Üç ayrı strateji aynı kapıyı açtı

Lokasyonu, ekonomik koşulları ve pazarlama teknikleri farklı olsa da üç konut üreticisinin projeleri lansmandan itibaren zaman içinde değerini yükseltti.

Ağaoğlu, Fi Yapı ve Soyak, gayrimenkul sektöründe geliştirdikleri projeler kadar, bunlardaki değer yükselişiyle de dikkat çeken üç isim.  Ağaoğlu’nun açıklamalarına göre, bugüne kadar fiyatı en düşük oranda artan proje bile yüzde 140 oranında yükseldi. En büyük artışın bulduğu oran ise yüzde 224 ile My Town oldu.

İddialı bir başka isim olan Fi Yapı ise kısa sürede sağladığı yükseliş grafikleriyle dikkat çekenlerden. Firmanın açıklamasına göre, bir yıl önce 4 bin TL’ye satılan bir daire bugün, 79 bin TL’ye satılıyor.

Yılbaşında sunulan projelerde de benzer bir yükseliş sağlandığının altını çizen firmanın ortaya koyduğu rakamlara göre, ocak ayında 59 bin TL’lik fiyatla lansmanı yapılan daire şu anda piyasada 74 bin TL’den değer buluyor. Soyak  ise elde ettiği ciroyu altı ayda 50 milyon TL’ye taşımış durumda.

Firmaların elde ettikleri bu başarıda izledikleri strateji son derece belirleyici. Üç firma da farklı yollardan aynı sonuca ulaşmış durumda.

Ağaoğlu lokasyon ve pazarlama tekniklerinden kazanırken Fi Yapı ekonomik koşulları iyi değerlendirmesinden tercih nedeni oldu. Soyak ise başarısını çevreci yaklaşımlara ve kendini tercih eden müşteri kitlesine borçlu.


AĞAOĞLU

Lokasyonu ve pazarlama tekniklerini kullanıyor

Geliştirdiği projelerde en çok değer artışı yaşanan şirketlerden birisi de Ağaoğlu. Ağaoğlu Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kürşat Tuncel’in açıklamalarına göre, bugüne kadar en düşük fiyat artışı yüzde 140’ı olurken, en büyük artış yüzde 224’e ulaşmış durumda.   Tuncel, trendin süreklilik kaydettiğinin altını çizerek “Bu güne kadar firmamızdan konut alan yatırımcıların kazanç oranları oldukça yüksek oldu. Örneğin 2001 yılında lansmanı yapılan edilen My Village’dan konut alanlar yüzde 223, 2003’de lansmanı yapılan My Home’dan konut alanlar yüzde 191, 2004’de lansmanı yapılan My Town’dan konut alanlar yüzde 224 ve 2005’de lansmanı yapılan My World Ataşehir’den konut alanların kazancı 5 yılda yüzde 140 oldu” diye konuştu.

Konutların değerlenmesi ile ilgili olarak çarpıcı bir açıklama yaparak Ataşehir örneğini veren Tuncel, “Ataşehir, İstanbul’un en hızlı değeri artan 5. bölgesi. İstanbul’da konut fiyatları aylık ortalama olarak yüzde 0.5 artarken Ataşehir’de yüzde 2 artıyor. Yılda kümülatif olarak yüzde 26-27 eder. Kira geliri ile birlikte toplamda yıllık yüzde 30’dan fazla kazanç ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

Fİ YAPI
Ekonomik koşulları iyi değerlendiriyor

Zaman içinde değerini koruyan ve yükselten bir başka firma ise Fi Yapı. Firma bir anda 8  bin 500 konut inşaatına birden girince inşaat malzemelerini uygun fiyata mal ediyor. Fi Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Vedat Sönmez satın almaları yüksek adette, toptan ve peşin olarak yaptıkları için avantajlı  pozisyona geçtiklerinin altını çizerek bu fiyatları tüketiciye yansıttıklarını belirtiyor. Sönmez, uygun fiyata konut sattıkları için bu projelerin değerinin yükseldiğine dikkat çekerek, “Fi Yapı’nın bir başka kazanç noktası ise konut üretiminde maliyetin büyük kısmını oluşturan arsa maliyetlerini düşük tutması. Kat karşılığı inşaat yapmıyor ve arazileri peşin satın aldığımız için maliyetleri aşağıya çekiyoruz. Dolayısıyla malzemeye ek olarak arsa fiyatları da düşük fiyatları daha da uygun hale geliyor. Bu etkenler fiyatlara yansıyınca proje geliştirilen bölgelerdeki fiyatların altına konut  satışa sunuluyor. Bu da projelerin daha fazla değer kazanmasını sağlıyor” dedi.

SOYAK
Çevrecilikten kazanıyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin konut araştırmasına göre, ekonomik bilinci yüksek bir kitle  tarafından tercih edildikleri için değerlerinin yükseldiğine dikkat çeken Soyak Yapı Genel Müdürü Sertaç Kıyıcı, ‘Sürdürülebilir yaşama katkı ’nın kendileri için önemli olduğunu dile getiriyor. Konut  projelerini geliştirirken doğaya zarar vermeyen ve tasarruf sağlayan malzeme kullandıklarını belirten Kıyıcı, “Birçok alanda inceleme  ve araştırma yapıyoruz.

Tasarımlarımların ve ürünlerin seçimlerini yaparken sürdürülebilir yaşamı destekleyen çevre dostu tasarım ve mimari yi  tercih ediyoruz. Enerji verimliliği ve tasarruf sağlayan uygulamaları ile ısınma, aydınlatma masrafları konusunda da avantaj sağlama yı hedefliyoruz ” diye konuşuyor.

Milliyet