Rönesans Holding’den Türkmenistan’a dev yatırım

Rönesans Holding’in Türkmenistan’ın Mari eyaletinde inşa edeceği amonyak ve gübre fabrikasının temeli Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından atıldı.

Türkmenistan’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketlerinden Rönesans Holding, 1 milyar 100 bin dolara amonyak ve gübre fabrikası kuracak.

Doğal kaynaklarıyla zengin Mari eyaletinde kurulacak olan dev tesisin temel atma törenine Devlet Başkanı Berdimuhamedov ile birlikte Rönesans Holding Yöenetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, bakanlar kurulu üyeleri, diplomatik misyon şefleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Berdimuhamedov, törende yaptığı konuşmada, Türkmen ekonomisinin gelir kaynaklarını çeşitlendirmeyi amaçladıklarını belirterek, yılda 1 milyon tonun üzerinde gübre üretecek yeni fabrikanın, bu açıdan önemli adım olduğunu kaydetti.

Berdimuhamedov, söz konusu fabrikanın faaliyete başlamasıyla ülkede yılda 1 milyon tonun üzerinde gübre üretileceğini ve bunun yarısının ihraç edileceğini söyledi. Tesisin 1 milyar 100 bin dolara kurulacağını kaydeden Berdimuhamedov, teknolojisi Japon Kawasaki Plant Systems ve Sojis Corporation tarafından temin edilecek olan tesisin inşaat işini ise ülkede kendini inşaat sektöründe oldukça iyi tanıtan Türk Rönesans şirketinin üstlendiğini bildirdi.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak ise dünyanın en büyük gübre fabrikalarından birisini 1 milyar doları aşan yatırım bedeli ile Türkmenistan’da kuracaklarını belirterek, söz konusu tesisin Türkmenistan ekonomisine yılda 400 milyon dolarlık gelir sağlayacağını kaydetti.

Türkmenistan’da Türk şirketlerinden duyulan güvenden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Ilıcak, tesisi zamanında ve istenilen kalitede tamamlamak için bütün fedakarlıkları yapacaklarını kaydetti.

Başkent Aşkabat’a yaklaşık 350 kilometre mesafedeki Mari vilayetinde yıllık kapasitesi 600 bin ton gübre ve 400 bin ton amonyak üretim olan fabrikaları inşa edecek olan Rönesans Holding, söz konusu tesisin inşaatını yaklaşık 3.5 yılda tamamlayacak. Haziran 2014’de tamamlanması planlanan tesisin inşaatında 3500 kişinin çalışması beklenirken, fabrikanın hizmete açılmasıyla 900 kişiye de istihdam sağlanacak.

Türk şirketin inşa edeceği fabrikalar, Türkmenistan’da tarım sektörünün gübre ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak ve tarım ürünleri üretiminin artırılmasına katkı sağlayacak.

Türkmenistan, geçtiğimiz yıl Japonya İhracat ve Kredi Garanti kuruluşu NEXI’nin (Nippon Export and Investment Insurance) garantisi kapsamında bu ülkenin Uluslararası İşbirliği Bankası ile 45 milyar Japon yeni (501,2 milyon dolar) değerinde kredi anlaşması imzalamıştı. Bu kredinin, Türkmenistan’ın Mari vilayetinde inşa edilecek amonyak ve gübre fabrikalarının inşaatı için harcanacağı açıklanmıştı.

Rönesans Holding, ayrıca Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 247 milyon dolara Türkmen Politeknik Enstitüsünün idari ve okul binalarının yanı sıra aynı kurum bünyesinde spor kompleksi ve yurt inşa ediyor.

Milliyet