Misafir odaları evlerin dışına taştı

Bir zamanlar evlerin içindeki atıl halde duran misafir odaları artık evlerin dışına taştı. Yeni projelerde, misafirleri ağırlamak ve kutlama yapmak için ev sahiplerinin kiralayabileceği sosyal alanlar oluştu. Maçların bile birlikte izlendiği bu alanlar komşuluk ilişkilerini de geliştiriyor.

Misafir odaları, bir dönem bütün evlerin olmasa olmazıydı. Evin en değerli eşyaları vitrinlere dizilir, en pahalı koltuk takımları bu odalara alınır, kapısı sadece misafir geldiğinde açılır, ev sakinleri bile bu odaları çok az görürdü. Daha sonra evlerin içinde atıl halde duran yaşam alanlar ya salonu genişletmek ya da odalara dahil edilmek suretiyle ev halkına açıldı. Şimdi ise konutlarda ekonomi ve fonksiyonellik devri başladı. Kalabalık ailelerin yerini çekirdek ailelerin almasıyla birlikte sadece ihtiyaca göre alınan herşey gibi konutlar da bu modaya uydu. Yılda birkaç kez kullanılan misafir odaları evlerin dışına taşarak sosyal alanlara dönüştü. Böylece hem yaşam alanları küçüldü hem de metrekare başına verilen fiyat ucuzladı. Artık ev sahipleri evlerinin küçüklüğünü düşünmeden kalabalık misafir gruplarını projeler içindeki bu ‘misafir odaları’nda ağırlıyor. Kimi bu konsepte misafir odası diyor kimi living room kimi ise lobby…

İçerisinde mutfak oturma grupları bulunan bu alanlarda siz misafirlerinize yemeğinizi yaparken misafirlerinizle murtfak sohbeti yapabiliyosunuz. Çocuğunuzun doğumgünü olduğunda ise evi dağıtma telaşına artık gerek kalmıyor. Ev sahiplerinin rezervasyon yaparak kiraladığı bu sosyal alanlarda nişan, düğün yemeği, doğumgünü ya da herhangi bir kutlama yapılabiliyor. Misafir odası konsepti her projede farklı bir konseptte yer alıyor. Bazıları projenin en alt katında bazıları teras alanında misafirlere yer ayırıyor. Bunun yanı sıra sitenin içinde yer alan bir köşkte ya da havuzbaşında veya bir korunun içinde göl manzaralı bir kafede de misafirlerine yer ayıran projeler de bulunuyor.

KOMŞULAR MAÇ SEYREDİYOR
Hem evinizin dışında hem de ev sıcaklığındaki bu ortamda sadece misafirler değil komşuların sosyalleşmesi için de ideal alanlar haline geldi. Artık komşular maçları bu alanlarda beraber izleyerek eskisi gibi komşuluk ilişkilerini geliştiriyor, evlerin hanımlar bu ortak mutfaklarda biraraya gelerek sosyalleşiyor. Kısacası misafir odası olarak genellenebilecek bu alanlar hem ev sahiplerinin sevdikleriyle biraraya gelmesinde hem de site ortamlarının bir dönem insanları uzaklaştıran yapısına inat komşuluk ilişkilerini geliştiren mekânlar haline geldi.

Havuz kenarı partileriyle komşular buluşacakSinpaş Yapı tarafından Sancaktepe’de yapılan Kelebekia projesi site sakinlerine yönelik sosyal donatı alanları ile dikkat çekiyor. Projenin kelebek kanatları şeklindeki göletin tam ortasında yer alan 450 metrekarelik yarı kapalı yüzme havuzunun etrafı ışıklandırılarak, site sakinlerinin doğumgünü, yıl dönümü ve özel parti gibi etkinliklerinde kullanılabilecek. Projede ayrıca 17 bin metre karelik peyzaj alanında, koşu, yoga ve egzersiz gibi spor aktivitelerinin yanında, çocukların uçurtma uçurabileceği ve site sakinlerinin piknik gibi aktivitelerini gerçekleştirebileceği geniş çim alanları da yer alıyor.

