Tema Park’ın inşaatına 2011 sonunda başlıyoruz

Türkiye’nin Disneyland’ı olarak lanse edilen Temapark’ta inşaat yıl sonunda başlıyor. Yabancı ve yerli firmalardan stratejik ortaklık ve proje teklifi aldıklarını belirten Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, bu arada bankaların da büyük ilgi gösterdiğini belirtti
Türkiye’nin en büyük projesi olarak nitelendirilen İstanbul Halkalı’daki Temapark, giderek netlik kazananıyor. Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) projeyi gerçekleştirebilmek için 405 milyon 275 bin TL önererek ihaleyi kazanan Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş İş Ortaklığı, 1.500 dönüm üzerinde gerçekleştirilecek projede önceliği çöplük sahasının rehabilitesini ayıracak. Bu arada netlik kazanan bir diğer konu da projeye yeni isim bulmak için yarışma düzenleneceği yönünde. Konuyla ilgili açıklama yapan Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, yaklaşık 2 milyar TL’lik yatırım bütçesi ayırdıkları projede Halkalı çöplüğü olarak bilinen arazinin rehabilitasyonu için 80 milyon dolarlık kaynak belirlediklerini ifade etti.
Temapark çerçevesinde 23 milyonluk insan hareketinin hesaplandığını vurgulayan Boysanoğlu, bu nedenle projeye ulaşım için şimdiden detaylı bir planlama yapılarak İBB ve yerel yönetimlerle ilişkiye girildiğini kaydetti. Bu projenin 40 yıllık birikimlerinin bir yansıması da olacağını belirten Boysanoğlu, beş farklı konseptin bir arada işleneceği Temapark’ta hayata geçireceklerini şu sözlerle anlattı: “Türkiye’de yapılmayan konuları ilk kez burada gerçekleştireceğiz. 1500 dönüm üzerinde brüt 900 bin metrekare inşaat yapacağız.”
Projenin gördüğü ilgiye dikkat çeken Boysanoğlu, yabancı ve yerli isimlerden stratejik ortaklık ve proje teklifi geldiğini belirterek, her hafta görüşme yaptıkları firma sayısının üç-beş arasında değiştiğini kaydetti. Boysanoğlu, projeye bankaların da büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

İnşaat 4-5 yıl sürecek
Mesa Mesken Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ahmet Can Aynagöz ise, şu anda Ar-Ge safhasında oldukları için kesin rakamlar veremeyeceklerini belirterek, fizibilite çalışmalarının üç-beş ay kadar daha süreceğini belirtti. Aynagöz İstanbul’un ciddi bir fuar alanı açığı olduğuna değinerek sözlerini bitirdi.

Eğlencede stratejik ortaklık
Kantur-Akdaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, dönüşen kentte yıllık 23 milyon insanının hareketini sorunsuz olarak yönlendirebilmek için çalıştıklarını vurguladı. Alanın yaklaşık 15 yıl öncesine kadar çöp alanı olarak kullanıldığını hatırlatan Kantur, “Bir arazinin çöplerini kaldırırak imara uygun hale getirilmesinde dünyada sayılı iki-üç firmadan birisiyiz. Burasının nasıl dönüştürüleceği bilgisi, kullanılacak makineleri tasarlama ve üretme kabiliyetine de sahibiz. Bizim için asla sorun değil. Bütçede sadece bu konuya 80 milyon dolar rakam ayırdık” dedi.
Diğer yandan fuar, eğlence merkezi ve kongre yapılanmalarını üzerinde pek çalışmadıkları konular olarak gösteren Kantur, bu nedenle dünyadan stratejik ortaklıkları düşündüklerini kaydetti.
İstanbul’da beş tane eğlence merkezine ihtiyaç varken hiç merkez bulunmadığına dikkat çeken Kantur, “Stratejik ortaklık düşünüyoruz. Eğlence merkezi dendiğinde tüm adreslerin gösterdiği Amerikalı firmalar ile temas halindeyiz” diye konuştu.

KONUT TARİHİNİ TALEP BELİRLEYECEK
– Proje için ilk kazma sene sonunda vurulacak.
– İnşaatına başlanacak ilk alanlar Temaparkı ve fuar alanı olacak.
– Ticari alanlar en son bitirilecek alanlar olacak.
– Konut sayısını 3 bin olarak planlayan şirket, tarihi ise talebe göre belirleyecek.

Milliyet