Kooperatifteki yolsuzluk iddiasına dava

İzmir’de, 2005 yılında savcı ve hakimler tarafından kurulan Karşıyaka Karya Evleri Konut Yapı Kooperatifinde yolsuzluk yapıldığı ve her bir üyenin 64 bin 384.5 lira zarara uğratıldığı iddiasıyla, aralarında iki eski yargı mensubunun da bulunduğu 8 sanık hakkında, ”görevi kötüye kullanmak, rüşvet almak-vermek, yağmaya teşebbüs, kişiyi hürriyetinden yoksun barıkmak” suçlarından dava açıldı.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edilen iddianameye ilişkin dava kapsamında sanıklar önümüzdeki ay hakim karşısına çıkacak.

Davaya konuyu olay, şüpheli şikayetçi Ahmet Basan’ın iddia ve savunmaları doğrultusunda gelişti.

İddianamede, Basan’ın 1997 yılında Akbank T.A.Ş Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfından emekli olduktan sonra Göztepe Mahalle Muhtarı olan baldızı Meral Kurt’un iş yerine gidip geldiği, burada Kurt’un erkek arkadaşı sanık Mehmet Topaloğlu ile tanıştığı kaydedildi.

Topaloğlunun, sanıklardan Seydi Ahmet Yıldırım ile Karşıya Karya Evleri Konut Yapı Kooperatifinin yapım işlerini yüklenici firma olarak almaları üzerine Ahmet Basan’a bu işte özel muhasebesini tutmasını teklif ettiği belirtilen iddianamede, Basan’ın 2005 Ekim ayı başından 26 Ağustos 2006 tarihine kadar bu işi yürüttüğü aktarıldı.

İddianamede 2006 Ağustos ayında Topaloğlu ve Yıldırım’ın kooperatif işleri ortaklığından ayrıldığı, Topaloğlu’nun kendisine ait olan yüzde 50 yapım işini SNC Yapı İnşaat şirketi sahibi Hakkı Akın Sunucu’ya devrettiği anlatıldı.

Ahmet Basan’ın kooperatifte çalıştığı dönemde şüpheli müteahhitlerin talimatları üzerine, kooperatif hak edişleri üzerinden kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Narin, Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Ökten ve Rıza Taşcılar’a yüzde 1’er komisyon ödediği ifade edilen iddianamede, Narin’e ayrıca diğerlerinin haberi olmaksızın yüzde 5 daha komisyon verildiği, Narin’in Bolu Abant’taki evinin işlerinin yapım masraflarının müteahhitler tarafından karşılanarak, masrafların Narin’e yapılan komisyon ödemelerinden düşürüldüğü kaydedildi.

İddianamede ayrıca 2005 Aralık ayında, emekli yazı işleri müdürü olan Rıza Taşçılar’a sıkışıklığı nedeniyle 45 bin lira ödendiği, bunun da ödenen komisyondan kesildiği belirtildi.

İddianamede, ”Bu komisyon ödemelerinin nedeninin kooperatifin kurulması aşamasında, kooperatifin yapım işinin doğrudan bu müteahhitlere verilmesi karşılığında yapılan anlaşma neticesi olduğu, müteahhitler ile yönetim kurulu üyesi olan şüpheliler arasında yapılan anlaşma sonucunda yine kooperatif üyelerinin aleyhine maliyet artırım sözleşmesi yapıldığı, böylece alacakları miktarın artırıldığı, keza temelde 36 metre olması gereken kazıların 24 metre olarak yapılması sonucu şüpheliler tarafından haksız kazanç sağlandığı görülmüştür” denildi.

