Milpark’ta 15,000 TL’den Başlayan Peşinat Müjdesi

Kriz dolayısıyla bir önceki yılı beklemede geçiren, 2010 yılında ise yeni projelerle atağa kalkan inşaat sektörü 2011’de de büyüme bekliyor.

Milpa Genel Müdürü Rıza Koçyiğit, “2010 sektörün büyüme kaydettiği bir yıl oldu. 2011’de seçim sonrası 2010’a göre bir miktar daha büyüme bekliyoruz. Bu büyüme oranı eldeki mevcut stokların satış hızına göre şekillenir” dedi.

Esenyurt’ta MİLPARK projesini hayata geçiren Milpa’nın Genel Müdürü Rıza Koçyiğit, inşaat sektörünün 2010 yılını ve 2011 beklentilerini değerlendirdi. Kriz dolayısıyla beklemeye geçen birçok firmanın 2010 yılında yeni projelerini hayata geçirdiğini ve bu yılın sektör açısından “büyüme” yılı olduğunu ifade eden Rıza Koçyiğit, şöyle devam etti: “Birbirinin benzeri ve A-B gruba hitap eden konut projeleri doğal olarak bir arz fazlalığı görüntüsü yarattı. Ancak C grubunda hala konut ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Burada da maalesef yüksek arsa maliyetleri bu gruba konut üretimini güçleştiriyor. 2011’de seçim sonrası 2010’a göre bir miktar daha büyüme bekliyoruz. Bu büyüme oranı eldeki mevcut stokların satış hızına göre şekillenir. Buradaki handikap bir çok projenin ‘önce sat – sonra yap’ modeli ile yola çıkmasıdır. Dolayısıyla eldeki stokları satarsa ancak yenisini yapabilecektir.”

BDDK’nın kredi sınırlaması doğru

BDDK’nın geçen ay konut kredilerine getirdiği sınırlamaya ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Rıza Koçyiğit, uygulamanın bankalar için de, kredi kullanan taraf için de doğru olacağını söyledi. Koçyiğit, kredi miktarından çok kime hangi şartlarda kredi verildiğinin önem taşıdığını ifade etti ve ekledi: “Sıfır peşinat ile aylık çok düşük taksitlerle başlayan krediler var. Alan kişi ‘ödeyebildiğim kadar kira gibi öderim’ diye yola çıkıyor. Bir hesap-kitap işi yok. Konut kredilerinde tüketicinin muhakkak bir miktar parayı peşinat olarak koyması gerektiğine inanıyorum. O zaman tüketici kendini ödeme konusunda disipline edebilir diye düşünüyorum. Gelir sürekliliği veya cebinde bir miktar parası olmayanların konut kredisi riskini almamaları gerekli. BBDK’nın yaptığı açıklamaya göre bu duruma bir düzenleme geliyor… Bankalar konut kredisini ,raicin ancak %75’ine verebilecek… Ve en önemlisi ekspertizi de SPK uzmanları yapacak… Bu uygulamanın tüm taraflar için doğru olacağına inanıyorum.”

MİLPARK’ta yaşam başladı

Yaşamın başladığı MİLPARK Konutları hakkında da bilgi veren Milpa Genel Müdürü Rıza Koçyiğit, 1. Etap’ta konut teslimlerine Eylül 2010’da başlandığını söyledi.

MİLPARK’ın, bölgede birbiri ardına yükselen konut projeleri arasında “öngörülen tarihte tamamlanması ve zamanında teslimat” özelliği ile öne çıktığını belirten Rıza Koçyiğit, “Bölgede yeni başlayan projeler de bulunmasına karşın, dairesini satın alarak hemen taşınabilecek projeler içerisinde birinci sırada bulunuyoruz. MİLPARK’ta 15.000 TL’den başlayan peşinat verenler 120 aya varan taksit ödeme avantajı ile hemen evlerine taşınabiliyor. MİLPARK projemizde dört blok ve ticari ünite ve sosyal tesislerden oluşan 1. Etap’ta yaklaşık 270 adet dairenin satışı yapılmış bulunmaktadır. Bu da yüzde 85 seviyelerindedir” diye konuştu.

MİLPARK’ta sunulan “hemen teslimat” imkanının konut yatırımcıları için de cazip olanaklar sunduğunu belirten Koçyiğit, evlerine hemen taşınmak istemeyenlerin kiraya vererek taksit ödemelerini kolaylaştırabileceklerini belirtti.

Milliyet