Orjin’in Tepebaşı’ndaki otelini Rixos mu işletecek?

Orjin Grubu, inşaatı bitmesine rağmen uzun zamandır açılışını askıya aldığı Tepebaşı’ndaki Orjin Pera Otel’i için düğmeye bastı. Oteli hizmete açmaya hazırlanan grup, işletmesi için ünlü otel zinciri Rixos’la görüşüyor. Grubun otel olarak tasarlanan binayı, rezidans olarak hizmete açmayı planladığı da konuşulanlar arasında.

Orjin Grubu, uzun zamandır beklemeye aldığı Tepebaşı’ndaki otel projesi için nihayet kolları sıvadı. İstanbul’un ilk oteli olan Royal’i satın alıp yeniden inşa eden grup, uzun zamandır boş vaziyette bekleyen oteli, yakında zamanda hizmete açmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 150 odalı olacağı söylenen otel için 15 milyon dolar civarında yatırım yapan grubun, otelin işletmesi için Rixos’la anlaştığı belirtiliyor.

Rixos ile görüşüyor

Konuşulanlara göre ünlü otel zinciri, Ofton İnşaat’ın Dolapdere’deki rezidans projesinden çıkıp bunun yerine Orjin’le Tepebaşı’ndaki otel projesi için söz keşmiş. Bu iddiaları her iki tarafa, hem Orjin Grup’a hem de Ofton’a sorduk. Rixos’la görüştüklerini yalanlamayan Orjin’in patronu Zafer Yıldırım’ın kızı Zeynep Yıldırım, Rixos’la yaptıkları görüşmenin içeriği ve otelin ne zaman hizmete gireceğini konusunda ise bilgi vermekten kaçınıyor. Ofton İnşaat Turizm Grubu Genel Müdürü Murat Akpınar ise Rixos’la anlaşmalarının iptal olduğu söylentilerini kesin bir dille yalanlıyor: “Böyle bir şey yok. Rixos’la 20 yıllık bir sözleşme imzaladık. Rixos bize bazı projeleri olduğunu söylemişti. Muhtemelen Orjin’le bir şeyler yapacaklar, bu onlardan biridir” diyor.
Orjin Grubu’nun otel projesinden vazgeçip burayı rezidans olarak hizmete açacağı da konuşulanlar arasında. Sektörden görüştüğümüz bir isim ise, “Rixos ancak beş yıldızlı otel olabilecek yerlere girer. Buraya geleceğini sanmıyorum. Ancak burası rezidans olursa gelir” diyor.

Önce The House Cafe talip oldu
Orjin Grubu, Tepebaşı’nda İngiliz Konsolosluğu’nun hemen yanında yer alan olan Royal Otel’i bundan yaklaşık 6 yıl önce aldı. Grup, tarihi otelin yerine üç binadan oluşan bir otel yaptı. Dış cephesinin inşaatı uzun zamandır biten otel binaları birkaç yıldır boş vaziyette bekliyordu. Önce kulağımıza otelin içinde yer alan şapelden dolayı projenin aksadığı, grubun otel projesinden vazgeçtiği çalındı. Ardından bir ara grubun oteli satılığa çıkarttığı konuşuldu. Hatta duyduğumuza göre Dedeman da buraya talip olmuş. Sonra da grubun ofis olarak kiraya vermek için görüşmeler yaptığını duyduk. En son ise Orjin Grubu’nun gayrimenkullerinin yönetimi için ortaklık kuran The House Cafe’nin patronu Ferit Balcıoğlu, otelin işletmesini kendilerinin yapacağını açıklamıştı.

İstanbul’un ilk oteli
İstanbul’un ilk otellerinden olan Tepebaşı’ndaki Royal Otel, 1 Ekim 1876’da hizmete girdi. Medoviç Ailesi’nin sahipliğine geçen otel, bir süre Beyoğlu Adliyesi olarak kullanılmıştı. Ardından da 2004 yılında Orjin Grubu tarafından satın alınarak yeniden inşa edildi. Açılışı sürekli ertelenen otelin en son 2009’da hizmete gireceği belirtilmişti.

Kaynak : Kezban GEBETAŞ/Hürriyet Emlak Yasam Eki