Torunlar GYO’nun portföyünde 13 proje var

Portfoyünde bulunan projelerinin yüzde 25.16’sını halka arza hazırlanan Torunlar GYO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, hisselerinin yarısından fazlasını yurt dışına açacaklarını belirterek, “Bir anlamda yabancı sermayeyi Türkiye’ye getireceğiz. 

Hisseleri ihraç edip, uzun vadeli ve kalıcı yatırım çekeceğiz” dedi. Hayata geçirdiği projelerin yüzde 89’u alışveriş merkezi olan ve hisselerinin yüzde 25.16’sını halka açmaya hazırlanan Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) işlem görmeye başlamasıyla yatırımcılara gayrimenkule yatırım yapmak yerine hisse senedi almayı tavsiye edecek. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, “Tasarruf amacındaki yatırımcılara gayrimenkul alarak bunu kiraya verme mücadelesine girmeleri yerine, yatırımı hisse senedine yapmalarını öneriyoruz. Bu ayağımıza kurşun sıkmak değil, tercih edilecek bir yatırım aracı geliştiriyoruz” dedi.

GYO’ların değeri küçük
Türkiye’de gayrimenkul yatırım ortaklarının gelişmesi gerektiğini anlatan Aziz Torun, şunları söyledi: “Türkiye’de GYO’ların ölçekleri çok küçük. Şu anda İMKB’de işlem gören tüm GYO’ların portföy değeri 3.4 milyar lira. 15 GYO’nun arasında İş GYO, Sinpaş GYO ve Akmerkez yüzde 70’ini temsil ediyor. Yabancı yatırımcıların ilgi duyması için en az 3-4 milyon doların üzerinde bir portföy değerine sahip olmak gerekiyor. Dolayısıyla Türkiye’de de GYO’lar gelişmesi gereken bir enstürman, gelişerek önemli bir pay elde etmesi gerekiyor.”
Hisseye yatırım yapın
Emlak GYO’nun ardından en büyük halka arz olacaklarını ifade eden Aziz Torun, şöyle konuştu: “2 milyar 650 milyon lira portföy değerimiz var. Cazip olduğumuz taraf portföyümüzün yüzde 89’unu alışveriş merkezleri oluşturuyor ve bunlar kendi bölgelerindeki en gelişmiş, kira gelirleri yüksek olan yatırımlar. Bundan sonra bu alana yatırım yapmak tercih edilmeli. Gayrimenkul alın demek yerine hissesini alın diyoruz. Ayağımıza kurşun sıkmıyoruz. Herkes hissesini elinde yatırım aracı ve gelir kaynağı olarak tutuyor. Her gün gittiğiniz alışveriş merkezinin bir hissedarı olarak dahil olmak daha keyifli olur. Mirasçılar bölüşürken de kolay. Daireler için ailelerin birbirine düştüğünü görüyoruz.”
Kalıcı ihracat yapıyoruz
Halka açılan hisselerinin yarısından fazlasını yurt dışına pazarlayacaklarını dile getiren Torun, “JP Morgan ile bu süreci yürütüyoruz. Yüzde 15 daha ek arz olabilir. Bir anlamda yabancı sermayeyi Türkiye’ye getirmiş olacağız. Hisseleri ihraç ediyoruz ve ihracat gerçekleştirmiş oluyoruz. Uzun vadeli ve kalıcı bir yatırım olacak. Yabancı yatırımcılarla görüşmelerimiz de oldu ama halka arz yolunu tercih ettik. Road show’a da Londra’dan başlıyoruz. Konjonktüre göre bir çok yere gideceğiz” diye konuştu.

Portföyünde 13 proje var

TORUNLAR GYO’nun portföyünde, Bursa Zafer Plaza, Bursa Korupark AVM, ve Korupark Residence, Ankamall, Crowne Plaza, Marmaris Netsel Marina, Nish İstanbul, Torium Alışveriş Merkezi, Mall of Istanbul, Torun Tower, Kemankeş Butik Otel, Antalya Deepo Outlet, Samsun AVM bulunuyor.

Konsorsiyumda 30 aracı kurum var

TORUNLAR GYO hisselerinin yüzde 25.16’sının halka arzına aracılık yapacak konsorsiyum üyeleri de belirlendi. İş Yatırım’ın liderlik yapacağı konsorsiyumda 30 aracı kurum yer alıyor. Eş liderler Bizim Menkul Değerler, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Finans Yatırım Menkul  Değerler ve Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler olacak. Torunlar GYO’nun yüzde 21.38’i sermaye artırımı, yüzde 3.77’si ise ortak satışı yoluyla olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında gerçekleşecek halka arzıyla  birlikte sermayesini halka arz  sonrası 224 milyon liraya yükseltilmesi planlanıyor.

