Yeşil İnşaat ve Metal Yapı’dan yeni proje

Beş ortağıyla Ayazağa arsa ihalesinde en yüksek fiyatı öneren Yeşil İnşaat, bu sefer de Metal Yapı ile birlikte Büyükdere’deki 20 dönümlük arsa için kat karşılığı anlaştı. Projenin değeri 1.5 milyon dolar.

Büyükdere Caddesi üzerinde Turgut İlaç’ın sahibi olduğu Fako İlaç Fabrikası’nın 20 dönümlük arsasına kat karşılığı bina yapmak üzere hareket eden Yeşil İnşaat ve Metal Yapı Konut, toprak sahibi Kaya Turgut ile anlaştı.

Hafta ortasında Emlak Konut GYO’nun gerçekleştirdiği Ayazağa ihalesinde sürpriz bir çıkış yaparak 5 ortağıyla birlikte en yüksek fiyatı veren Yeşil İnşaat, aradan iki gün geçmeden çok ciddi bir anlaşmanın daha altına imza attı.
Turgut İlaç’ın şemsiyesi altındaki Fako İlaç Fabrikası’na ait olan Büyükdere Caddesi’ndeki arsa üzerinde 60 bin metrekare satılabilir alanı olan ve 1 milyar 500 milyon dolar yatırım değerinde bir proje gerçekleştirilecek.
Projeyi Metal Yapı Konut ile ortaklaşa gerçekleştirecek olan Yeşil İnşaat, yapılan binanın yüzde 50’sini toprak sahibi olan Kaya Turgut’a bırakacak.

Yüksek, yeşil ve yenilenebilir
Fako’da yıllarca Türk ilaç sanayinin gelişimi için çalışmalar sergilediklerini belirten Kaya Turgut, bir yıldan bu yana sürdürülen görüşmelerin neticelendiğini belirterek, “Şu anda Actavis’in faaliyet gösterdiği bina 2012’ye kadar kullanılacak. Artık ortak olduğumuz Yeşil İnşaat ve Metal Yapı Konut burada karma bir proje gerçekleştirecek.

Yapılacak bina çevredeki diğer binalar gibi yüksek, yeşil ve yenilenebilir enerjinin kullanıldığı bir bina olacak. Dünyaca ünlü mimarlar olan Renzo Piano, Richard Rogers, Cesar Pielli ve Som Mimarlık tarafından sunulan konseptlerden birisini kabul edeceğiz” diye konuştu.

‘Fazlasını veren varsa…’
Yapılan anlaşmada toprak sahibine verilen yüzde 50’lik kısmın az olduğunu dair yöneltilen soruya Turgut, “Daha fazlasını veren varsa hemen anlaşmayı değiştirelim” diyerek yanıt verdi.

Projenin aynı zamanda bir takım sosyal sorumluluklar da yükleneceğini belirten Turgut, “Kültür, sanat ve müzik merkezi gibi birimlerin yanı sıra kütüphane ve müze gibi bölümlerde bulunacak. Bu da benim projeden toplum adına kazancım olacak” diye konuştu.
Projenin Türkiye’ye katkı sağlaması için kolları sıvadıklarını belirten Turgut, “Yapılacak bina Türkiye’de ve Avrupa’da görülmemiş özellikler taşıyacak. LEED altın sertifikasına sahip olacak” diye konuştu.

‘Toprak sahibinin payı az değil’
Teknik özellikler hakkında açıklamalar yapan Metal Yapı Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu da sadece binanın çelik kompoze kısmına 150 milyon dolarlık bir yatırım yapılacağının altını çizerek, “Toprak sahibine verilen payın az olduğuna dair bir fikir var. Buraya yapacağımız bina, Türkiye ve Avrupa’da bulunmayan özellikler taşıyacak.

Metrekare maliyeti 2 bin 500 – 3 bin dolar arasında olacak. Toplamda 450 milyon dolar yatırım yapılacak. Dolayısıyla maliyet yüksek olacak. Bu maliyetin yüzde 25’ini öz kaynaklardan, kalanını finansal kaynaklardan sağlamayı planlıyoruz” diye konuştu.
Arsanın bugünkü değerle 400 milyon dolar civarında olduğunun altını çizen Ömer Saçaklıoğlu, “Bu durumda arsanın metrekaresi 20 bin dolar civarında seyrediyor. Satışa çıktığımızda ortalama fiyatların metrekare bazında 10-15 bin euro civarında olmasını planlıyoruz. Ocak 2012’de başlayacağımız projeyi Ocak 2015’te tamamlayacağız” dedi.
Proje bittiğinde beyaz yakalıların tercih edeceği ve olumsuz negatif elektriğin bulunmadığı bir ortamın hazırlanacağını söyleyen Saçıklıoğlu, “Bina kendi enerjisinin bir kısmını üretecek” diye konuştu.
Milliyet