Sahte mimarlara suç duyurusu

Sahte diplomalı mimarlar için suç duyurusunda bulunuldu.

Sahte diplomalarına YÖK’ten denklik belgesi alarak gerçek mimarlar gibi projelere imza attığı tespit edilen 42 kişi için suç duyurusunda bulunuldu

TMMOB Mimarlar Odası’na geçtiğimiz aylarda ülke genelinde bir çok şehirde sahte diplomalarla mimarlık yapan kişilerin olduğu yönünde bir ihbar geldi. İhbar üzerine araştırma yapan Mimarlar Odası, özel üniversiteler adına düzenlenmiş sahte diplomalarla mimarlık yaptıkları ve çok sayıda projeye imza attıkları belirlenen 42 kişiyi belirledi. TMMOB Mimarlar Odası Genel Sekreteri Necip Mutlu, söz konusu 42 kişinin de diplomalarının KKTC’deki özel üniversiteler adına düzenmiş olduğunu kaydederek, “Bu kişilerin Kıbrıs’taki özel üniversiteler adına düzenlenmiş sahte diplomalarla YÖK’e başvurduklarını, buradan aldıkları denklik belgelerini notere onaylattırdıktan sonra odalara kayıt yaptırdıklarını ve gerçek mimarlar gibi projelere imza atmaya başladıklarını tespit ettik” dedi.

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ DE VAR

Mutlu, sahte diplomalı bazı mimarların belediyelerdeki projelere attıkları imzaların yanı sıra Kamu İhale Kurumu’ndan ihale aldıklarının da anlaşıldığını belirterek, “Şimdi bu kişilerin imzaları geçersiz olduğu için ruhsatların iptal edilmesi, yerine o projeyi gerçek mimarın üstlenmesi gerekiyor. Belediyeler bu konuda çalışmalara başladı. Kamu İhale Kurumu da ihaleleri iptal etti. Bu 42 kişinin arasında bir de belediye meclis üyesi var. Kartal Belediyesi’ndeki bu meclis üyesi de sahte diplomayla mimarlık yapıyor. Belediye başkanı bu kişinin istifasını isteyecekti. 12’sinin İstanbul Mimarlar Odası’na kayıtlı olduğunu belirlediğimiz 42 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk” diye konuştu.

40 BİN LİRAYA DİPLOMA

Mimarlar Odası Genel Sekreteri Necip Mutlu, “20-40 bin liraya sahte diploma temin edildiğini belirledik” dedi.