise Beylikdüzü’ndeki Crown Plaza projesi olacak. 20 bin metrekare inşaat alanında yapılacak projede 60 ofis ve 9 mağaza bulunacak. Grup, bu projenin yapımına da şunat sonunda başlamayı hedefliyor.
 
Crown Deluxe
Şirket: Babacan İnşaat
Yer: Bahçeşehir
Konut sayısı: Belirlenmedi
Fiyat aralığı: Belirlenmedi

Kaynak: Sabah