Mekke’de ‘Kentsel Dönüşüm’ Modeli İstanbul Olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Mekke Belediye Başkanı Dr. Usame Bin Fazıl Bin Aydarus El-Barr, ulaşım, kentsel dönüşüm ve konut sorunlarını aşmak için İstanbul’un birikiminden istifade edeceklerini söyledi.

Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında El-Barr ve beraberindeki heyeti kabul eden Başkan Topbaş, Mekke Belediye Başkanı El-Barr’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile şirketlerini incelemek üzere İstanbul’a geldiğini belirtti.

Konuk başkan El-Barr da, “Mekke’de hac ve umre dönemlerinde ulaşım çok yoğun oluyor. Bu konuda İstanbul’daki yatırım ve trafik yönetim sisteminden istifade etmek istiyoruz” dedi. El-Barr, incelemek istedikleri konuları ise şöyle sıraladı: “Havadan İstanbul’un ulaşımını inceleyeceğiz. Teleferik ulaşımını inceleyeceğiz. İstanbul’un kentsel dönüşüm uygulamalarından da istifade edeceğiz. Son 15 yıldır İstanbul’da görülen değişimde çok emeği olan KİPTAŞ’ın projelerini inceleyeceğiz. Onlardan örnekler alarak, Mekke’deki konut problemini halledeceğiz.”
Kaynak: Sabah