Sahne yine Tabanlıoğlu’nun

Libya’daki Tripoli Kongre Merkezi bir kez daha “En İyi Kamusal Yapı” seçildi.
Ortadoğu’da “Yılın Mimarı” seçilen Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu’na ait proje, 3 bin kişilik kapasitesiyle kentin en çağdaş yapısı olarak, sosyal ve mimari anlamda öncü bir nitelik taşıyor. Tasarım ve inşaatı toplam 10 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanan yapının inşaatını yine bir Türk firması, System İnşaat gerçekleştirdi.

Suha Özkan (Mimar, Şehir Planlamacı, Tarihçi, Teorisyen, Uluslararası Yönetici), George Katodrytis (Profesör, Sharjah Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi), Peter Disabatino (Sharjah Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı), Peter Clarke Melbourne Planlama Komitesi Başkanı, Şehir Konyesi Üyesi), Clive Hutton (Newham Borough Konseyi Rejenerasyon, Planlama ve Emlak Kurulu Yöneticisi), Lee Sang – Leem, Kore Mimarlar Odası Başkanı), George Miller (AIA, Amerikan Mimarlar Birliği Başkanı) gibi kent ve mimarlık platformlarında uluslararası yetkin isimlerden oluşan jüri, Tripoli Kongre Merkezi’ni en iyi proje seçtiklerini “Libya’da bulunduğu çevreye duyarlı, sürdürülebilir tasarımın zaferi” vurgusuyla ilan ettiler.

Ödül Jürisi projeyi “Farklı kültürlerin buluşmalarına mekân olacak Tripoli Kongre Merkezi bulunduğu coğrafyanın ve kültürün ruhunu yansıtan güçlü ve aynı zamanda mütevazı bir yapı” olarak değerlendirildi.

Mimarlık, tasarım, inşaat ve yatırım dünyasından geniş bir katılımla 5 Ekim gecesi Grand Hyatt Dubai’de gerçekleşen törende ödülü Tabanlıoğlu Mimarlık adına Melkan Gürsel Tabanlıoğlu aldı.

Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ödülü alırken “Libya’da bir ilk olarak gerçekleştirdikleri bu projenin Libya’da hareketlenen yeni mimarlık dalgasının öncülerinden olacağını, ağaçlarla çevrili coğrafi dokusundan, renklere, bölgenin iklimine ve kültürüne kadar yapının her anlamda bulunduğu çevre ile uyumlu olmasının önemini” vurguladı.

2010 yılı Cityscape Mimarlık Ödülleri’nde Tripoli Kongre Merkezi dışında Tabanlioğlu’na ait diğer dört proje, Astana Arena, Loft Bahçe, Istinye Residence ve Alacati Resort ise değerlendirilen yüzlerce proje arasından kendi kategorilerinde dünyanın en iyi projeleri arasında ilan edildi.

Hürriyet