Teknik Yapı 2011’de 1.5 milyar liralık konut üretecek

2010’da Deluxia Palace, Deluxia Suites, Upcity Residence, Evora projeleriyle yaklaşık bin 500 konut üretimine başlayan Teknik Yapı, 2011 yılında yaklaşık 6 bin konut üreterek 1.5 milyar liralık değer yaratmayı hedefliyor.
2011’deki ilk projesine Mart-Nisan aylarında 500 konutluk Kartal projesiyle start verecek olan Teknik Yapı, ikinci projesine ise geçtiğimiz günlerde yapılan Emlak GYO ihalesinde en yüksek teklifi sunduğu Tuzla’daki iki parsel üzerinde gerçekleştirecek. Tuzla’da yer alan toplam 300 bin 566 metrekarelik arsa üzerinde hayata geçecek proje Emlak GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle yapılacak. Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Tuzla’da 5 bin 500 konuttan oluşan mini bir şehir inşa edeceklerini belirterek, “Projede kreşten parka, ticaret merkezinden okula kadar geniş sosyal alanlar yer alacak. Burada gerçekleştireceğimiz proje büyüklüğünün yaklaşık bir milyar lira büyüklüğünde olacağını öngörüyoruz” dedi.

‘Tuzla markalı projelerin çekim merkezi olacak’
Emlak GYO’nun geliştirdiği ve ihalesini kazandıkları arsaların Tuzla’yı, Ataşehir ve Kartal’da olduğu gibi markalı projelerin çekim merkezi yapmak için önemli bir fırsat yarattığını ifade eden Durbkayım, “Kara, hava ve deniz ulaşımının tam merkezi olan Tuzla, bugüne kadar sadece sayfiye ve küçük çaplı ekonomik sitelere ev sahipliği yapan bir bölge olarak biliniyordu. Kartal ve Ataşehir’de olduğu gibi Tuzla’da gerçekleştireceğimiz projede, lükse kaçmadan Bağdat Caddesi’ndeki yüksek kaliteyi, ekonomik rakamlarla sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Büyüme hedefi yüzde 150
“Son yıllarda rutin hale gelen yıllık ortalama bin 500 yeni konut arzını 2011 yılında en az yüzde 30 artırarak 2 bin yeni konutun temelini atmayı hedefliyorduk” diyen Umut Durbakayım, bu hedefe ulaşmak için arsa stokunun bir kısmı için sözleşme imzalandığını açıkladı. Durbakayım, gündemde olan diğer projelerden biri olan Tuzla ihalesinin sonuçlanmasıyla büyüme hedefinin yüzde 150’ye yükseltildiğini kaydetti. Durbakayım, genel olarak Kartal Samandra’da, Tuzla ve Maltepe’de oluşturulacak arsa stoku üzerinde konut ve rezidans ağırlıklı projelere ağırlık vereceklerini açıkladı.

‘2011’de dikkatli olunmalı’
Durbakayım, 2011’de konut sektörünün önüne çıkabilecek birçok engel olduğunu ifade ederek, bu engelleri cari açığın büyümesi, genel seçim ve uluslararası mali krizde çıkabilecek ikinci dalga olarak sıraladı. “Genel ekonomiyi ve ekonominin dinamosu olan gayrimenkul sektörünü direkt etkileyebilecek bu engeller, sektörümüzde genele yayılan bir durgunluk yaratacak gibi görünüyor. Ancak geçtiğimiz son üç yılda olduğu gibi yatırımlarına ara vermeden devam eden markalar, yeni projelerini pazara sunacaktır” açıklamasını yapan Durbakayım, gelecek yılı etkisi altına alacak kısa vadeli daralmaların siyasi ve ekonomik gelişmelere bağlı olarak yaşanacağını söyledi.

Durbakayım “Genel seçimler ile yaz tatilinin birleşmesi nedeniyle 2011 üçüncü çeyreği, büyüme açısından eksi sonuçlar ortaya koyacaktır. Ancak bu daralmanın, istikrarlı büyüyen ve kendini kabul ettirmiş inşaat firmalarının özellikle yılın ilk çeyreği ile yılın ikinci yarısından sonra devreye alacağı yeni projelerle pozitife döneceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Sabah