Türkiye’nin Hangi İli Kira Rekortmeni?

İşte aralık ayı itibariyle kiraların en çok arttığı şehir, konut satılık fiyatlarının en yükseldiği bölgeler,amortisman süreleri, satın alma gücü gibi birçok alanda yapılan incelemenin çarpıcı sonuçları…

Özellikli olarak gelişmekte olan ülkeler ile ilgilenen gayrimenkul sektörü profesyonellerinin ihtiyaç duyduğu bilgi, analiz ve araştırma bilgilerini sağlamak amacıyla tasarlanan dünyanın “ilk” global online bilgi servisi Redin.com’um hazırladığı rapora göre Türkiye’de konut sektörünün son durumu.

İşte aralık ayı itibariyle kiraların en çok arttığı şehir, konut satılık fiyatlarının en yükseldiği bölgeler,amortisman süreleri, satın alma gücü gibi birçok alanda yapılan incelemenin çarpıcı sonuçları…

•Aralık ayında 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,43; 2009 yılının Aralık ayına göre ise %2,63 oranında artış gerçekleşmiştir.

•Aralık ayında 2007 Haziran=100 temel yıllı Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre %0,33; 2009 yılının Aralık ayına göre ise %2,45 oranında artış gerçekleşmiştir.

•Aralık ayında Adana’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1,36 oranında değer kazanmış ve Adana fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatları Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nde sırasıyla yüzde 0,47 oranında, yüzde 0,55 oranında, yüzde 0,09 oranında ve yüzde 0,94 oranında artmış; Antalya’da yüzde 1,50 ve Bursa’da yüzde 0,43 oranında azalmıştır.

•Aralık ayındaki metrekare başına kira değerleri incelendiğinde İzmir yüzde 0,83 oranında değer artışıyla, kiraların en fazla arttığı şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Adana’da yüzde 0,30 oranında, Antalya’da yüzde 0,26 oranında, İstanbul’da yüzde 0,58 oranında ve Kocaeli’nde yüzde 0,23 oranında değer artışları söz konusudur. Ankara ve Bursa illerinde ise metrekare başına kira değerleri sırasıyla yüzde 0,47 ve yüzde 1,33 oranında azalmıştır.

•Aralık ayında konut satılık fiyatları açısından en çok değer artışı yaşanan ilçe İstanbul Beyoğlu (+%2,66); en çok değer kaybeden ilçe ise İstanbul Çatalca (-%2,26) olmuştur.

•Aralık ayında konut kira değerleri açısından en çok değer artışı yaşanan ilçe Kocaeli İzmit (+%2,48); en çok değer kaybeden ilçe ise Ankara Altındağ (-%2,28) olmuştur.

•Aralık ayı itibariyle amortisman süreleri (Geri Dönüş Süresi) incelendiğinde İstanbul’da bir apartman dairesinin fiyatı 15,5 yıllık (186 ay) kiraya eşit iken, İzmir’de bu süre 18,2 yıla (219 ay) kadar uzamaktadır. Ankara’da ise bir apartman dairesinin fiyatı 16,8 yılda (202 ay) geri dönmektedir.

•Aralık ayı itibariyle İstanbul’un Beyoğlu ilçesi gayrimenkul yatırımcısına en yüksek getiri (yıllık %10,72) sağlayan ilçe olmuştur.

•Aralık ayı itibariyle Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir ve Kocaeli’nde konut satın alma gücü endeks değerleri 10 yıl vadeli konut kredisi için 100 baz değerin üzerindedir. İstanbul’da ise endeks değerleri 86 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca REIDIN.com EmlakEndeks kapsamında 5 yıl, 7 yıl, 15 yıl, 20 yıl, 25 yıl ve 30 yıl vadeli konut kredileri için oluşan endeks değerlerine http://indexfocus.reidin.com/adresiden ulaşabilirsiniz.

•Aralık ayı itibariyle konut kiralama gücü endeks değerleri incelendiğinde, Kocaeli’nde yaşayan hane halkının kira ödemelerini diğer 6 şehre kıyasla daha kolay gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir.

Milliyet