Üst gelire butik apartman yapacak

Ucuz konutla dikkatleri üzerine çeken Fi-Yapı, bu kez ‘butik apartman’la üst gelir grubunun karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Fi-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, piyasadaki ucuz konut anlayışıyla dikkatleri üzerine topladıktan sonra, bu defa da ‘butik apartman’ modeliyle çıkış yaptı.
Üst gelir grubuna mensup olanların büyük ve orta boy sitelerde oturmak istemedikleri fikrinden yola çıktıklarını belirten İnan, “Bu kesime yönelik ortalama 20 ile 40 dairenin bulunduğu her katta bir evin bulunacağı yeni bir konsept geliştirdik. Fi-Yapı’nın 2011 rotasında en üst gelir grubuna yönelik konutlar olacak” dedi.

Hedeflerinin en üst ve en alt grubuna yönelik konutlar yapmak olduğunu belirten Fikret İnan, bu çıkışlarını, “Lüks konut ile havadan bombardıman yapacağız” sözleriyle anlatırken, “Kara harekatını ise ucuz konut ile gerçekleştireceğiz” sözleriyle ucuz konuttan vazgeçmeyecekleri mesajını verdi.

İlk proje Kozyatağı’na
İlk projeyi 2011 yılında Kozyatağı’nda Fi-Yapı’ya ait 2 bin 500 metrekarelik arsada gerçekleştireceklerini bildiren İnan, ‘butik apartman’ modelini sadece İstanbul’da uygulamayacaklarını vurguladı. İnan, şöyle konuştu:

“Bu projeyi ilerleyen dönemde Ankara ve İzmir başta olmak üzere Anadolu kentlerine götürmeyi planlıyoruz. Büyük kentlerde yaşayan A+ gelir grubuna dahil olanlar Fi-Yapı markalı evlerde yaşayacak. Proje kapsamında bu evleri alanlar Mayıs ayında alacağımız şirkete ait uçakta yıllık 5 bin kilometre uçma hakkına sahip olacak.”
Fi-Yapı’nın ciro ve ‘butik apartman’ dışındaki hedeflerine de dikkat çeken İnan, 2009’da 400 milyon TL ciro yapan şirketin, 2010’u 350 milyon TL ile kapatmaya hazırlandığını belirterek, 2011’de patlama yapmaya hazırlandıklarını söyledi. İnan, “İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Sakarya ve Eskişehir’de 11 yeni projeye başlayacağız. 20 bin yeni konutu satışa çıkaracağız. 2011 hedefimiz 1 milyar 500 milyon TL ciro” dedi.

BUTİK APARTMANDA NELER YER ALACAK?
– Her bir apartman tek blok olarak inşa edilecek.
– Her bir apartmanda en fazla 30 daire, en az 20 daire yer alacak
– Bu durumda binaların kat sayısı minimum 20, maksimum 30 olacak.
– Apartman, her katta mutlaka tek bir daire olarak projelendirilecek.
– Daireler en az 300 metrekare büyüklükte olacak.
– Dairelerin net tavan yüksekliği 3 metre 50 santimetre olacak.
– Her bir ev en az beş araçlık otopark inşa edilecek.
– Statik sorunu çözülebilirse her kata bir havuz yapılacak. Ama, mutlaka ortak bir havuz olacak.

‘UCUZ KONUTTAN VAZGEÇMEYİZ’
Fİ-Yapı’nın 3.5 yıl gibi kısa sürede sektörün ciro açısından önde gelen 5 firmasından birisi olduğunu vurgulayan Fikret İnan “Ucuz konut segmenti bizim bildiğimiz en iyi iş. Bu iş sayesinde hızlı büyüdük. Bu işi bırakmaya niyetimiz yok” dedi.

Milliyet