”ÖDENEN KOMİSYONLAR NAYLON FATURAYLA KAPATILDI”

Ahmet Basan’ın kooperatiften ayrılırken, bunlara ilişkin belgeleri de yanında aldığının belirtildiği iddianamede, belgeleri vermemesi üzerine Basan’ın, Sunucu, Topaloğlu ve Yıldırım tarafından kaçırılarak silahla tehdit edildiği, hürriyetinden mahrum bırakıldığı, yağmalandığı kaydedilen iddianamede, Topaloğlu ve Yıldırım’ın ayrıca kooperatifin 5 bin metrekarelik boş arsa bölümünü Turhan Narin’den istedikleri, Narin’in komisyon olarak talep ettiği yüzde 50’yi kabul etmeyince pazarlık yaptıkları aktarıldı.

İddianamede, Narin’in bu arsayla ilgili payın yüzde 35’ini kooperatif üyelerine dağıtmak, yüzde 15’ini de kendisine komisyon alarak istediği, müteahhitlerin yüzde 50’yi fazla bulmaları üzerine kabul etmedikleri belirtilerek, muhtemelen bu müteahhitlerin Narin’in sesini kaydedip, bunu kendisine karşı kullandıkları, bunu öğrenen Narin’in aldığı komisyonları iade etme teklifinde bulunduğu, ancak kasaya dönen para olmadığı kaydedildi.

İddianamede, şüpheli müteahhitlerin ödedikleri komisyona isabet eden miktarı naylon faturalarla muhasebeleştirmek suretiyle kapadıkları ifade edildi.

HER BİR ÜYE 64 BİN 384.5 LİRA ZARAR UĞRATILDI

Kooperatifin ilk olağan genel kurulunun 9 Mart 2005 tarihinde ilansız yapıldığı, genel kurulda Çiğli’de iki adet arsanın kat karşılığı alınması, giriş aidatının 35 bin lira, aylık taksitlerin 800 lira olarak belirlendiği aktarılan iddianamede, daha bu arsalar alınmamış, konut projesi oluşturulmamışken, Haziran 2005’te üye sayısının fazlalığı gerekçe gösterilerek yeni arsa alımına gidildiği, böylelikle sanıkların 1163 sayılı Kooperatifler Kanuna muhalefet yaptıkları öne sürüldü.

İddianamede, yüklenici firma tarafından inşa edilecek olan 300 konut, sığınak, yüzme havuzu, tenis kortu, kır kahvesi, çocuk bahçesi, çevre düzenlemesi, bahçe duvarı ve yürüyüş yolları dahil 31 milyon 215 bin lira üzerinden sözleşme imzalanmasına rağmen daha sonra bu bedelin 35 milyon 500 bin liraya çıkarıldığı, yapılara ait toplam inşaat bedeli en fazla 23 milyon 331 bin 404 lira olabilecekken, sonradan eklenen maliyet artırımıyla birlikte 35 milyon 500 bin lira arasında 2005 birim fiyatlarına göre 12 milyon 168 bin 596 lira fark oluştuğu vurgulandı.

Bir kooperatif üyesine arsa payı dahil düşen bir daire maliyeti 123 bin 446.58 lira olması gerekirken, bunun 187 bin 830.60 liraya çıktığı, böylece 189 üyeden her birinin 64 bin 384.5 lira zarara uğratıldığı kaydedilen iddianamede, bu suretle yüklenici firmaya haksız kazanç sağlandığı belirtildi.

SUÇLAMALAR

İddianamede, müşteki şüpheli Ahmet Basan’ın rüşvet verme suçuna aracılık etmek, Turhan Narin ve Mehmet Ökten’in 1163 sayılı Kanuna muhalefet, rüşvet almak, görevi kötüye kullanmak, Rıza Taşcılar’ın 1163 sayılı Kanuna muhalefet, görevi kötüye kullanmak, Mehmet Topaloğlu, Seydi Ahmet Yıldırım ve Hakkın Akın Sunucu’nun rüşvet vermek, görevi kötüye kullanma, yağmaya teşebbüs eylemine azmettirme, cebir, tehdit, hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçuna azmettirme, Hamit Topaloğlu’nun cebir, tehdit, hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve yağmaya teşebbüs suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

Sabah