Soyak’ın yeni projesi satışa çıkıyor

Soyak’ın, Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı yöntemiyle Halkalı’da 400 milyon lira değerinde geliştirdiği “Soyak Park Aparts” projesi cuma günü satışa sunulacak.

Toplam 4 etap ve 2200 konuttan oluşan projenin satışa sunulan ilk iki etabında 1121 daire yer alıyor. Stüdyo, 1 1, 2 1 ve 3 1 dairelerin yer alacağı projede ayrıca, bahçeli dubleks kent evleri ve teraslı çatı dubleksler de bulunuyor.

Daire fiyatlarının 100 bin ile 400 bin lira arasında değiştiği Soyak Park Aparts’da bahçeli ve dubleks kent evlerinin fiyatları, 250 bin ile 650 bin lira arasında değişiyor.

Soyak Holding Üst Yöneticisi (CEO) Emre Çamlıbel, projenin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, bugüne kadar 50 bin aileyi ev sahibi yaptıklarını belirtti.

2010’da yüzde 15 büyümesi planlanan gayrimenkul sektörünün 2011’de büyümeye devam edeceğini ifade eden Çamlıbel, “2007 yılında Türkiye’de 600 bin adet konut için ruhsat verilmişti. 2008’de bu rakam 500 bine düştü, 2009’da da 500 bin olarak gerçekleşti. Ancak 2010’un ilk 6 ayında 325 bin konut için ruhsat verildi. Bu da bizi acaba 2010’u 2006 seviyesinde, 650 bin gibi bir rakamla mı kapatacağız diye düşündürdü. Bu çok olumlu bir gelişme olur. Hem memleket dinamikleri hem de sektör dinamikleri oldukça kuvvetli gözüküyor” dedi.

Çamlıbel, bu çerçevede yeni bir projeyi lanse etmek, alıcılar açısından da yeni bir konuta yatırım yapmak için oldukça iyi bir dönem olduğunu vurguladı.

Bu çerçevede Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı şeklinde Halkalı’daki Soyak Park Aparts projesini cuma günü satışa sunacaklarını bildiren Çamlıbel, “Bugün ile cuma arasında da şu an itibariyle yaklaşık 25 bini bulan ön talep kayıtlarına hizmet servisi veriyor olacağız” dedi.

“SOYAK PROJELERİ METREKARESİ 2500 İLE 3000 LİRADAN EL DEĞİŞTİRİYOR”

Emre Çamlıbel, son bir kaç senede Türk konut müşterisinin tercihlerinin bir miktar değiştiğini, müşterilerin artık fonksiyonel, tasarruflu, çevreye duyarlı, sosyal olanakları ve en önemlisi yatırım değeri olan konut istediklerini, kendilerinin de bunu sunmaya çalıştığını vurguladı.
Soyak Park Aparts’ın yaklaşık satış değerinin 400 milyon lira olarak gerçekleşeceğini ifade eden Çamlıbel, TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin Soyak projelerinin değer artışı ile ilgili olarak yaptığı konut araştırması raporuna göre, satışa çıktığı günden itibaren bugüne kadar Soyak Yenişehir Projesi’nin yüzde 1078, Soyak Olympiakent’in yüzde 143, Soyak Evreka’nın yüzde 38, Soyak Mavişehir’in yüzde 55 oranında değer kazandığını belirtti.

Çamlıbel, “Son 10 yıllık süreci göz önünde bulundurursak projelerimiz yıllık ortalama yüzde 15 ile 30 arasında değer artışı yapmış. Bugün de genel olarak Soyak projeleri ortalama metrekaresi 2500 ile 3000 liradan el değiştiriyor” diye konuştu.

“ALICILAR İÇİN ÇOK AVANTAJLI BİR ORTAMDAYIZ”

Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Çamlıbel, projenin 1121 konutluk kısmının satışının bir kaç haftalık kısa bir süre içinde tamamlanmasını öngördüklerini, projenin satışa çıkışta ilk metrekare lansman fiyatının 3.000 bin lira mertebesinde olduğunu söyledi.

Emre Çamlıbel başka bir soruya karşılık da, “Biz 25 binlik talebi bekliyorduk çünkü bizim 320 bin kişilik databankımız var. Bu databankta kayıtlı kişiler bugüne kadar Soyak’ta daire almış yada daire almak üzere Soyak ile temas etmiş, satış ofisine gelmiş ve aktif olarak bizi takip eden kişiler. Dolayısıyla biz herhangi bir projeye başlamadan önce bu 320 bin kişiyle anket yaparak beklentilerini ölçüyoruz” dedi.

Alıcıların konut alımına yöneleceklerini düşündüğünü ifade eden Çamlıbel, şunları kaydetti.

“Bütün dinamikler bunu gösteriyor. Bankaların konut kredi faizlerini kayda değer bir şekilde düşürmüş olması konut alıcılarının ödeme şartlarını oldukça rahatlattı. Şu anda bizim projelerimizde 120 ay vade için aylık yüzde 0.79 faiz sunuluyor. 2004 yılından beri bu derece iyi şartları ben hiç görmedim.

Bugünkü şartlar sıkışık bir dönemden, likidite sıkıntısı yaşanılan bir dönemden çıkmış bir konut sektörünün çok iyi, hızlı döneme girerken sunduğu çok iyi şartlardır ve alıcılar için çok avantajlı bir ortamda olduğumuzu düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde son 3 yılda yaşanan maliyet artışları konut fiyatlarına yansımaya başlayabilir. Dolayısıyla bugün alıcıların bu fırsatı, düşük faiz, uzun vade ve uygun fiyat ortamını değerlendirmeleri gerekir diye düşünüyorum.”

Hürriyet