Türkiyenin İlk Dev Karma Kullanımlı Gayrimenkul Yatırmı: Ora

Bayrampaşa’da 70.000 m2’lik bir alanda konumlanan, toplam inşaat alanı 360.000 m2 olan Ora, Türkiye’de ilk kez, kongre, toplantı, gösteri, eğlence, alışveriş, konaklama gibi fonksiyonları bir arada sunuyor.
Projenin kamuoyuna tanıtılması amacıyla 2 Mart’ta gerçekleşen basın toplantısına, projenin yatırımcısı Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.Ş Yönetim Kurulu Üyeleri, proje içersindeki fonksiyonlardan Convention ve Arena’nın işletmecisi SMG Europe, Temalı Park’ın işletmecisi International Theme Park Services (ITPS), Outlet ve projenin genel işletmecisi Jones Lang LaSalle (JLL) ve otellerin işletmecisi InterContinental Hotels Group’un üst düzey yöneticileri katıldı.
Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.Ş Murahhas Üyesi Ahmet Uluğ, basın toplantısında yaptığı konuşmada, projeyi hayata geçirirken, 24 saat yaşayan bir şehir kesiti hayal ettiklerini, proje kapsamında yer alan, convention, arena, temalı park, outlet ve otel gibi birimlerin de bu hayalin sonucunda şekillendirildiğini söyledi. Uluğ, Ora projesinin insanların her tür ihtiyacına cevap vermeyi hedefleyerek kurgulanmasının sonucunda, inşaattan daha fazla planlama ve araştırma aşamasının sürdüğünü belirtti. Ora projesini sadece eğlence, sadece alışveriş, sadece konaklama gibi tanımlamanın yetersizliğini vurgulayan Uluğ, Ora’daki fonksiyonların, projenin tamamı için yaratacağı sinerjiye dikkat çekti. Ora’nın Türkiye’nin ilk dev karma kullanımlı projesi olduğunun altını çizen Ahmet Uluğ, fonksiyonların yönetimini üstlenen ve her biri kendi alanlarında dünyaca tanınan ve sektörlerinin en iyisi olan, çokuluslu işletmecilerinin varlığıyla da Türkiye’deki başka bir ilki başardıklarını ifade etti.
Toplantıya katılan Ora Convention ve Ora Arena işletmesini üstlenen SMG Europe’dan Genel Müdür John Sutherland ve Genel Müdür Yardımcısı Gregg Caren, Temalı Park işletmecisi ITPS Başkanı Dennis Spiegel, Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ve InterContinental Hotels Group’dan Bölge Satış Direktörü Bettina Haeberle işletmelerini üstlendikleri fonksiyonları anlattılar.
Bütünün içindeki, Ora Convention, Ora Arena, Ora Temalı Park, Ora Outlet ve Ora Otel konsepti gibi birbirinden farklı fonksiyonları aynı mimari anlatımda birleştiren Ora projesi, İstanbul’da en dikkat çekici adreslerden biri olmaya hazırlanıyor.
Ora’da ana fonksiyonların yanısıra, restoran ve kafeler, fonksiyonlar arasında yer alan ve çeşitli amaçlar için kullanılabilecek 500 kişilik açık hava tiyatrosu, 4000 m2’lik büyük meydanı, 3.000 araçlık kapalı otoparkı, tam donanımlı, spor ve sağlık merkezi olarak hizmet verebilecek 4 katlı fitness ve Spa merkezi gibi bir şehir kesitinde bulunabilecek diğer parçalar da unutulmamış. Her fonksiyon için toplumun her kesiminden insanı aynı çatı altında bir araya getirecek Ora, sadece bölge ve İstanbul’dan değil, Anadolu’dan ve Türkiye’nin çevresindeki ülkelerden gelecek ziyaretçilere de ev sahipliği yapmayı planlıyor.
Bayrampaşa’da Otogar, Carrefour ve Bauhaus’un yanında, E-5 ve TEM bağlantı yollarının hafif tramvay hattı ile kesiştiği yerde konumlanan Ora, Atatürk Hava Limanı’na 15, şehir merkezine ise 20 dakikalık bir mesafede bulunuyor.
Toplam 360.000 m2’lik inşaat alanına sahip Ora, tamamlandığında 450 milyon €’luk piyasa değerine ulaşacak. Ora, Türkiye ekonomisine yılda 750 milyonluk bir hareket getirmeyi öngörüyor. Ora hizmete açıldığında, Bayrampaşa bölgesinde yaklaşık 2500 kişiye istihdam sağlayacak, yılda 13,5 milyon ziyaretçi ve 60 milyon € da ciro hedefleniyor. Ora İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme A.Ş.’nin gerçekleştirmekte olduğu bu dev gayrimenkul yatırımı için, finansmanı üstlenen Garanti Bankası, 3 yıl geri ödemesiz ve toplam 10 yıl vadeli, 165 milyon €’luk proje finansmanı kredisi sağladı.
Mimari açıdan Mahmut Anlar’ın sade ve fonksiyonel imzasını taşıyan Ora, şehrin stresinden arınıp, sadece keyif tarafını yaşamak isteyen ziyaretçiler için Kasım 2010’da kapılarını açacak.