Yurtdışı hisseleri Amerikalı JP Morgan’a emanet

Değeri 2 milyar 640 milyon TL’yi bulan portföyünün yüzde 25.16’sını halka arz etmek üzere SPK ve İMKB’ye başvurarak yasal süreci başlatan Torunlar GYO, hisselerinin yurtdışı satışı için Amerikalı finansçı JP Morgan ile anlaştı. Borsaya açılan Torunlar GYO’nun yurtdışındaki hisselerinin satışı artık JP Morgan’a emanet.
Varlıklarının büyük bir kısmını gelir getiren gayrimenkullerde toplayan Torunlar GYO, halka arz yolunda SPK ve İMKB’ye başvurarak son dönemece girmiş ve Türkiye’deki hisse satışlarını İş Yatırım’ın yapacağını açıklamıştı. Yurtdışındaki satışlarda hangi firma ile çalışacaklarına bir açıklık getirmeyen Torunlar GYO, görüşmelerin devam ettiği bilgisini vermişti. Yapılan yeni açıklama ile Torunlar GYO’nun dışırıdaki temsilcisi JP Morgan olacak.

İlgi bekliyorlar
Halka arz hazırlığı yapılan yüzde 25.16’lık kısmın yüzde 21.38’i sermaye artırımı, yüzde 3.77’sinin ise ortak satış yoluyla gerçekleştirileceği açıklayan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, altı ilde yaptıkları gayrimenkul ve AVM yatırımları ile dikkat çektiklerini ve yatırımcıların hisselerine ilgi göstereceklerini beklediklerini belirtti.
Torunlar GYO’nun tamamlanmış projeler bazında portföy değerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Aziz Torun, “Yatırımlarımızın önemli bir kısmı kira getirisi sağlayan AVM’lerden oluşturuyor. Yatırım odaklı yapımızı sürdürerek halka arzdan elde edilecek kaynakları yine yatırıma aktaracağız. Portföyde yer alan arsalar üzerine geliştirilen projeler için üç yıllık bir süreçte önemli ek yatırımlar planlıyoruz. Biz, kazandığımız paranın tadını çıkaralım demeyiz, işimizle evli olduğumuz için yine yatırım yaparız” diye konuştu.
Torunlar GYO’un halka arz süreci ve portföy yapısı ile ilgili detayları açıklayan Aziz Torun, “Portföy değeri 2.64 milyar TL olan Torunlar GYO, bu değeri itibariyle Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklıklarından birisi. İnşaat sektöründeki deneyimlerimize dayanarak 1995 yılından itibaren gayrimenkul geliştirme alanında faaliyete başladık. Bursa Zafer Plaza’yı 1999 yılında bitirdikten sonra yine aynı yıl içinde Ankara’daki Ankamall hizmete girdi. 2004 yılına gelindiğinde ise Antalya’nın en büyük outlet AVM’si olan Deepo Outlet’i kente kazandırdık” dedi.
O yıllardan itibaren GYO olmak için çalışma ve araştırmalara başladıklarını belirten Torun, “Yine birkaç yıllık o dönem içinde Torun Tower’i yapacağımız arsayı, Marmaris Netsel Marina’daki hisseleri, Mall Of İstanbul’un arazisinin satın almalarını gerçekleştirdik. Bu arada Bursa’da inşa ettiğimiz Korupark Evleri’nin ilk iki fazını bitirdik ve sahiplerine teslim ettik. 2008 yılında GYO’ya dönüşerek faaliyetlerimize hız verdik” diye konuştu.

Hisse senedi herkes için
Türkiye’de gayrimenkulün farklı bir yapısı olduğunun altını çizen Torun, “Bizde gayrimenkül sevilir ve mutlaka bir tapunun sahibi olmak istenir, ‘küçük ama benim olsun’ denir. Ama öte yandan da yapımız ortaklığa çok müsait değildir. Artık devir değişti. Yatırımcının güvenini sağlayan bir takım mekanizmalarla artık bir gayrimenkul yerine GYO hissesi almak çok daha mantıklı. Çünkü insanlar aldıkları tapuların vergisi, bakımı, kiralanması, gelir kaydetmesi… gibi sorunlarla uğraşamıyor. Hatta miras olarak paylaşılması dahi sorun çıkarıyor. Bir miktar paraya ihtiyacı olan gayrimenkulün tamamını satmak zorunda kalıyor. Oysa GYO hisselerinde bu sorunlarla uğraşılmaz. İhtiyacı olduğu kadarını satar, kalanını da kendinden sonraki kuşaklara devreder” dedi.

Ödenmiş sermaye yükseltilecek
İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, Samsun ve Muğla’da yapılan AVM yatırımları ile dikkat çeken Torunlar Şirketler Grubu’nun iştiraki olan Torunlar GYO’nun halka arz öncesi 176 milyon 100 bin TL olan ödenmiş sermayesinin halka arz sonrası 224 milyon TL’ye yükseltilmesi planlanıyor.

Milliyet