Sinpaş’tan sonra Boyner’le el sıkıştı

Kurulalı altı ay olan Fer Yapı, Sinpaş ile Bomonti’deki arsa için kat karşılığı anlaşmadan sonra benzer bir anlaşmayı Yenibosna’da Boyner Grup ile yaptı.
Şehir merkezlerine yakın bölgelerde orta ve ortanın üstündeki kesime konut geliştirmek üzere kurulan Fer Yapı, altı aya üç proje sığdırdı. Sektörde uzun geçmişleri olan Ramadan Kumova, Muammer Saka ve Süleyman Kaya tarafından kurulan Fer Yapı, ilk adımlardan biri olarak attığı Sinpaş’ın Bomonti arazisi ile dikkatleri üzerine topladı. Kartal’daki arazi alımları ile bir başka hamle daha yapan şirket, en son attığı adımla dikkatleri bir kez daha üzerine topladı. Fer Yapı, Altınyıldız Mensucat’ın Yenibosna’daki 71 bin 838 metrekare büyüklükteki arsasını Boyner Grubu’ndan devraldı.

Fer Yapı’nın kurucu ortaklarından olan Ramadan Kumova, Sinpaş’ın Bomonti’deki arazisi ile Kartal’daki konut ve ticaret merkezi projesi üzerine çalıştıklarını ve tüm projelerde Nisan 2011’de hem satışa çıkıp hem de binaların temellerini atacaklarını dile getirdi.

Proje henüz net değil
Kat karşılığı aldıkları Yenibosna’daki Altınyıldız Mensucat’ın arsası için ise henüz bir proje geliştirmediklerini ifade eden Kumova, “Burası her açıdan çok kıymetli bir arsa. Konut, ticari üniteler ve diğer projeler için çok uygun. Kuyumcukent, Havalimanı, AVM’ler, Halkalı’daki toplu konutlar ve gazeteler birkaç dakika uzaklıkta” diye konuştu.
Bu arada uygun bir alan bulmaları halinde AVM?projesi gerçekleştirmeyi de hedeflediklerini açıklayan Kumova, bir diğer projelerini ise şöyle anlattı:?

Yabancı fonlara satacak
“Yıl sonuna kadar 60 bin ile 80 bin metrekare büyüklükteki bir lojistik deposu kurma projesi için düğmeye bastık. Avrupalı firmaların lojistik deposu ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Deponun maliyeti 40 milyon dolar civarında olacak.”
Fer Yapı’nın işleyiş şekli hakkında da konuşan Kumova, gayrimenkul projeleri geliştirip işler hale getirdikten sonra bunları yabancı fonlara satmak üzere yola çıktıklarını söyledi. Kumova, yatırım maliyeti 10 milyon, cirosu 80 milyon doların altındaki projelere girmeme kararı aldıklarını vurguladı.

Bomonti’ye bir kule daha geliyor
Sinpaş’tan kat karşılığı aldıkları Şişli Bomonti’deki arsanın Anthill ve Rixos Bomonty projelerine çok yakın olduğunun altını çizen Kumova, “Bomonti’deki arsa 6 bin metrekare büyüklükte. Burada 20 bin metrekare inşaat yapacağız. Konut, ofis ve homeoffice olarak planladık. En fazla 300 bağımsız bölüm olmasını planlıyoruz. Tüm ekip nasıl bir proje olacağı üzerine kafa yoruyor. Nisanda lansmanına çıkacağımız binanın yüzde 58’ini Sinpaş’a vereceğiz. İki yıl içinde bitirmeyi planladığımızı bu projenin çok ilginç olmasını istiyoruz. Bin metrekare oturumlu, 30 kat üzeri ve 130 metre yükseklikte olacak” dedi.

Ticaret merkezi ve konut yapılacak
Kumova, kafalarında net bir resim olmamasına rağmen, Kartal’da, arsanın E-5 Karayolu’na 100 metre cephesi olması nedeniyle ticari bölümleri öne çıkarmak istediklerini söyledi. Büyük ihtimalle önde ticari ünitelerin, arkada konutların yükseleceği arsanın 27 bin metrekare olduğunu ifade eden Kumova, “Karma projeye 40 bin metrekare inşaat yapacağız. İnsanlar rahatça nefes alacaklar ve kendilerini iyi hissedecekler” dedi.

Milliyet