Üsküdar-Çekmeköy 28 dakika

Üsküdar ile Çekmeköy arasını 28 dakikaya indirecek olan 19 km uzunluğundaki metro hattı için 3 Şubat’ta ihaleye çıkılıyor. Hattın ilk etabının 26 ayda bitirilmesi planlanıyor.

İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu yerlerden biri olan Üsküdar-Çekmeköy arasındaki metro hattı için çalışmalara hız verildi.

Vatan gazetesinin haberine göre, hattın ilk etabı olan Üsküdar-Ihlamurkuyu arası altyapı çalışmaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Raylı Sistem Müdürlüğü 3 Şubat’ta ihale düzenlenirken, ihaleyi alan firmanın yer tesliminden sonra inşaatı 780 günde (26 ay) bitirmesi hedefleniyor.

Özellikle trafiğin en yoğun olduğu pik saatlerde toplu taşıma araçlarıyla bir saatten fazla süren yolculuk, Üsküdar-Çekmeköy metro hattıyla 28 dakikaya inecek. Toplam 19 km uzunluğundaki metro hattı 16 istasyondan oluşacak.

Marmaray Üsküdar İstasyonu ile entegre olacak olan metro hattı, Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak. Raylı sistem hattının tamamının yeraltı tüneli şeklinde inşa edileceği belirtilirken, metro hattının toplam günlük yolcu taşıma kapasitesi 688 bin olarak hesaplanıyor.

İlk istasyonu Üsküdar olacak olan metro hattı, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar duraklarından devam ederek Çekmeköy durağına ulaşacak.

Ntvmsnbc