Tema Park 8 bin kişiye istihdam sağlayacak

İstanbul Halkalı Atakent Özel Proje Alanı ile Doğa ve Eğlence Parkı (Tema Park) Projesi’nde, 8 bin kişiye istihdam olanağı, ticari alanlar, kongre merkezi, fuar alanları ve Tema Park’a da yılda toplam 23 milyon ziyaretçi bekleniyor.

Yapılan ilk incelemelerde, söz konusu alanın öngörülenden dahi iyi durumda olduğu tespit edildi. Aktif olduğu dönemde doğru uygulama ile toprak katmanlarla örtülen atık kesitlerindeki organik maddelerin, aradan geçen uzun süre içinde toprağa karışarak gübre olduğu ve sadece bazı katı atık maddelerin görüldüğü alanda yapılacak detaylı inceleme ile birlikte rehabilitasyon şekline karar verilecek.

Yaklaşık 1,5 milyon metrekare alanı kapsayan alan ve projeyle ilgili TOKİ tarafından açılan ihalede en yüksek teklifi, Mesa Mesken Sanayi A.Ş. ve Kantur-Akdaş İnşaat Gıda Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. vermişti.

Yapılan değerlendirme sonucu teklif onaylanarak, proje ile ilgili sözleşme; 24 Ocak 2011 tarihinde TOKİ ile Mesa Mesken & Kantur-Akdaş iş ortaklığı arasında imzalanmıştı.

Sözleşmeye göre alan, yaklaşık 1 milyar 885 milyon liralık bir yatırım bölgesine dönüştürülerek, TOKİ’ye 405 milyon 275 bin lira gelir payı ödenecek. Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığı, TOKİ’ye ödenecek tutarın yüzde 40’ını peşin, kalan bölümü ise 5 yıl vadeli ödeyecek.

Yapımına 2011 yılı sonu veya 2012 yılı ilk aylarında başlanması planlanan projenin, 2016 yılında tamamlanması öngörülüyor. Bağımsız bir uydukent niteliği taşıyan yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik alanda; konut, AVM, sinema, outlet, hipermarket, otel, kongre merkezi, fuar merkezi, hastane, okul, doğa ve eğlence parkı (Tema Park) ile bu alanları destekleyecek diğer yapılar bulunacak.

Yaklaşık 500–600 bin metrekarelik inşaat alanında yapılması öngörülen proje kapsamında, özellikle fuar ve kongre merkezi ile Tema Park öne çıkacak. Eğlence parkının sadece İstanbul’a değil, Türkiye’ye değer katması ve yakın coğrafya ile birlikte dünyada da alanındaki önemli sembol projeler arasında yer alması hedefleniyor.

Bölgede 3 bin aileye ikamet, toplam 8 bin kişiye de istihdam olanağı sağlayacak dev projede; ticari alanlar, kongre merkezi, fuar alanları, Tema Park’a ise yılda toplam 23 milyon ziyaretçi bekleniyor.

“HER HAFTA 3-5 TEKLİF ALIYORUZ”

Mesa Mesken Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, projenin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında projenin İstanbul’a yeni bir merkez kazandıracağını, alternatifleri çok büyük projeyle ilgili yeni stratejik ortaklıklara ihtiyaçları bulunduğunu ve bununla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Hürriyet