Konut sektöründe yaz rehaveti sona erdi

Dünyada konut piyasalarına dair belirsizlik sürmeye devam ederken, ING Mortgage Barometre’de Nisan ayından itibaren başlayan ve Temmuz ayında kırılan düşüş, Ağustos ayında yerini kısmi artışa bıraktı. ING Mortgage Barometre Ağustos 2010 dönemi sonuçları, Temmuz 2010 dönemine göre bir puanlık artış göstererek yüzde 76 olarak gerçekleşti.

Tüketicilerin konut satın alma eğilimi ve tercihlerini belirleyen ING Mortgage Barometre’nin Ağustos 2010 dönemi sonuçları belli oldu. Dünyada konut piyasalarına dair belirsizlik sürmeye devam ederken, ING Mortgage Barometre’de Nisan ayından itibaren başlayan ve Temmuz ayında kırılan düşüş, Ağustos ayında yerini kısmi artışa bıraktı. ING Mortgage Barometre Ağustos 2010 dönemi sonuçları, Temmuz 2010 dönemine göre bir puanlık artış göstererek yüzde 76 olarak gerçekleşti.

ING Bank, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Nielsen işbirliği ile her ay gerçekleştirilen ING Mortgage Barometre’nin Ağustos 2010 dönemi sonuçları için 14 ilde toplam 1037 kişiyle görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerde tüketicilerin konut satın alma eğilim ve tercihleri, konut tercihlerini etkileyen dinamikler ve tüketicinin ekonomi ile ilgili sorularına cevap arandı.

Alınmak istenen ev için ayrılan bütçe arttı
Her ay düzenli olarak piyasanın “ev alma iştahını” ölçen “ING Mortgage Barometre”nin Ağustos ayı sonuçları da tüketicilerin bugün ve gelecekte konut satın alma ile konut kredisi kullanım eğilimiyle ilgili sonuçları ortaya koydu.

Ağustos 2010 döneminde, konut almayı düşünenlerin oranında göreceli olarak bir yükseliş gösterdi ve yüzde 45 olarak gerçekleşti.

ING Mortgage Barometre sonuçlarındaki en çarpıcı gelişmelerden biriyse katılımcıların almayı düşündükleri evin ortalama fiyatının bir önceki aya göre belirgin şekilde artması oldu. Belirtilen ev fiyatı Temmuz ayına göre yüzde 10 artış göstererek 105.571 TL olurken; krediye aylık ödenebileceği belirtilen en fazla tutar da aynı dönemde yüzde 8 artış göstererek 980 TL olarak belirlendi.

Barometre, referandumdan sonra netleşir
ING Mortgage Barometre’nin Ağustos 2010 sonuçlarını değerlendiren ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, konut sektöründeki toparlanmanın önümüzdeki dönemde devam etmesinin beklendiğini ifade ederek, “Konut sektöründeki toparlanmada kredi koşullarındaki olumlu seyir de etkili olacaktır. Ancak bunun sürdürülebilirliğine dair belirsizlik daha uzunca bir süre dünyadaki gelişmelere endeksli kalabilir” dedi.

Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Orhan Erdem ise, barometrenin tam olarak referandum sonrasında netleşeceğini belirterek, “Barometrede iyimserlik işaretleri olmakla beraber, genel bir toparlanmadan söz etmek zor. ING Mortgage Barometre’nin Ağustos sonuçları Türkiye’de Temmuz ayında başlayan iyimser bekleyişin hala devam ettiğini göstermektedir.” dedi.

Milliyet