Toki’den Anadolu Yakası’na Kayabaşı modeli

Yoksullara yönelik konut projelerine ağırlık veren TOKİ’nin Kayabaşı projesinin benzeri Tuzla’da da uygulanacak. Emlak Konut GYO’nun Tuzla projesinde yoksul vatandaşlar 100 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi olabilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yoksul vatandaşlar için başlattığı 100 bin TL’den başlayan taksitlerle konut uygulaması Emlak Konut GYO tarafından İstanbul Anadolu Yakası’na taşınıyor. TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO İstanbul Anadolu Yakası’nın yeni konut bölgelerinden Tuzla’da yoksul vatandaşlar için, yeni bir konut projesine başlıyor. İlk etapta, 674 ve bin 683 konut olmak üzere iki kısım halinde inşa edilecek 2 bin 357 konut içinde yoksul vatandaşlara yönelik 45 metrekare büyüklüğünde evler de yer alacak. Bu evlere 180 ay vade ve 100 bin TL’den başlayan taksitlerle sahip olunabilecek. Tuzla 1. Etap projesinin 674 konutluk birinci kısım inşaat ihalesi 12 E k i m ‘ d e , 1683 konutluk 2. kısım inşaat ihalesi 20 Ekim’de yapılacak. Tuzla 1. etap projesinde başvurular ise ekim sonundan itibaren alınmaya başlanacak. Emlak GYO Tuzla Aydınlı’daki arsası üzerine de aynı kapsamda 2. Etapta 3 bin-3 bin 500 konutluk yeni bir proje üzerine de çalışıyor.

KAYABAŞI MODELİ
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin en büyük uydukent projesi olan İstanbul Kayabaşı’nda uyguladıkları modeli Anadolu Yakası’na taşıdıklarını belirterek, TOKİ İştiraki Emlak GYO tarafından geliştirilen Tuzla projesinde de çevre değerleriyle modern mimariyi bir araya getireceklerini, projeyi geleceğin şehircilik anlayışıyla inşa edeceklerini anlattı. Bayraktar, Tuzla birinci etapta 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan projede 3+1 daireler dışında daire satın almak isteyenlerden üzerine kayıtlı ev bulunmaması şartını arayacaklarını belirterek, “Tuzla projemiz, sosyal bir proje. Fakir fukaraya uygun ödeme şartlarıyla altyapısıyla, üstyapısıyla, sosyal alanlarıyla ve kalitesiyle lüks konutlar üreteceğiz. Tuzla’da 45 metrekarelik dairelerin fiyatı 47 bin TL olacak. Ddairelerden almak isteyen yoksul vatandaşlarımız cüzzi bir peşinat ödeyerek 100 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi olabilecek” diye konuştu.

Sabah