Yalova Thermal Hotel yeniden hizmete açıldı

Limak Holding, Atatürk’ün talimatıyla kurulan Yalova Thermal Hotel’i 20 milyon dolara yenileyerek hizmete açtı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, “Kâr amacımız yok, bu en prestijli projemiz” dedi.

Atatürk’ün talimatıyla 1905 yılında kurdurduğu ve ilk misafirliğini de kendisinin yaptığı Yalova Thermal Hotel’i 20 milyon dolara restore ederek hizemete açan Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Turizmde belli bir noktaya geldik. Bir prestij oteli yapmamız gerektiğine inandık. Araştırmaya geçtik. Böyle bir imkan karşımıza çıktı. 30 yıl burası terk edilmiş. Biz bu tarihi eseri tekrar canlandırarak eski özelliklerine tamamen sahip hale getirdik” dedi. Tesisi kar amacıyla yapmadıklarını anlatan Özdemir, “Buraya ticari değil, duygusal bakıyoruz. Bu otel bizim en prestijli yatırımımız” diye konuştu. Turizmde toplam 5 bin yatak kapasitesine ulaştıklarını söyleyen Özdemir, “Artık bize birçok uluslararası turizm yatırımcısı yurtdışında veya yurtiçinde ortak yatırım yapmayı teklif ediyor. Bu konuda görüştüğümüz şirketler var” dedi. İstanbul Anadolu Yakası, Toroslar ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Bölgesi için düzenlenecek ihalelere Kolin İnşaat ve Cengiz İnşaat ile birlikte gireceklerini belirten Özdemir, “Fiyatlar makul bir seviyede olursa bu dağıtım bölgelerinden birini almak isteriz” dedi. Elektrik üretim özelleştirmelerinin tümüyle ilgilendiklerini söyleyen Özdemir, “Asıl amacımız kendi portföyümüzü çeşitlendirmek. Şu anda kendi elimizde ağırlıklı olarak hidroelektrik santraller bulunuyor. Bunların içine diğerlerini de koymak istiyoruz” dedi.

ODA NUMARALARI 1881’DEN BAŞLIYOR 1938 İLE BİTİYOR

Otel ile ilgili bilgi veren Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu da 3 bölümden oluşan otelin 48 odasının bulunduğunu oda numaralarının 1881 ile başlayıp 1938 ile bittiğini anlattı. Otelin kişi başı fiyatının 300 TL olduğunu kaydeden Kavaloğlu, ”Burada hiç para kazanamayız, hiç mümkün değil. Burası 300-400 yataklı bir otel olsaydı o zaman olurdu. Yüzde 90 dolulukla 1.000 dolardan daha pahalıya satmamız gerekir, o zaman turizm tesisleriyle denk hale gelir. Öyle bir fiyat dünyada da yok onun için olmaz” dedi.