Lüks inşaat kıpır kıpır

Rus ve Kazak ortaklı Bosphorus Otelcilik, 2009’da TOKİ’den aldığı Ataköy arazisinde Nike zafer tanrısı temalı otele start verdi Astay Gayrimenkul’ün Kazlıçeşme’deki Onaltı Dokuz İstanbul projesinde 1+1 daire fiyatları 700 bin TL’den başlıyor Maslak’ta karma proje yapan Bay İnşaat, lüks rezidansları nisandan itibaren 380 bin -1.5 milyon $ aralığından satacak

İstanbul’da lüks emlak ve turizm projelerine olan talep bitmiyor. 2011 yılının ilk ayında Maslak’tan Ataköy’e kadar İstanbul’un farklı yerlerinde yerli ve yabancı inşaat şirketleri lüks projelerine start verdi. Gecelik konaklama fiyatlarını 300 euroya çıktığı İstanbul otelleri yerli ve yabancıları sadece işletme değil yatırım anlamında da cezbederken inşaat sektöründe ise Avrupa başkentleri ile yarışan metrekare fiyatları müteahhitleri bu sene de lüks yatırıma yönlendirdi. İnşaatçılar 2011’de satış rekoru kırmaya hazırlanırken Kazlıçeşme ve Maslak’ta iki büyük gayrimenkul projesi şimdiden start aldı. Ataköy sahilinde ise Rus yatırımcılar bölgenin en lüks otellerinden biri olacak 5 yıldızlı bir otelin yapımına başladı.

Ataköy’e Nike Otel geliyor
Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Nike, Ataköy sahiline geliyor. 2009’da TOKİ’nin Ataköy’de satışa çıkardığı araziyi 65 milyon 750 bin TL vererek alan Kazak ve Rus yatırımcılardan oluşan Bosphorus Otelcilik, iki yılın ardından projeye başlamaya hazırlanıyor. Rus yatırımcılar Ataköy sahilindeki arazi için Türk mimar Hasan Sökmen’e zafer tanrıçası Nike’nin heykelinden esinlenerek otel projesi çizdirdi. Antalya’da Titanik’ten Kremlin Sarayı’na kadar farklı tematik otellerin mimari olan Sökmen şubatta inşaata başlayacaklarını söyledi. Rus grup, 5 yıldızlı otel projesi için 60 milyon dolar yatırım yapacak. 2013’te açılması hedeflenen yatırım, 330 odadan oluşak. Grup, işletme için uluslararası bir marka ile anlaşacak.

Astay Gayrimenkul Kazlıçeşme’de
İstanbul’daki Four Seasons Otelleri’nin yatırımcısı Mesut Toprak’ın şirketi Astay Gayrimenkul, Zeytinburnu – Kazlıçeşme’de 344 rezidans ve bir apart otelden oluşan 3 blokluk “Onaltı Dokuz İstanbul” projesini hayata geçiriyor. 2007’deTMSF’nin el koyduğu Santral Mensucat’a ait araziyi 45 milyon dolara satın alan grup 28 dönüm arsa üzerinde 36, 32 ve 27 katlı 3 bloklu bir proje hazırladı. 2 blokta rezidans, diğer blokta apart otelin yer alacağı projenin inşaatına geçtiğimiz yaz başlanırken, Mart 2012’de tamamlanması hedefleniyor. 15 Şubat’ta lansmanı yapılacak projede şimdiden 19 ve 26’ncı katlar arasındaki daireler özel fiyatla satışa çıktı. 1+1 dairelerin 700 bin TL’den başladığı projede fiyatlar 1.6 milyon TL’ye kadar çıkıyor.

Maslak’ın ilk karma projesi
Bay İnşaat, Maslak’ın ilk karma projesini yapmaya hazırlanıyor. İngiliz mimarlık ofisi Chapman Taylor’a proje çizdiren grup, 2006’da İstanbul Çorap’tan aldığı fabrika arazisi üzerine karma kullanımlı bir proje yapmak için inşaat çalışmalarına geçtiğimiz aylarda başladı. 42’şer katlı iki kulede 550 rezidans, uluslararası bir markanın işleteceği 5 yıldızlı otel, ofis ve lüks bir yaşam merkezinin bulunacağı projeye henüz bir isim verilmedi. 2010 Ekim’de ruhsatı alır almaz inşaata başladıklarını belirten Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, projedeki rezidans fiyatlarının 380 bin ile 1.5 milyon dolar arasında olacağını söyledi. Maslak’ın en lüks projesini yaptıklarını söyleyen Özmandıracı, Nisan’da satışa çıkacak projenin 2014’te tamamlanacağını bildirdi.

Tel:0212 444 41 69
Fax:0212 415 16 86
Web:www.astayyatirim.com