Kelebekia Sinpaş Yapı

 

Kelebekia Sinpaş Yapı
Daire sayısı:
440
Fiyat: 153 bin – 427 bin TL
Teslim: Ekim 2012

24 odalı 1+1 konseptinde karaoke odası bile varSon dönemde sosyal hayatı, misafirleri, arkadaşları ve hobileri evin dışına taşıyan en önemli proje NEF 163 projesi oldu. Projenin başarısı şirketin aynı konsepti Haliç’te yapılacak Nef 2 projesine de taşımasına neden oldu. Timur Mimarlık tarafından Levent’te hayata geçirilen NEF 163 projesiyle başlayan bu konsept şirket tarafından “foldhome” ismiyle tescillendi. Konseptin en önemli detayı ise insanların kendilerine 75 ile 112 metrekare arasında değişen yaşam alanları satın alarak hobileri ve misafirleri evin dışına taşımasından oluşuyor. 24 odalı 1+1 konsepti olarak da adlandırılan bu projede ev sahipleri evine sığmayacak tüm odaları katlayarak onlara ihtiyacı olduğunda 5 ile 15 TL arasında değişecek uygun fiyatlara kiralamayı içeriyor. 24 adet sosyal tesis alanının bulunduğu foldhome “kullan-öde” sistemiyle işliyor. Daire sakinlerine dağıtılacak kartlar sayesinde ev sahipleri bu sosyal alanları kiralayabiliyor. Projede yer alan sosyal alanlar ise kısaca şöyle: Misafir odası, toplantı odası ve açık hava davet alanı “Gusto Room” isimli puro ve şarap tutkunlarına özel odalar, parti ve karaoke odası, 20 kişilik özel sinema salonu sanat ve spor etkinlikleri için özel odalar, ses yalıtımlı müzik odası, playstation odası, sanat atölyesi, mini basket sahası, mini halı saha, stres atmak için kullanılabilecek trambolin odası, yapay kayak pisti, özel fitness salonu ve kişisel gelişim stüdyosu, teras bahçe, açıkhava sineması, çatıdaki bahçe ve barbekü alanı, terasta bulunan jakuzi ve gökyüzü gözlem evi.

NEF 2 Timur Gayrimenkul

 

NEF 2 Timur Gayrimenkul
Daire sayısı:
351
Fiyat: 244 bin – 449 bin TL
Teslim: Mayıs 2013

Ev sahipleri ‘Living Room’da sosyalleşiyor

Innovia Yeşil İnşaat

Yeşil İnşaat tarafından Beylikdüzü’nde hayata geçirilen ve toplam 14 bin konuttan oluşan Innovia projesinde ev sahiplerinin misafirlerini ağırlayabileceği, kutlama ev organizasyonlarını yapabileceği sosyal alanlar bulunuyor Evlerin dışındaki bu sosyal alanlar projede ‘living room’ adıyla anılıyor. Bu konseptte ev sahipleri kalabalık misafir gruplarını eve davet ederken çekinmiyor, evin dağılmasını aklına bile getirmiyor. Kiralama yöntemiyle çalışılan bu alanlarda endüstriyel mutfak teknolojisi ile donatılmış 100 metrekarelik mutfak ile yemek masası ve oturma grupları bulunuyor. Odada siz yemek pişirirken arkadaşlarınızın bilardo ve karaoke oynayabileceği alanlar da var. Ev sahipleri birkaç gün öncesinden bu alanlara rezervasyon yaptırarak doğum günü, nişan, sürpriz partiler, kına gecesi hatta düğün yemeği gibi tüm organizasyonları bu alanlarda gerçekleştirebiliyorlar.

Innovia Yeşil İnşaat
Daire sayısı:
3084
Fiyat: 92 bin – 240 bin TL
Teslim: Haziran 2011

Teknik Yapı misafirleri köşkte ağırlıyorTeknik Yapı’nın yapımı devam eden projelerinde evler yaşama alanı içinde sosyal alanları entegre edecek şekilde yapılıyor. Ev sahiplerine yılda birkaç kez kullanabilecekleri yaşam alanlarına para vermektense istedikleri zaman kiralayabilecekler, daha ekonomik sosyal alanlar oluşturuluyor. Teknik Yapı’nın Göztepe’deki Dilman Towers projesinde ev sahipleri misafirlerini köşkte ağırlıyor! Proje içinde yer alan tarihi bir köşkün restore edilerek ev sahiplerin özel günlerindeki kullanımına açılıyor. Bunun yanı sıra Samandıra’da devam eden Evora projesinde ise ev sahipleri Aydos Ormanları’nın bol oksijeni içinde misafirleriyle birlikte tenis, basketbol, oynayıp yürüyüş yapabileceği gibi misafirlerini göl kenarında bulunan kafeteryada ağırlayabiliyor. İki ayrı bölümde projelendirilen kapalı alan sosyal tesislerin ilk bölümünde fitness, plates, aerobik, cafe, Fin hamamı, sauna, masaj odaları ve soyunma odaları yer alırken diğer bölümde bilardo ve masa tesisi bulunuyor. Her daire için özel depo bölümleri de blokların altında yer alıyor. Bunun yanı sıra home ofislerin ağırlıklı olarak yer aldığı Up Twins projesinde ise ev sahipleri ofis olarak da kullandıkları evlerinde toplantı yapmak yerine proje içindeki özel toplantı ve ortak misafir alanlarını kiralayabiliyor.

