Zorlu’nun ‘5’i bir yerde’si satışta

Toplam yatırım maliyeti 2.5 milyar dolara çıkan İstanbul Zincirlikuyu’daki Zorlu Center, metrekaresi maksimum 18 bin dolardan satışa çıktı.

Zorlu Holding’in, Mart 2007’de ihaleye girip 800 milyon dolar bedelle aldığı Karayolları arazisi üzerinde inşaatına başladığı ‘Zorlu Center’ın proje lansmanını, Zorlu Gayrimenkul’un dördüncü kuruluş yıldönümü olan 26 Ekim’de düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Center’de yer alan rezidans bölümü için satış sürecini başlattıklarını açıkladı. Zorlu Gayrimenkul’ün kuruluşundan itibaren, İstanbul’a “değer” katacak “benzersiz” projeleri geliştirmeyi önceliği olarak gördüğünü vurgulayan Ahmet Zorlu, “Bu çok özel arazide inşaa edeceğimiz Zorlu Gayrimenkul’ün ilk projesinin, İstanbul kadar özel ve benzersiz olmasını istedim. Bu yüzden de yola bir hayalle çıktım. Hem İstanbul hem Türkiye hem de dünya için; İstanbul kadar eşsiz, İstanbul kadar renkli, İstanbul kadar zengin, İstanbul kadar benzersiz bir projeye imza atmalıydık. Bu büyük hayalimizi gerçekleştireceğimize inancımız tamdı. Kendimize verdiğimiz söz büyüktü. Projemiz de, aynı oranda büyük, benzersiz ve değerli olmalıydı. Zorlu Center, bu hayalimizi gerçeğe dönüştürmeliydi. Bu süreçte, bana yapamazsın, dediler. Bense yaptım, hayalim gerçek oldu” dedi.

YATIRIM BEDELİ 2.5 MİLYAR DOLAR

İstanbul’un kalbinde, iki kıtayı birleştiren iki köprünün arasında, Türkiye’de ilk defa rezidans, performans sanatları merkezi, alışveriş merkezi, otel ve ofislerden oluşan 5 ayrı fonksiyonu bir araya getirerek, adeta yeni bir kent meydanı yarattıklarını dile getiren Ahmet Zorlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bir iş adamı olarak hayal kurarım ama hayalci değilim. İstanbul’un ilk 5’i bir yerde projesi Zorlu Center’de hayalimi gerçekleştirmek için hiç bir yatırımdan kaçınmadık. Tercihimizi hep en iyi teknolojiden yana kullandık. Yeşil ve çevreci unsurlara büyük önem verdik. İstanbul için kültür ve sanatın tüm kollarını kucaklayan Performans Sanatları Merkezi’ne, Zorlu Center içerisinde önemli bir yer ayırdık. Bunu, İstanbul ve ülkemiz için sosyal sorumluluğumuz olarak gördük. Zorlu Center’in İstanbul’un ‘değer’i olması için yaklaşık 2.5 milyar doların üzerinde bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Bunun karşılığını ise daha inşaata başlamadan proje aşamasında aldık. Projemiz, 2008 yılında Cityscape Dubai Kentsel Tasarım Peyzaj Mimarlık Yarışması’nda geçtiğimiz yıl ise ‘Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülleri 2009 yarışmasında “Ticari Mimarlık Ödülü” kategorisinde uluslararası ödülün sahibi oldu. İnşaat aşamasında ise yerli ve yabancıların büyük ilgisi ile karşılaştık. Bu ilgi, inşaat yükseldikçe giderek artıyor” dedi.

LANSMAN ÖNCESİ “EŞE DOSTA” SATIŞ YAPILDI

Rezidastaki dairelerin satışı resmi olarak bugünkü satışla birlikte başladı meraklıları uzun zamandır bu projeyi bekliyordu ve satışa çıkmadan satış yapıldığı biliniyordu. Ön satış yapıldığı bilgisini doğrulayan Ahmet Zorlu tam sayı vermedi ama, “Allah nazardan saklasın çok talep aldık. Eşe dosta da bir miktar satışımız oldu. 2 bin kişi projeyi gezip rezervasyon yaptırdı” diye konuştu.

OTELDE BİR DEVLE ANLAŞMA YAPILACAK

Projede sadece rezidans daireleri satılacak. Ofis, alışveriş merkezi otel ve kültür merkezi kiralanarak işletilecek. Ofis AVM ve otel için yurtiçi ve yurtdışından çok fazla talep geldiğini belirten Zorlu, otelin işletmesi için henüz Türkiye’de olmayan büyük otel zinciriyle anlaşma imzalama aşamasında olduklarını söyledi.

Proje tamamlandıktan sonra AVM, ofisler, kültür merkezi ve otoparktan yılda 120 milyon dolar kira geliri beklediklerinin de altını çizdi.

