Rönesans İnşaat’dan 2 milyar dolarlık proje

Rusya’da yaptığı projelerle dikkat çeken Rönesans İnşaat, 2008 yılından itibaren de Libya’da büyük projelere imza atıyor. Libya Devletine ait olan LİDCO Şirketi ile ortaklık kuran Rönesans, bu ülkede yaklaşık 2 milyar dolarlık proje yürütüyor.

Afrika’nın en büyüğü

8 ayrı şehirde 4 bin personeliyle çalışan şirket, Tripoli’ye ise Afrika’nın en büyük alışveriş merkezini inşa ediyor. Zümrüt adı verilen ve yeşil rengiyle Libya bayrağını çağrıştıran proje, üç etaptan oluşuyor. Birinci etapta Libya’nın ilk sineması, bowling salonu, buz pateni pisti olacak. İkinci etapta ise bin 800 tane lüks konut inşa edilecek. 3. etapta ise bir kalp hastanesi inşa edilecek. 3 etaplı projenin toplam maliyeti ise 750 milyon dolar olacak.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, “Bugüne kadar binlerce Türk işçisine, mühendisliğine ev sahipliği yapmış bizlerle ekmeğini, suyunu paylaşmış Libyalı dostlarımızın 41. El Fetih Ulusal kutlamalarına, ülkemizin zengin tarihini ve farklı kültürünü en güzel şekilde temsil edeceğini düşündüğümüz Anadolu Ateşi’ni götürmek istedik” dedi. Libya’nın Türkiye için stratejik bir ortak olduğunu belirten Ilıcak, bugüne kadar hep yapılan işlerle temsil edilen Libya’da bu kez ülkenin tarihini, kültürünü, müziğini yansıtacak bir gösteriyle yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Libya’nın Türk firmaları için inanılmaz cazip bir Pazar olduğunu belirten Ilıcak, “Kaddafi’ye 41 kere maşallah, dedik. Libya önümüzdeki 10 yılda altyapıya 45 milyar dolar harcayacak. Demek ki Türk firmaları her yıl bu pazardan 3-4 milyar dolar alabilir” diye konuştu. Ilıcak, Türk firmalarına sadece inşaat pazarında değil; giyimden mobilyaya; ev tekstilinden çocuk ürünlerine kadar her alanda iş fırsatı olduğuna dikkat çekti.

Hürriyet