TOKİ, inanç turizmi için iki dev adım atıyor

Korunması gerekli (tescilli) taşınmaz kültür varlıklarını ayağa kaldırmak için çalışmalar yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Siirt’in Baykan ilçesindeki Veysel Karani Türbesi ile, Aydınlar (Tillo) ilçesinde bulunan Mücahit Camii ve Şifa Kuyusu’nu ayağa kaldırıyor.

Veysel Karani Türbesi’nde kapsamlı bir restorasyon çalışması başlatacak olan TOKİ, tarihi yapının çevresindeki salaş yapıları yıkarak yerine çarşı ve modern evlerden oluşan yeni bir mahalle oluşturacak.

Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Ziyaret beldesinde 10 yıldır gündemde olan Veysel Karani Türbesi’nin restorasyonu ile çevre düzenlemesi çalışmaları TOKİ tarafından başlatılıyor. Konut projesiyle birlikte Veysel Karani Türbesi’nin çehresini de değiştirecek çalışmanın tamamlanmasıyla, yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği beldeye gelen turist sayısının artması bekleniyor. Proje kapsamında Veysel Karani Türbesi restore edilirken, çevresine 126 dükkanlık ziyaret çarşısı, işyerleri, misafirhane ile kurban kesim alanları ve ihtiyaca göre diğer sosyal donatılar yapılacak. Veysel Karani Türbesi Restorasyon Projesi’ne ilişkin protokol, Siirt Valiliği, TOKİ, Ziyaret Belediyesi arasında imzalandı.

Osmanlı döneminin önemli ilim ve kültür merkezlerinden olan Siirt’in Aydınlar (Tillo) ilçesinde bulunan tarihi Mücahit Camii ile Şufa Kuyusu, TOKİ tarafından yürütülecek projeyle çevresini saran çarpık yapılardan kurtarılıyor. Siirt Valiliği, TOKİ ve Aydınlar Belediyesi arasında imzalanan projeye göre, ilk etapta bin 482 metrekare alanda kentsel dönüşüm yapılacak ve tarihi yapıları kapatan yapılar ortadan kaldırılacak.

Kaynak : Hürriyet Emlak Yasam Eki