“3+1 DAİREDE OTURACAĞIM”

Rezidans dairelerin büyüklükleri 117 ila 733 metrekare arasında metrekare fiyatları da 9 bin 500 ila 18 bin dolar arasında değişiyor. Projedeki penthouse dairelerin ise metrekare fiyatının 25 bin dolara kadar çıktığı söyleniyor.

Bir gazetecinin Ahmet Zorlu’ya, “Projeden sizin de daire aldığınız söyleniyor. Bu Penthouse daire mi olacak yoksa normal bir rezidans dairesi mi” sorusuna gülerek, “3+1 dairede oturacağım” yanıtını verdi.

İLK YERLEŞİM 2012 İLK ÇEYREĞİNDE OLACAK

Zorlu Center’deki ilk yerleşim 2012 ilk çeyreğinde AVM fonksiyonunda başlayacak. Diğer fonksiyonlarla (rezidans, performans sanatları merkezi, otel ve ofis) 2012’nin son çeyreğinde tamamlanacak.

Rezidans: Kule Rezidans Teras Ev olmak üzere, iki farklı konsept altında planlanan 584 rezidans, İstanbul’un en pahalı ve seçkin yaşam alanları arasında yer alacak ve. 140 bin metrekare alan üzerine planlanan rezidans bölümünde, daire büyüklükleri 117-733 metrekare, arasında değişecek. Rezidans sakinleri 3 açık, 1 kapalı yüzme havuzu ve 2 bin metrekarelik spor merkezinden yararlanmanın yanı sıra kişiye özel hobi ve ayrıcalıkların da sahibi olacak.

Performans Sanatları Merkezi: 3 bin 50 kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük Performans Sanatları merkezi olarak dünyanın önde gelen gösterilerine ev sahipliği yapacak. Merkez müzikal, konser, dinleti, tiyatro ve dans gösterisi, resim sergisi ve müzayedeler gibi birçok sanatsal faaliyete ev sahipliği yapacak. Merkez kültür ve sanat dallarının tümünü kucaklayacak şekilde, toplam 50 bin metrekare alanda hizmet verecek. Merkez biri 2 bin 300 kişi kapasiteli iki balkondan oluşan zenginleştirilmiş (amplified) akustik özellikle tasarlanmış büyük ve 750 kişi kapasiteli tek balkondan oluşan doğal akustikli küçük olmak üzere 2 ana salona sahip. 4 farklı kotta her türlü ihtiyaca yönelik irili ufaklı salon ve fuaye alanlarında etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapacak. Performans Sanatları Merkezi tüm katlarındaki bağlantılar ile kompleksin diğer kısımlarıyla devamlı ilişki içinde olacak.

Alışveriş merkezi: Zorlu Center AVM fonksiyonu yarı açık, yarı kapalı yaklaşık 100 bin metrekarelik alana sahip. AVM yerli ve yabancı yaklaşık 200 seçkin mağazayı aynı çatı altında toplayacak. AVM projesi kapsamında ayrıca 2.500 kişilik 12 adet sinema salonu, çocuk eğlence alanı ve 8 bin metrekarelik ana mağazaya yer alıyor. Dünyaca ünlü, şık ve lüks moda markalar, genç ve lezzet konseptini bütünleyen ayrıcalıklar, gündelik ve kültürel yaşam için gerekli her ayrıntı 40-1.300 m² arasında değişen mağazalarda yer alacak. Merkezin yeme-içme üniteleri ise dünyaca ünlü ve ödüllü aşçıları ağırlayan bir gurme merkezi olarak da konumlanacak. Zorlu Center AVM’sini sosyal aktivete alanları ile birlikte yılda 18 milyon kişinin gezeceği tahmin ediliyor.

Otel: Konumu ile İstanbul’u kanatları altına alacak otel İstanbul iş, finans, eğlence ve sanat hayatının tam orta noktasında olmanın avantajı ile hizmet verecek. Otel 58 bin metrekare alan üzerine kurulan otel projesinde, 55-350 m² büyüklükteki odalar olacak. 70 ile 200 metrekare arasında değişecek 16 adet toplantı odası ve 1.280 metrekare büyüklüğünde balo salonu mevcut. Balo salonu 1.100 kişi olan otelin birbirinden farklı konsepte sahip 3 adet restoranı bulunacak.

Ofis: Yatay düzlemde 22 bin metrekare alana sahip ve yeşil alanlarla bezenmiş Zorlu Center Ofis’leri, İstanbul’un tam merkezinde, ticaret ve hizmet fonksiyonlarının en yoğun olduğu bölgede çalışma hayatını yeniden tanımlayacak. 250 ila 700 metrekare arasında değişicek büyüklüklükleri ile İstanbul’da işe bakış açısını değiştirecek olan Zorlu Center ofislerine, özellikle uluslararası şirketlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirtiliyor.

Zeliha ALAGÖZ TEMİZ/SABAH