Konut fiyatları neden yükseliyor?

Halil Avcı, konut fiyatlarında artışın dikkati çekici boyutlarda gerçekleştiğini belirterek, ”Fiyatlardaki yükseliş öncelikle krizin atlatılmasından kaynaklandı. Arsa katkı paylarıyla inşaat malzemeleri de tetikleyici unsur oldu” dedi

Adana Ticaret Odası (ATO) İnşaat Meslek Komitesi Başkanı Halil Avcı, konut fiyatlarında artışın dikkati çekici boyutlarda gerçekleştiğini belirterek, ”Fiyatlardaki yükseliş öncelikle krizin atlatılmasından kaynaklandı. Arsa katkı paylarıyla inşaat malzemeleri de tetikleyici unsur oldu” dedi.

Avcı, Garanti Bankası desteğiyle hazırlanan ”reidin.com Emlakendeks Aralık 2010 Raporu”na göre, aralık ayında konut satış fiyatlarının en çok arttığı il olan Adana’da, metrekare satış fiyatının 600 liraya ulaştığını, rakamın konutun bulunduğu yer, kullanılan malzeme ve sosyal donatılarına göre yükseldiğini bildirdi.

Fiyatlardaki yükselişin öncelikle krizin atlatılmasından kaynaklandığına dikkati çeken Avcı, şöyle devam etti:
”Bu nedenle yaklaşık iki yıl öncesine kadar elde kalan konut stokları tükendi. Sıkıntılı dönemde ‘konut almanın tam zamanı’ diye yaptığımız çağrılar boşuna değildi. Fiyatlardaki yükseliş öncelikle krizin atlatılmasından kaynaklandı.
O dönemde konut alanlar şimdi karlı çıktı. Yastık altında tuttukları altın, bankadaki mevduat ya da döviz değerlendirdikleri yatırımlarını konuta çevirenler şimdi gayrimenkulle kar elde etmenin keyfini yaşıyor.

Fiyatlardaki yükselişte, arsa katkı paylarıyla inşaat malzemeleri de tetikleyici unsur oldu. Piyasa hareketlenmeye başlayınca üretici firmalar da fiyatlarını artırdı. Bir inşaatta binlerce kalem maliyet söz konusu. Ancak, bunların başında demir ve çimento geliyor. Kısa bir süre önce 90 kuruş olan inşaat demirinin kilosu KDV dahil 1,35 liraya yükseldi. Aynı şekilde hazır betoncular da zam yaptı. Alüminyum PVC piyasasında da görülen zamlar doğal olarak konut maliyetlerine yansıdı.”

”APARTMAN YERİNE YAŞAM KENTLERİ”
Avcı, arsa fiyatlarındaki yükselişin de konut fiyatlarına yansıtılmak zorunda olunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
”Yapılan inşaatın yüzde 60’ı arsa sahibine veriliyor. Özellikle Adana’da büyük parsel bulmada sıkıntı yaşanıyor. Talep artık apartmanlar yerine yaşam kentlerinde yoğunlaşıyor. Sosyal donatısı olan yaşam kentlerini kurmak için büyük ölçekli parsellerin oluşabilmesi için belediyeler şuyulandırma (arazi-arsa düzenlenmesi) yapıyor. Ancak, bu kez herkesi memnun etmek mümkün olmadığından arsa sahipleri mahkemeye gidip yürütmeyi durduruyor.”

Avcı, belediyelerin uygun arsa üretmesi durumunda nüfus artışına paralel olarak doğan konut talebinin daha uygun fiyatlarla karşılanabileceğini belirterek, ”Aksi takdirde önümüzdeki dönemlerde ekonomideki iyileşmelerin devamıyla talebin daha da artmasını bekliyoruz. Bu da konut fiyatlarını bugünkünden daha fazla tırmandıracaktır. Gayrimenkul, en geçerli yatırım aracıdır. Bu alanda yatırım yapanlar kira geliri elde etmenin yanı sıra artan fiyatlarla da karlı çıkıyor” diye konuştu.

Emlaktasondakika