yooistanbul projesi görücüye çıktı

Ev’de marka dönemi Starck imzasıyla başlıyor. Dünyanın en ünlü tasarımcısı Philippe Starck’ın kurucu ortağı ve kreatif direktörü olduğu, dünyanın ilk ve tek global emlak, tasarım yatırım ve pazarlama şirketi yoo ve Say Yapı’nın işbirliğinde gerçekleşen yooistanbul projesi görücüye çıktı.

New York, Miami, Boston, Toronto, Hamburg, Münih, Londra, Phuket ve Sidney başta olmak üzere dünyanın tüm önemli merkezlerinde tasarım merkezli lüks residans ile eşanlamlı olarak kabul edilen yoo uzun süredir girmek istediği Türkiye pazarına Say Yapı ile yaptığı uzun soluklu bir anlaşma ile 2008 yılında girmişti.

yoo’nun Yönetim Kurulu Başkanı John Hitchcox, Say Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit ve efsane tasarımcı Phillippe Starck’ın katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında projenin bilinmeyen detayları paylaşıldı. 5 katlı 11 bloklu toplam 100 daireden oluşan yooistanbul 250 milyon dolar yatırımla gerçekleştirilecek. yooistanbul projesi İstanbul Ulus’ta 22 bin metrekare üzerinde inşa edilecek. 2012’nin Haziran ayında tamamlanması planlanan projenin metrekare birim fiyatı ortalama 10 bin dolar arasında olacak.

Tasarımda bilgelik, entelektüellik, eşsizlik ve hayal gücü karesinde yarattığı ayrıntılarla çok önemli bir imza olan Philippe Starck, bir sır gibi saklanan projesini de ilk kez medyayla paylaşmış oldu.

yooistanbul’u diğer lüks projelerden ayıran en büyük farkı ortak alanlara gösterdiği önem. Bina lobileri, açık ve kapalı havuz, spa, Club House, Lounge, kütüphane dining pavilion, açık hava şöminesi gibi ortak yaşam alanları Philippe Starck tarafından tasarlanan yooistanbul, Starck’ın dehası ve yaratıcılığının tüm özelliklerini taşıyor. Starck tarafından üstünde uzun süredir çalışılan ve proje detayları sır gibi saklanan projenin yola çıkış felsefesi Starck tarafından açıklandı.

Basın toplantısında açılış konuşması yapan Say Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit İstanbul ve Türkiye genelinde yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ortak yatırım içeren yoo ve Say Yapı işbirliği hakkında bilgi verdi. Yiğit, “Dünyanın en çekici kentlerinden biri olan İstanbul’a hak ettiği bir Starck projesini kazandırmak benim en büyük hayalimdi. Bugün bu hayalimin gerçeğe dönüştüğünü görmekten çok mutluyum’ dedi. Yiğit, yeni bir ortak yaşam anlayışının İstanbul ve Türkiye’ye yaratacağı kaynakları vurguladığı konuşmasında 5 yıllık projeksiyon içinde Türkiye’nin yooistanbul dışında 4 yeni yoo projesiyle de tanışacağının müjdesini verdi.
Yiğit’ten sonra söz alan yoo’nun kurucu ortağı John Hitchcox da “İstanbul bir canlanma sürecine, yeni bir rönesansa giriyor. Yaşamı ve tarihi birleştiren bu şehir bizi çok etkiliyor. İstanbul’daki ilk projemize hayran oldum” dedi. Hitchox sözlerine “iş ortağımız Sabri Yiğit’in kararlılığı ve bağlılığı bizi bu projeye ilk çeken etkenlerden biri oldu. Hep birlikte tutkumuzu ve tüm dünyada konut projeleri yapma konusundaki ortak deneyimimizi İstanbul’a getireceğiz. Biz kendi deneyimli ekibimizin ve yooistanbul ekibinin fikirlerini birleştirerek İstanbul’u ve insanlarını tanımlayan bir proje tasarladık. Kalabalık bir şehrin ortasında bir vaha yaratırken tasarıma ve mekânın konforuna çok büyük önem verdik. Hayatımda en büyük görevlerimden biri benzer düşüncedeki insanlara birarada yaşayacakları alanlar sunmak oldu. O an birbirinizi tanımak zorunda olmasanız da beraber yaşadığınız insanları görüyorsunuz, konforlu ortak kullanım alanları sayesinde zamanla arkadaş oluyorsunuz ve proje konsepti dahilinde birbirinizi tanıyorsunuz” dedi.

Say Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit ve yoo’nun kurucusu John Hitchcox, dünya emlak sektörünün ilgi odağı haline gelen bu projenin bilinen literatürün de değişmesine katkıda bulunacağını ifade ettiler. John Hitchox’tan sonra söz alan yooistanbul’un yaratıcısı Philippe Starck ‘“Bu proje ile gurur duyuyorum. Bunun ötesinde, muhteşem insanlar olan Türklerin ruhuna mükemmel uyan insani değerlerden yola çıkarak yeni bir stil ve mimari tarz yaratmayı başardığımız için de çok mutluyum.” dedi.

Milliyet