Martı GYO halka arz edilecek

Turizm odaklı gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) Martı GYO’nun, yüzde 49’u, yarın başlayacak ve iki gün sürecek 1,42-1,60 lira aralığındaki talep toplamanın ardından halka arz edilecek.

Konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Martı GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin, 1967 yılında adım attıkları turizm sektöründe Türkiye’nin ilk resort tatil köyünü kurduklarını ve 1989 yılında Martı Otel İşletmelerini halka açtıklarını kaydetti.

Net aktif değeri 156 milyon lira, ödenmiş sermayesi 56 milyon lira olan Martı GYO’nun, faaliyet gösterdiği sektörlerin sürdürülebilir büyümesi adına örnek olacağına inancını dile getiren Narin, şirketin karma (hibrid) diye adlandırılan portföyü sayesinde hem düzenli kira getirisi, hem de turizm ve gayrimenkulde gerçekleştirecekleri proje ve yatırım planları ile gelecekten umutlu olduklarını vurguladı.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Narin, halka arzdan 50-55 milyon dolar seviyesinde gelir beklediklerini belirtti.

İki senelik yatırım programı kapsamında Martı Sarıgerme ve Martı Giova tesislerinin inşa edilerek 2012 yılında hizmete girmesini, Martı Myra’da renovasyona gitmeyi, Narinpark’ın 2. fazının inşaatının da 2011 sonunda başlamasını planladıklarını anlatan Narin, halka arzda elde edilecek gelirin ardından 27 milyon dolarlık borcun kapatılacağını ve şirketin net nakit pozisyona geçeceğini söyledi.

Narin, ”Sarıgerme ve Giova yatırımları ile Myra’nın renovasyonunu içeren 3 senelik yatırım programımız var. Bu çerçevede 2013’e kadar 45-50 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Halka arz öncesi yurt dışında roadshow’a çıktıklarını ve beklediklerinin üzerinde bir yabancı ilgisiyle karşılaştıklarını kaydeden Narin, hisselerin 23 ya da 24 Eylül 2010’da borsada işlem görmeye başlayacağını kaydetti.

Narin, ”2020 yılına kadar 300 milyon dolar net aktif büyüklüğe ve 30 milyon dolar kira gelirine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

-HALKA ARZ-

Verilen bilgiye göre, konsorsiyum liderliğini Oyak Yatırım’ın yapacağı halka arz için 16-17 Eylül 2010 tarihlerinde 1,42-1,60 lira fiyat aralığında talep toplanacak. Mevcut ortakların rüçhan haklarının kısıtlanması yoluyla, yüzde 96 oranında sermaye artırımına gidilerek 54 milyon liralık hisse ihraç edecek olan Martı GYO, İMKB’nin ilk turizm odaklı GYO’su olacak.

Martı GYO, portföyünde bulunan turizm tesisleri Antalya Kemer bölgesindeki Martı Myra ve Marmaris Orhaniye’deki Martı Marina’nın yanı sıra, Çerkezköy’de 2008 yılında yapımına başladığı Narin Park yaşam alanı ve konut projesiyle öne çıkıyor. Ayrıca, şirketin halihazırdaki portföyünde üst hakkı ve bina olarak yer alan Muğla Dalaman bölgesindeki Martı Sarıgerme ve Marmaris Gökova körfezindeki Martı Giova’ya yönelik yatırım planları bulunuyor.

Bu tesislerin portföy değerleri ise Martı Myra için 96,9 milyon lira, Martı Marina için 25,8 milyon lira, Narin Park için 37,38 milyon lira, Martı Sarıgerme için 14,45 milyon lira, Martı Giova için 9,1 milyon lira olarak sıralanıyor.

Çoğunluk hissesi Martı Otel İşletmelerine ait olan Mart GYO’nun 1 Nisan 2009-31 Mart 2010 döneminde satış gelirleri 10 milyon lira olarak gerçekleşti.

Sabah