Kuyumcukent’ten ‘İstanbul Vizyon Park’

Türkiye’de leasing ile satılan ilk gayrimenkul projesi…
Kurduğu Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KUYAŞ) ile inşaat alanında faaliyete başlayan Kuyumcukent, ”İstanbul Vizyon Park” projesini satışa sundu. Yenibosna’daki Kuyumcukent’in yanında yükselen yeni iş rezidans projesi olan İstanbul Vizyon Park’ın 2011’in ilk yarısında teslimatı hedefleniyor.

150 milyon dolarlık yatırım yapılan ve tamamlandığında 250 milyon dolara mal olacak İstanbul Vizyon Park, 5 ofis bloku ve gerektiğinde üretim için de kullanılabilecek çok amaçlı 2 blok ile toplam 807 birimden oluşuyor. Kuyumcukent ile birlikte tamamlandığında 500 milyon dolara ulaşacak proje için şu ana kadar 400 milyon dolar harcandı.

Tamamlandığında tüm Kuyumcukent kompleksi ile birlikte toplam 902 bin metrekare alanda yer alarak İstanbul’un ”en büyük” metrajlı ve en kapsalı gayrimenkul projesi olacak İstanbul Vizyon Park, ofis, rezidans ve atölye blokları, 5 yıldızlı business otel, alışveriş merkezinden oluşuyor. İstanbul Vizyon Park’ta şu ana kadar 570 bin metrekare alanın inşası tamamlandı.

KUYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sait Erdal Metiner, “Yüzde 5 peşinat ve sıfır faizle 60 ay vade imkanı veriyoruz. Banka kredisi alamayanlara biz kredi açabiliyoruz” diye konuştu.

Metiner, Merkez Bankası Grup Merkezi, Darphane Saymanlık Veznesi, İstanbul Kuyumcular Odası ve birçok ulusal bankanın grup merkezleri ve Merkez Bankası Takas ve Saklama Merkezi gibi önemli kurum ve kuruluşlarının burada şimdiden yerlerini aldıklarını kaydetti.

”YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE SATILMIŞ DURUMDA”
Metiner, inşaata 2009 yılında başladıklarını ve şu anda yüzde 80-85 seviyesinde tamamlanan projenin yüzde 50’nin üzerinde satıldığını belirtti.

Projeden ofis satın alanlar arasında sadece kuyumcular değil değişik meslek gruplarının yer aldığını ifade eden Metiner, başka bir soruya karşılık da, rezidans ve 5 yıldızlı otel projelerinin temellerini 2011 yılında atacaklarını bildirdi.

Bölgede 3 arsalarının daha bulunduğunu ifade eden Metiner, onlar üzerinde de proje geliştirmeyi düşündüklerini kaydetti.

Rezidans ve otel yatırımı ile birlikte toplam proje bedelinin 1 milyar doları bulacağını ifade eden Metiner, 2012’den itibaren ortaklara kar payı dağıtmayı düşündüklerini belirtti.

Metiner, bunun Türkiye’de leasing ile satılan ilk gayrimenkul projesi olduğunu belirtti.

İŞTE FİYATLAR
Brüt 34,57 metrekare ile 345,69 metrekare arasında değişen ofislerin fiyatı 86 bin dolar ile 570 bin 500 dolar arasında değişirken, brüt 260,57 metrekare mağazanın fiyatı da 960 bin 500 dolar olarak belirlendi.

Ntv