Maslak’ın yeni gökdeleni Spine 191 metreye çıkacak

Madencilik alanında faaliyet gösteren Soma Grubu’nun gayrimenkul sektöründeki şirketi Tilaga, ilk projesini İstanbul Maslak’ta hayata geçirecek. Spine Tower isimli, 47 katlı bu gökdelen 191metrelik yüksekliği ile Maslak’ın en yüksek binası olacak ve Türkiye sıralamasında da 3’üncü sırada yer alacak. Spine Genel Koordinatörü Can Gürkan, 4 yıldır süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan projenin hemofis hemde rezidans olarak hizmet vereceğini belirterek, “Dünyadaki trende de uygun olarak projenin tamamını rezidans yapmak istemedik.

New York’taki Time Warner binasında da uygulanan bu model bize akıllıca geldi. Daireler 30’uncu kattan sonra başlayacak. Alt kısımlar ofis olacak. 70 daire var. Fiyatlar da bu nedenle yüksek tutulabildi. Giriş katında rezidans yapsanız iyi bir fiyata satamazsınız” dedi. Spine Tower’dan Pera ve Belgrad Ormanları’na kadar uzanan 360 derecelik İstanbul manzarası olacağını kaydeden Gürkan, şu bilgileri verdi: “Mimari olarak da çok farklı bir proje. Doha Trade Center gibi önemli projeler üreten 2Design Mimarı Murat Kader imzası taşıyor. 150milyon dolarlık bir yatırım ve 2013’te tamamlanacak. Bitmesine yakın biz de yeni projeler üretmeye başlayacağız. Piyasada kalıcı olmak istiyoruz. Hatta taahhüt işleri de yapıp işinmutfağına gireceğiz.”

8 odalı 360 derece manzaralı

Rezidanslarda metrekare fiyatı 8 bin-12 bin dolar, büyüklükler ise 230-280 metrekare arasında değişiyor. Tavan yüksekliği 3.5 metre olan daireler 2+1’den 7+1’e kadar farklılık gösteriyor. Dairesel planlı ve doğu-batı manzarasına hâkim penthouse ise 8+1 tipinde.

İBB, DENİZDEN YÜKSEKLİĞİ 300 METRE İLE SINIRLANDIRDI

Spine Tower’da 35 rezidans dairesinin 24’ünün satıldığını ve ikinci etapta satışa çıkaracakları 35 daire için de binanın kendisini göstermesini bekleyeceklerini ifade eden Can Gürkan, “70 bin metrekarelik kullanım alanı, yer altında 7 bodrum katı ve 70 bin metrekare de otopark alanı var” dedi. Gürkan, projenin daha yüksek olabileceğini ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bu konuda sınırlama getirdiğini belirterek, “Sapphire’den sonra deniz seviyesinden yüksekliğin bölgede 300 metreyi geçmemesine yönelik sınırlama getirdiler. Bunu söylediler, biz de uyduk. Silüet açısından doğru bir yaklaşım. 300 metrede kaldık” diye konuştu.

Menekşe Ataselim- Gazete Habertürk- HT Ekonomi