Kentsel dönüşüme katkı

HALKA arzdan elde edecekleri kaynakla 5 yıl içinde 858 milyon lira yatırım yapacaklarını ve yeni fırsatları değerlen-direceklerini kaydeden Aziz Torun, şu bilgileri verdi: “858 milyon lira yatırım Mall of İstanbul, Torun Towers gibi projelerin yanı sıra, Samsun’da, Kemankeş’te ve Galataport’un yakınında proje yapacağız. Bursa’da Korupark’ta 2. etabın satışları devam ediyor. 3’ncü etaba da yılbaşı itibariyle başlayacağız. Mall of İstanbul Residence’nin satışlarına da başlayacağız. Antalya’daki Deepo’nun genişletme çalışmaları olacak. GYO kapsamında olmayan Kütahya projemiz var, İzmir Alsancak’ta projemiz var. Bunlara yatırım yaparak bu ülkenin kentsel dönüşümüne değer katmış olacağız.”

Torium’da kar yağmaya  başladı, bu ay açılacak

TORUNLAR GYO’nun, 200 milyon dolar yatırımla Haramidere’de inşa ettiği Torium Alışveriş Merkezi’nin açılışı bu ay yapılacak. Torium’un içindeki Türkiye’nin ilk Snowpark’ında da kar yağdırma çalışmaları başladı. Aziz Torun, “Alışveriş merkezleri birbirine benzeyen binalardan ibaret. Hem iç talep açısından hem de gelen turist açısından dinamik olması gerekiyor. Bugüne kadar alışveriş merkezlerinde daha çok kiralanabilir alan üretip daha çok kira almak düşünülüyordu ama bundan sonraki süreçte kira getirisi düşük olan ama insanları çekecek olan yatırımların ön plana çıkması gerekiyor” diye konuştu.

Projeyi doktorlar tercih etti, değeri yüzde 30 arttı

PENDİK Devlet Hastanesi ve ekim ayında hizmete giren Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne 750 metre mesafede yer alan Pendik Meridyen Evleri, doktor, hemşire ve hastane personelinin yanı sıra, ilaç şirketi çalışanlarının da tercihi oldu. Evko İnşaat-Meot Yapı ortaklığında Pendik Gözdağı’nda hayata geçen Pendik Meridyen Evleri, beş blokta 137 daireden oluşuyor. Pendik Meridyen Evleri’nde hayat Aralık ayında başlıyor. Pendik Devlet Hastanesi’nin yanı sıra ekim ayından itibaren hizmet vermeye başlayan Marmara Üniversitesi Hastanesi’ne 750 metre mesafede yer alan Pendik Meridyen Evleri’nin değeri daha yaşam başlamadan yüzde 30’a yakın artış gösterdi. Son dönemde hızlı bir gelişme gösteren Pendik’te konut ihtiyacının giderek arttığını söyleyen Evko-Meot Genel Müdürü Kerem Zengin, “Bu da konut fiyatlarının ve kiraların yükselmesine neden olacak” dedi.

Altınyıldız arazisine kompleks proje yapılacak

FER Yapı ve Boyner Grubu ortaklığında geliştirilen, Bahçelievler’deki eski Altınyıldız fabrika arsası yepyeni bir gayrimenkul projesine konu oluyor. Altınyıldız fabrika arazisinde, 70 bin metrekare net arsa üzerine inşa edilecek projenin ofis, konut ve ticari ünitelerden oluşan kompleks bir proje olması planlanıyor. Binaların tamamında ileri teknoloji kullanılarak çevreci, sürdürülebilir, geleceğin yapıları hedeflenirken; sosyal yaşantının ve gelenekleri sürdüren komşuluk ilişkilerinin yaşatılmasını hedefleyen bir mimari geliştirilmesi düşünülüyor. Proje, Atatürk Havaalanı’nın, E-5, TEM ve Basın Ekspres yollarının yanında yer alıyor. Ramadan Kumova ve İttifak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Saka ile birlikte yaklaşık altı ay önce kurulan Fer Yapı, kısa süre içerisinde, Kartal’da konut projesi ve hemen arkasından Sinpaş GYO ile Şişli Bomonti de imzaladığı hasılat paylaşımlı proje ile gündeme gelmişti.