Toki ihalelerine katılım arttı

İhalelere katılan firma sayısındaki artış, “ekonomideki canlanma” ve “Toki’ye olan güvene” bağlanıyor.

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yaptığı ihalelere katılımın giderek arttığı belirtiliyor. İhalelere katılımın artması, “ekonomide canlanma” ve “TOKİ’ye olan güvene” bağlanıyor.

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, kriz dönemlerinde TOKİ’nin ihalelerine katılım azalırken, katılımın düşüklüğü ve rekabet yaşanmaması nedeniyle birçok ihale erteleniyor. Ancak, son 2 ayda, ekonomideki canlanmayla birlikte inşaat sektörünün hareketlendiği ve TOKİ ihalelerine katılan firmaların giderek arttığına işaret edilen açıklamada, ihalelere katılan ortalama firma sayısının 10’un, bazı ihalelerde ise 20’nin üzerine çıktığı kaydedildi.

En fazla ihale düzenleyen kamu kurumlarından biri olan TOKİ’nin, genel ekonomik hareketlerden doğrudan etkilendiği belirtilen açıklamada, son 2 ayda yapılan ihalelerden bazılarına 20’nin üzerinde firmanın katılarak teklif vermesi, ekonomideki canlanma yanında “TOKİ’ye duyulan güvenin göstergesi” olarak yorumlandı.

Açıklamaya göre, TOKİ’nin Düzce’de 300 yataklı devlet hastanesi yapımı için düzenlediği ihaleye 25 firma, Niğde-Merkez Hıdırlık’ta 528 konut, ilköğretim okulu, cami ve ticaret merkezi yapımı için düzenlenen ihaleye 24 firma katıldı.

Toplam 400 yataklı Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi ihalesine 22 firma, 200 yataklı Konya-Akşehir Devlet Hastanesi ihalesine 18 firma, 100 yataklı Antalya-Korkuteli Devlet Hastanesi ihalesine 15 firma, Afyon Spor Kompleksi ile 864 konutluk Antalya-Çıplaklı 2. Etap ihalesine 14’er firma, İstanbul-Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Binası ve Lojman yapımı ile 408 konutluk Ankara-Yenimahalle Macunköy ihalesine 13’er firma, Trabzon-Akyazı Spor ve Kültür Kompleksi Dolgu ve Tahkimat ihalesi ile 912 konutluk Kocaeli-İzmit Arızlı ihalesi ve 296 konutluk Gaziantep-Şahinbey Etiler Mahallesi Projesi ihalesine 12’şer firma katılarak teklif verdi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, idarenin yaptırdığı işlerde şimdiye kadar 600’den fazla firma ile çalıştığını açıklamıştı.

milliyet