Kütahya’da TOKİ inşaatlarında gerginlik

Kütahya’da, Toplu Konut İdaresince (TOKİ) yaptırılan konut inşaatında taşeron firmaya bağlı çalışan ve maaşlarını alamadıkları iddiasıyla çıktıkları inşaatın çatısını ateşe verip kiremitlerle plastik olukları kıran 14 kişi, polis tarafından gözaltına alındı.
Akkent Mahallesi’nde, müteahhit firma tarafından devam edilen 576 konutluk inşaat alanında toplanan 14 işçi, 1,5 ay öncesine kadar iki ay süresince müteahhit firmanın bazı işleri devrettiği taşeron şirket adına çalıştıklarını, ancak yaklaşık 120 bin lira tutarındaki maaşlarının ödenmediğini, sigortalarının yaptırılmadığını ileri sürdü.

İşçiler, ekip sorumlusu 14 kişinin 1,5 aydır maaşlarını almak için beklediğini, diğer 58 işçinin de memleketleri olan Güneydoğu illerine gittiğini söyledi.

Daha sonra bir süre şarkılar söyleyip halay çeken işçiler, inşaatlardan ikisinin çatılarına çıktı.

İşçiler, pankart astıkları çatıların kiremitlerini söküp yere atmaya başladı. Plastik olukları da kıran işçiler, TOKİ’den bir yetkiliyle görüşmek istediklerini ifade etti.

Bunun üzerine olay yerine çok sayıda Çevik Kuvvet, 112 Acil Servis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Polis yetkililerinin ikna çabalarına olumsuz yanıt veren işçiler, inşaatlardan birinin çatısını ateşe verdi.

Yaklaşık 1 saat süren eylem, polis yetkililerin çabası sonucu sonlandırıldı. Eylem yapan 14 işçi, gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. İnşaatın çatısındaki yangın ise itfaiye ekiplerince söndürüldü.