Veryeriler, ahşabı taşla birleştirip ‘taş ev’de marka yarattı

Veryeriler İnşaat, Alaçatı’da 9 yılda 150 adet taş ev inşa etti. İş hayatına marangozlukla adım atan Veryeriler, 9 ayda 30 taş ev bitiriyor.

İzmir genelinde inşaat yapmakla birlikte özellikle Alaçatı’yı kendileri için merkez üs olarak seçen Veryeriler İnşaat A.Ş. Alaçatı’da gerçekleştirdikleri taş evler ile marka haline geldi. İlk kez 1953 yılında babalarının Alaçatı’ya gelerek Şantiye Evleri’nde birçok iş yaptığını ve dostluk zinciri kurduğunu hatırlatan Veryeriler İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpan Veryeri, Alaçatı’da kazandıkları başarıda bu dostluk zincirinin ve oluşturulan güven duygusunun etkili rol oynadığını vurguladı. Alpan Veryeri, “Alaçatı doğası, doğal güzellikleri, denizi, sörfü, merkezindeki kafesi, restoranı ve her şeyden önce insanı ile cazibe merkezi durumunda. Biz 9 yıldır Alaçatı’da 150 adet ev yaptık. 2010 Eylül ayında başladığımız toplam 50 adetlik taş ev projesi ile Alaçatı’ya yeni mahalleler kazandırmaya devam edeceğiz” dedi. Alaçatı’da yaptıkları konutlar için eski Rum mimarisini örnek aldıklarını söyleyen Alpan Veryeri, bu sürece başlamadan önce sokak sokak, ev ev gezdiklerini ve Alaçatı’nın ev dokusunu yükselttiklerini belirtti. “Arsa alayım aynı model evler yaparım, nasıl olsa satarım’ diye düşünmediklerini” ifade eden Alpan Veryeri, “Yaptığımız inşaatlarda hiçbir zaman kolaya kaçmıyoruz. Örneğin tamamen el işçiliğiyle 3 haftada ancak bir duvar yapıyoruz. Taş dizimi artık bizim imzamız oldu, hemen ayırt ediliyor. Çok emek veriyoruz ama Alaçatı’yı da inci gibi işliyoruz. Eski Rum mahalleleri benzeri olarak bugünün mahallelerini yaratıyoruz” dedi.

Doğal dengeyi bozmuyoruz
Alaçatı’da inşaat yaparken doğal ortamı bozmadıklarını, yeşil alanları yok etmediklerini, köylülerin elindeki kalmış kullanılmayan arsaları satın alarak değerlendirdiklerini belirten Alpan Veryeri “Doğal dengeyi bozmayı bir yana bırakın, sokaklarımızı ağaçlarla çiçeklerle donattık. Anlaşma sağladığımız ev sahiplerinin bahçelerine büyük zeytin ağaçları, meyve ağaçları ve dev palmiyeler diktik. Biz her şeyiyle 1900’lü yılları 2010’lu yıllara taşıyoruz. Özünü asla bozmuyoruz” dedi.

Özel taş kullanıyor
Veryeriler İnşaat, Alaçatı’da oluşturduğu yeni mimari doku içinde kesme taşlarla, ahşabın sıcaklığını bir araya getiriyor. Bu kombinasyonun evlerin kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğini sağladığını ifade eden Alpan Veryeri, taşın özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdi: Taş kullanılan yapılarda, iç ve dış cephelerde sıva, badana ve benzeri uygulamalara gereksinim duyulmaz. Uygulandıktan sonra günden güne taşların birbirine kenetlenmesi ile yapı daha da sağlamlaşır. Biz bu taşları tamamen el işçiliği ile şekillendirip 60 cm kalınlığında duvarlar oluşturarak kullanıyoruz”

Ünlüler’de artık Alaçatılı

Alaçatı Taş Evler projesinin hedef kitlesini “beyaz yakalı” diye adlandırılan kişilerin oluşturduğunu vurgulayan Alpan Veryeri, özellikle son yıllarda üst gelir grubunda yer alan kitlenin de projeye yoğun ilgi gösterdiğini dile getirdi. Konuşmasında “Alaçatıyı keşfetmek isteyen herkes hedefimiz içinde yer alıyor. Şu ana kadar satışlarımızın yüzde 90’ını İstanbul’da ikamet edenlere gerçekleştirdik. Talebin yüzde 5’i İzmir’den, diğer yüzde 5 ise yurtdışından geldi” diyen Alpan Veryeri, sanatçı Demet Akbağ, Koç Holding’in CEO’su Turgay Durak ve Show TV Haber Koordinatörü Korcan Karar gibi birçok ünlünün de projeden ev alarak Alaçatılı olduğunu söyledi. Projenin kendi reklamını yaptığını, kulaktan kulağa duyulduğunu ve müşterilerin potansiyel müşterilere referans olduğunu kaydeden Alpan Veryeri, Alaçatı Taş Evleri’nin 275 bin ile 300 bin avro fiyat aralığında satıldığını ifade ederek evlerin kullanım alanlarının 110–150 metrekare, bahçelerin ise 200 ile 250 arasında değiştiğini kaydetti. Şu ana kadar yüzde 80’i satılan evler için yüzde 10 peşin, yüzde 60 120 aya kadar vade imkanı sağladıklarını dile getiren Veryeri, geri kalan yüzde 30’luk ödeme için evler teslim edilinceye kadar müşterinin isteğine bağlı olduğunu söyledi.

Kaynak : Hürriyet Emlak Yasam Eki