TOKİ Diyarbakır’ı yeniliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Diyarbakır’daki Sur bölgesinin gecekondulardan ve plansız yapılardan kurtarılması için kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesi başlattı.

TOKİ’den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Diyarbakır gezisinde ‘himayesine’ aldığı tarihi Sur bölgesinin, valilik-TOKİ-belediye işbirliğiyle yürütülen projelerle ayağa kaldırılacağı belirtildi.
Tarihi Sur bölgesinde yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, bölgede yaşayanların TOKİ konutlarına nakledilmesi konusunda kura aşamasına gelindiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından himaye altına alınan tarihi Diyarbakır Surları, Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir ve Sur Belediyesi ile TOKİ tarafından yürütülen Alipaşa-Lalebey ve Suriçi (Cevatpaşa) Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projeleri ile gecekondulardan kurtarılacak. Sur çevresindeki iki mahallede yer alan bin 596 konutun yıkılmasıyla ortaya çıkacak alan, kent park, yeşil alan ve şehrin diğer ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilecek.

Sadece kamulaştırma bedeli 60 milyon lirayı bulan proje kapsamında evi yıkılan ailelere, TOKİ’nin Çölgüzeli bölgesinde yaptığı konutlardan verilecek. Sur bölgesindeki gecekonduları yıkılanlar, 5 Ocak Çarşamba günü çekilecek kura ile TOKİ’nin Çölgüzeli bölgesinde yaptığı yeni evlerine nakledilecek. Gecekondusunun yerine TOKİ’den konut almak istemeyen aileler için ise 10 milyon liralık ödeme yapıldı.
Proje tamamlandığında Cevatpaşa’da bulunan Şemhane-Hz.Süleyman Camii çevresi ve Sahabe mezarları da tarihi önemlerine uygun olarak ön plana çıkacak.

-ROTTERDAM’I KURTARAN ENSTİTÜDEN İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

Açıklamaya göre, Hollanda-Rotterdam Erasmus Üniversitesi’ne bağlı IHS Enstitüsü üyesi bir grup akademisyen, TOKİ’yi ziyaret ederek, Diyarbakır Surları’nın ayağa kaldırılması için işbirliği teklifinde bulundu. İkinci Dünya Savaşı’nda tamamen yıkılan Hollanda’nın Rotterdam’ı yeniden inşa etmek amacıyla kurulan IHS Enstitüsü yetkilisi Jan Fransel ve beraberindeki heyet, geçen yıl Aralık’ta TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile görüşerek Diyarbakır’da yürütülen çalışmalar için ortak proje teklifinde bulundu.

Sabah