Ziraat’ten İstanbul’a genel müdürlük projesi

Tabanlıoğlu Mimarlık, son yıllarda özellikle İstanbul’da projelendirdiği ünlü binalarla adından söz ettiriyor. Tabanlıoğlu’nun son projeleri arasında Kanyon, Levent Loft, Zorlu Ofis ve Zorlu Center ve İstanbul Modern dikkat çekiyor.
Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, birçok iddialı yeni proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. Tabanlıoğlu, “Ziraat Bankası, İstanbul Büyükdere Caddesi’ndeki arsasına bir genel müdürlük projesi hazırlamamızı istedi. Projemiz onaylandı. Merhum Sakıp Sabancı’nın kızı Dilek Sabancı ve eşi Türkan Sabancı’nın kendilerine ait gayrimenkulleri değerlendirmek üzere kurduğu Dilek Gayrimenkul için İstinye Atlı Spor Kulübü’nün karşısında 24 konutluk bir rezidans projesi hazırlıyoruz. Ayrıca Alaçatı’da da kendilerine bir butik resort projesi yapıyoruz” dedi.

Cemal Gürsel’in torunu
Tabanlıoğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’in İzmir’deki arazisine özel bir alışveriş merkezi tasarladıklarını da belirtti. Kamuoyunda pek bilinmese de 4’üncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in torunu olan Tabanlıoğlu, bir yılda 85 mimarla ortalama 30 proje yaptıklarını belirtti. Tabanlıoğlu’nun devam eden bazı projeleri şöyle:
– Beyazıt Kütüphanesi ve Tarabya Oteli renovasyonu.
– Kalamış ve Ataköy Marina projeleri.
– Brezilya’da Maçakızı Oteli.
– Ali Ağaoğlu ile Mısır’da AVM.
– Yalçın Ayaydın ile Esenyurt’ta outlet projesi.
– AKM renovasyon projesi.

Ortadoğu’nun en iyi mimarı Tabanlıoğlu
Kanyon, Sapphire ve Levent Loft gibi projelerle tanınan Tabanlıoğlu Mimarlık, Ortadoğu’nun en prestijli mimarlık ödülünü kazandı. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘Ortadoğu Mimarlık Ödülleri’nden (Middle East Architect Awards) ikisi Tabanlıoğlu’na verildi.
Tabanlıoğlu’nun sahipleri Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve eşi Murat Tabanlıoğlu bugüne dek yaptıkları işler dikkate alınarak Ortadoğu’da ‘Yılın Mimarları’ seçilirken, firmanın bu yıl projelendirdiği Trablus Kongre Merkezi de ‘En İyi Kültürel Yapı’ ödülünü aldı.
Dubai Emirliği’nde gerçekleştirilen ve tüm dünyadan önde gelen mimarlık firmalarının katıldığı yarışmada, Tabanlıoğlu Mimarlık Ofisi de Ortadoğu’nun en iyi ikinci mimarlık şirketi seçildi.
Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, “Trablus Kongre Merkezi’nde yerel dokulardan esinlenerek modern bir bina yaptık. Yarışmaya en büyük mimarlık ofisleri katıldı. Ödüller, Türk mimarlığının geldiği noktayı gösteriyor” dedi. Tabanlıoğlu geçen yıl dünyanın en iyi 79’uncu mimarlık ofisi seçilmişti. Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, ödülleri şirket ortağı kardeşi Özdem Gürsel ile birlikte aldı.

Milliyet