Evora Teknik Yapı

 

Evora Teknik Yapı
Daire sayısı:
432
Fiyat: (metrekaresi) 1+1’ler 77 bin 700 TL, 3+1’ler 244 bin 900 TL’den başlıyor
Teslim: 2011 son çeyrek

Varyap Meridian’de karşılama ‘loby’de…Varyap İnşaat tarafından Batı Ataşehir’de yapılan Varyap Meridian projesinde her bloğun giriş katında geniş lobi alanları yer alacak. Çünkü, binaların girişinde yer alan lobi alanları, sakinlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlandı. Bu nedenle daire sakinleri isterse, konutunu sadece uyumak için bile kullanabilecek. Lobi alanlarında TV seyredilebilecek, kitap okunacak ya sa misafirler ağırlanabileceği imkanlar yer alacak. Misafirlerin de faydalanabileceği sosyal tesiste ise her daire için 1-2 araçlıklık otoparkın yanı sıra bisiklet park yerleri de bulunuyor. Varyap Meridian projesinin inşa edildiği arazinin yalnızca yüzde 10’luk bölümü binalara ayrıldı. Geri kalan bölge üzerinde topografik yapı korunarak tasarlanan yeşil alanlar ev sahiplerinin bireysel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılaması için hazırlanacak.

Varyap Meridian Varyap İnşaat

 

Varyap Meridian Varyap İnşaat
Daire sayısı:
1500
Fiyat: 236 bin – 1 milyon 285 bin TL
Teslim: 2011 sonu

Agora Meydanı’nda toplanacaklarSinpaş Yapı ve Paralel Yapı tarafından Gaziantep’te yapılan Antepia Projesinin 32 bin metrekarelik gölet etrafında yer alan ve bölgede ilk özelliği taşıyan birçok sosyal donatıya ev sahipliği yapıyor. Projedeki, golf sahası, yelken kulübü, tenis kortları, otel, Agora Meydanı, amfi tiyatro ve deniz feneri konsepti ile tasarlanan Fener Cafe gibi sosyal donatılar site sakinlerinin sosyal aktiviteleri için planlandı. Projede özellikle, içerisinde dünya markaları ve yöresel tatları bir arada bulunduracak Agora Meydanı, site sakinlerinin özel etkinlikleri için kullanabilecekleri bir alan olarak da değerlendirilebilinecek.

Antepia Sinpaş Yapı

 

Antepia Sinpaş Yapı
Daire sayısı:
3 bin 467
Fiyat: 158 bin 500 – 812 bin 900 TL
Teslim: Mart 2013

Kafa dinlemek isteyen ‘stres küpü’ne gidecekHakan Kıran Mimarlık tarafından Kemerburgaz’da yapılan Göktürk Evleri projesi de ev sahiplerini yeni bir konseptle tanıştıracak projeler arasında geliyor. Evlerden bağımsız olarak yapılan ve “stres küpü” olarak adlandırılan bölümler evinden çıkıp kafa dinlemek ya da misafirini daha nezih bir ortamda ağırlamak isteyenlere hitap ediyor. Projede bir taraftan ev ortamından uzaklığı diğer yandan da ev sıcaklığını yaşamak isteyenler için evlerden bağımsız olarak proje içindeki ıssız bölümlerde konumlandırılan stres küpleri evlerle birlikte satılıyor. İsteyen ev sahibi burayı çalışma ya da dinlenme odası olarak kullanabileceği gibi isteyenler kütüphanesini buraya taşıyor ya da misafirlerini bu bölümde ağırlayabiliyor. Projede ayrıca ev sahiplerini de rahatsız etmemek amacıyla asansör ve merdivenler de dairelerden bağımsız bölümlerde konumlandırıldı. Ayrıca misafirlerini havuzda ağırlamak isteyenler de meraklı gözlerden uzakta terasta güneşlenebilecek.

Göktürk Residence Hakan Kıran Mimarlık

 

Göktürk Residence Hakan Kıran Mimarlık
Daire sayısı:
74
Fiyat: (metrekaresi) 3 bin – 5 bin dolar
Teslim: 2011 son çeyrek

Dilek TAŞ/Emlak&Mortgage