Martı GYO, halka açıldı

Net aktif değeri 156 milyon TL’yi bulan ve geçen yıl 1 milyon 800 bin TL kâr elde eden Martı GYO, halka açıldı. Yüzde 49’luk hisselerinin işlem göreceğini belirten Emre Narin, kaynağı sermayeye aktaracaklarını açıkladı.

Turizm alanında 43 yıldır faaliyet gösteren Martı Otel İşletmeleri, yüzde 94’üne sahip olduğu Martı GYO’nun yüzde 49’unu halka açtı. Türkiye’nin turizm odaklı ilk gayrimenkul yatırım ortaklığı olma özelliği taşıyan Martı GYO, tamamı ‘bakiye yüklenim metodu’yla gerçekleşecek halka arz için 16 -17 Eylül 2010 tarihlerinde 1.42 TL -1.60 TL fiyat aralığında talep topluyor. Arzın konsorsiyum liderliğini ise Oyak Yatırım Menkul Değerler üstlendi. Borsanın ilk turizm odaklı GYO’su olan Martı’nın net aktif değeri 156 milyon TL, ödenmiş sermayesi 56 milyon TL olarak açıklandı.

Turizm ve gayrimenkul alanında faaliyet gösteren ve portföyündeki karma yapısıyla dikkat çeken Martı GYO, halka arzdan sonra İMKB’nin ilk turizm odaklı GYO’su olacak. Düzenli kira getirisi, turizm yatırımları, Çerkezköy’de inşa edilen 7 bin konutluk Narinpark projesiyle dikkat çeken Martı GYO, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) kurul kaydını 7 Eylül 2010 tarihinde almıştı.

Arzla büyüme ivme kazanacak

Martı GYO ve halka arz süreciyle ilgili detaylı bir sunum yapan Martı GYO Genel Müdürü Emre Temelli de konuşmasında elde edilecek kaynağın tamamının şirketin sermayesine aktarılacağını söyledi. Temelli, şunları kaydetti:

“Bu gelirle büyümemiz hız kazanacak. Portföyümüzde bulunan ve prim yapacağına inandığımız taşınmazların düzenli kira getirisiyle yatırımcılara güven verecek. Ayrıca kriz dönemleri de dahil olmak üzere her yıl katlanarak büyüyen turizm ve gayrimenkul sektörlerinde gerçekleştirilecek yatırım ve projelerle de büyüyeceğiz.”

Ufukta iki yeni yatırım daha görünüyor

Martı GYO’nun portföyünde Antalya Kemer’deki Martı Myra ve Marmaris Orhaniye’deki Martı Marina’nın yanı sıra, Çerkezköy’deki Narin Park projesi bulunuyor. Şirket, ayrıca Muğla Marmaris ve Dalaman’da yeni yatırımlar planlıyor.

NARİNPARK: Proje özel hastane ve okulu da kapsayan bir konut ve alışveriş merkezi projesi. 610 bin metrekare inşaat emsal değeri olan 405 bin metrekare arsa üzerinde yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırım yapıldı. 2008 yılının ilk çeyreğinde birinci faz inşasına başlanan Narin Park’ın bu bölümde satışa sunulan dairelerin yüzde 70’inden fazlasının satışı gerçekleşti.

MARTI MYRA: Antalya Kemer’de 1995’ten beri faaliyette olan turizm tesisi 1.209 adetlik yatak kapasitesine sahip. Otel, 100 dönüm arazi üstünde 285 metrelik ‘Mavi Bayraklı’ sahil şeridinde konumlanıyor. Martı Myra’nın portföy değeri 96.9 milyon TL olarak hesaplanıyor.

MARTI MARİNA: Marmaris Orhaniye’de1996 yılında itibaren işletmeye alındı. 370’i denizde, 150’si karada olmak üzere 520 adetlik tekne kapasitesine sahip. ‘5 Altın Çıpa’ ve ‘Mavi Bayrak’ sahibi olan Martı Marina, Türkiye’de denize girilebilen tek marina olarak nitelendiriliyor.. Martı Marina’nın portföy değeri 25.8 milyon TL olarak hesaplanıyor.

MARTI SARIGERME: 2051 yılına kadar kullanım hakkına sahip olduğu denize sıfır konumdaki 79 bin metrekarelik arazinin portföy değeri 14 milyon 450 bin TL olarak hesaplanıyor. Şirket, Muğla Dalaman’daki arsada yasal süreçlerin tamamlanmasından sonra birinci sınıf tatil köyü temasıyla gerçekleştirilecek bir yatırım öngörüyor.

MARTI GIOVA: Yatırım aşamasında olan projelerden. Ortaklık portföyündeki 5 otel binası ve 1 restoran binasından oluşan ve Marmaris Gökova Körfezi’nde 99 bin 500 metrekare arazi üzerinde gerçekleştireceği yatırımla lüks müşteri segmentini hedefliyor. Martı Giova’nın portföy değeri 9 milyon 100 bin TL.

Borsaya açılan turizm odaklı ilk GYO oldu

Halka arzla ilgili olarak gerçekleşen basın toplantısında konuşan Martı GYO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin ise 1967 yılında adım attıkları turizm sektöründe her zaman ilkleri gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirterek, “Ülkemizin ilk resort tatil köyünü kurduk ve başarıyla işlettik.

Turizmden aldığımız ivme ile 1989 yılında Martı Otel İşletmeleri’ni halka açtık ve İMKB’de halka açılan ilk turizm şirketi olduk. İMKB’de bir ilke daha imza atarak borsanın turizm odaklı ilk GYO’su olmak için uzun süredir çalışıyoruz. Martı GYO’nun net aktif değeri 156 milyon TL. Ödenmiş sermayesi ise 56 milyon TL. Son bir yıllık dönemde ise 10 milyon TL’lik satış gerçekleştirerek 1 milyon 800 bin TL kar elde ettik” diye konuştu.