Konut almanın püf noktaları

Ünlü projelerin satış müdürleri, tapu kadastro yetkililerinin tüyoları.
BİRÇOK ünlü projenin satış müdürleri ve tapu kadastro yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde aşağıdaki unsurlar öne çıkıyor:

* Başta konutun markasına bakılmalı.
* Firmanın daha önceki projelerinin incelenmesi gerekli.
* Projenin kat mülkiyeti ve kat irtifakı özellikleri araştırılmalı.
* Tercih edilecek projenin lokasyonu ve o bölgenin ileriye dönük projeksiyonuna bakılmalı.
* Herkes birinci sınıf malzeme kullandığını belirtiyor. Bu nedenle kullanılan malzemelerin gösterildiği örnek dairelerin olmasına dikkat edilmeli ve incelenmeli.
* Projeye özel kredi veren bankalara bakılmalı çünkü projeye bankalar kredi veriyorsa o projenin bitirileceğine dair firma ve banka arasında taahhütler yapıldığı anlamına gelir ve bankanın da projeye güveni desteklediği anlamı çıkarılır.
* Site içi yaşamı ciddi anlamda etkileyen kapalı otoparklara dikkat edilmeli. Artık daire başına düşen araç miktarı 2’lere yükseldi. Daire başına düşen araç parkına bakılmalı.
* Projenin alanı ile inşa edilecek konut alanı ve konut sayısına dikkat edilmeli. Projede ayrılacak sosyal ve yeşil alan çok önemlidir. Bu nedenle toplam arsa üzerinden konut alanı ve yeşil alanın incelenmesi gerekir.
* Projenin bulunduğu çevredeki kira getirisinin araştırılması gerekli.
* Projenin yürürlükte deprem yönetmeliğine uygunluğu araştırmalı.
* Projenin bulunduğu zeminin sağlamlığı araştırılmalı.
* 3+1 ve 4+1 daire tiplerinde oda sayısına kanmamak gerekir, mutlaka kaç metrekare olduğuna, özellikle net – brüt alan farkına bakılmalı.
* Projenin sosyal imkanları ile okul, hastane, sağlık ocağı gibi, bir ailenin yaşamı için temel olan sosyal donatı alanlarının araştırılması gerekir.
* Kira fiyatlarını andıran site aidatlarına maruz kalmamak için, sitenin aidat miktarları önceden öğrenilmeli.

NECMİ ÇİÇEKÇİ- GAZETE HABERTURK- HT İSTANBUL