Lagün “Dünyanın en iyi biyolojik göleti” seçildi

Sinpaş GYO’nun, su ve yeşille iç içe bir tabiat harikası Phuket Adası Laguna bölgesindeki doğal Lagünlerden esinlenerek hayata geçirdiği Lagün projesinde bulunan biyolojik göletler, tasarımı ve uygulamasıyla “2010 Firestone PondGard™ Biyolojik Gölet Yarışması”nda birinci olarak alanının “en iyisi” seçildi.

Sinpaş GYO’nun Türkiye’de ilk kez uygulanan ve dünyada da bu büyüklükte benzeri olmayan Biyolojik Gölet projesi, pek çok ülkenin projelerini geride bırakarak “dünyanın en iyisi” seçildi. Lagün projesi için Cem Botanik ile gerçekleştirilen Biyolojik Göletler, ABD’li Firestone Yapı Malzemeleri tarafından düzenlenen yarışmada 285 proje içinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Gölet yarışması için ana değerlendirme kriterlerine göre; projenin prestij ve teknik özellikleri, ekonomik katkısı, proje estetiği göz önünde bulundurularak bir değerlendirme yapıldı ve Lagün projesi 285 proje arasından “en iyi proje” seçildi.

Biyolojik göletlerin proje uygulamasını Cem Botanik ile gerçekleştiren Sinpaş GYO, Lagün projesi ile doğayı ve ekolojik yaşam zincirini insanların yaşam alanına getiriyor. Çevreyi ve doğal yaşantıyı koruyan Lagün’de, herhangi bir kimyasal kullanmadan biyolojik bir sistem dahilinde, suyun bitkiler ve bakterilerle temizlenmesi sağlanıyor. Ayrıca bu büyüklükte bir benzeri olmayan Lagün’deki biyolojik göletler yaklaşık 25 bin metrekarelik su alanıyla dünyanın en büyük biyolojik göleti olma özelliğine sahip.
Lagün; su kenarı bitkileri ile birlikte yaklaşık 70.000 metrekarelik yeşil alana sahip. Zengin bitki örtüsü ve su bitkileri ile birlikte 110 farklı türde bitki yer alan projede toplam 102.349 adet ağaç ve su bitkileri kullanılarak peyzaj tasarımı yapıldı. Doğal yaşam tarzı benimsenerek projelendirilen Lagün’de su alanı dahil yaklaşık 70 bin metrekarelik yeşil alan düzenlemesi bulunuyor. Projede 107 farklı tür bitki yer alıyor ve bu bitkiler içerisinde 11 farklı bitki grubu proje içindeki 20 adet biyolojik gölet oluşumu için kullanıldı.

Lagün projesi, her biri göl manzaralı müstakil villalar, bahçe dubleks ve teras dubleks evler olmak üzere büyüklükleri 209 ile 749 metrekare arasında değişen 5 farklı mimaride, 9 farklı büyüklükte ev tipinden oluşuyor. 1. ve 2. Etap’ta yaşamın başladığı, 3. ve 4. etap da ise teslimlerin devam ettiği projede 515 konut bulunuyor ve fiyatlar 560.500 TL’dan başlıyor.

www.sinpaslagun.com

Biyolojik Göletler Hakkında:

Biyolojik göletler; kimyasal temizlik yapmaya gerek kalmadan suyun; su bitkileri ve kendi içinde bakterileriyle oluşturduğu biyotik ortamdaki etkileşimlerle oluşan ekolojik yaşamdır.

Göletler; içinde barındırdığı suda oksijen üreten bitkileri ile, iskeleler, deckler, taşlar, çakıllar, kayalar, çevresinde su ile uyumlu olan ağaçlar, sazlıklar, su oyunları sağlayan fıskiye ve heykeller, kurbağalar gibi hem doğal hem mimari elemanların bir araya geldiği özel bahçe yaşam şeklidir. Suni olarak hazırlanan göletler, içindeki su bitkileri ile bulunduğu bölgedeki tüm doğal yaşamı kendine çeker.

Yoğunluğu ve telaşı artan bir dünyada huzurlu ve ahenkli bir köşe oluşturan biyolojik göletlerin organik tasarımı, bahçe ile ortak bir uyum içinde hazırlanır. Suyun verdiği huzur ve sakinleştirici etkisi bahçelere yeni bir bakış açısı kazandırır.

Avrupa’nın birçok ülkesinde örneklerini görebileceğimiz biyolojik göletler doğaya ekolojik katkılarıyla son dönemde çok fazla gündeme gelmektedir.

İsteğe göre yüzlerce metrekareden binlerce metrekareye kadar hazırlanabilen göletler, her türlü hava şartına dayanabilir. Özellikle gölde kullanılan estetik unsurlar, ortama görsel bir zenginlik de katar. Ayrıca yine göl kenarında kullanılan renkli bitkilerle adeta küçük birer cennet köşesi oluşturulur.