Konut Fiyatları en çok Antalya’da arttı.

Garanti Bankası ve reidin.com Emlakendeks tarafından gerçekleştirilen emlak ve gayrimenkul araştırmasının ağustos ayı sonuçları açıklandı. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’ni kapsayan araştırmaya göre ağustos ayında konut fiyatları en çok Antalya’da artarken, en çok değer kaybettiği il Adana oldu.
Raporda yer alan verilere göre, Antalya, bir önceki ayla karşılaştırıldığında satılık konut fiyatlarındaki metrekare başına yüzde 0 .98’lik değer artışıyla, ağustos ayında konut fiyatlarının şampiyonu oldu. Antalya’da metrekare satış fiyatı 819 TL’den 827 TL’ye yükselirken bir önceki aya göre konut satış fiyatlarında yüzde 0.50 oranında düşüş yaşanan Adana’da ise metrekare bazında satış fiyatı 597 TL’den 594 TL’ye indi.
Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de konut satış fiyatları sırasıyla yüzde 0.36, yüzde 0.08, yüzde 0.09 ve yüzde 0.12 oranında artarken, Adana’da yüzde 0.50 oranında azaldı. Bursa’da ise konut satış fiyatlarında bir önceki aya göre değişiklik olmadı.

Arnavutköy değer kazandı
Rapor, Ağustos 2010’da satılık konut fiyatları açısından bir önceki aya göre en çok değer artışı yaşanan ilçenin yüzde 2.08 ile Arnavutköy, en çok değer kaybı yaşanan ilçenin ise yüzde 2.02 ile Gaziosmanpaşa olduğunu ortaya koydu.
Bir önceki aya göre kira değerleri incelendiğinde ise metrekare kira değerinin 3.30 TL’den 3.35 TL’ye çıktığı Adana, yüzde 1.52’lik artışla kiraların en fazla yükseldiği şehir oldu. İzmir ise yüzde 0.82 oranındaki düşüşle, bir önceki aya göre kiraların en fazla gerilediği il olurken, İzmir’de metrekare kira değeri 4.89 TL’den 4.85 TL’ye düştü.

Milliyet