Kentleri sosyalleştiren projeler

Metropollerde yaşayanlar için alışveriş merkezlerine alternatif sosyalleşme alanları gelişiyor. İspanya’da insanların dalından meyvesini toplarken sosyalleşeceği bahçe, Çin’de ise tarihi şehri spor kentine dönüştüren proje mimarları  heyecanlandırıyor.

Dantel gibi işlenen bahçe

Dantel gibi işlenen bahçe
İspanya’da hayata geçirilen Spiral Garden projesi ‘ekolojik sosyalleştirme’ kavramını mimari lugata ekleyecek projelerden biri olarak dikkat çekiyor. Metropol şehirlerde yeşillikten uzak kalanları sosyalleştirmeyi amaçlayan proje oval şekilde aşağıdan yukarıya doğru kıvrılan yapısıyla da dikkat çekiyor.

Origamiden yapılan tiyatro

Origamiden yapılan tiyatro
Bengt Sjöström Starlight Tiyatrosu projesi Japon origami sanatının izlerini taşıyan çatısıyla son dönemin en ilgi çeken projelerinden biri. Ancak çatıda origami kullanılmasının nedeni sadece estetik bir tercihten çok hava koşullarına karşı en etkili mimari çözüm sunmasından kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra iyi havalarda teras olarak kullanılabilecek alanlar yaratması nedeniyle de fonksiyonel bir özelliğe sahip. Gang Mimarlık tarafından hayata geçirilen proje aynı anda 1100 kişiyi ağırlayabiliyor.

2. Dünya Savaşı sonrasının en son dönüşümlerinden

2. Dünya Savaşı sonrasının en son dönüşümlerinden
Dışarıdan
bakıldığından sıradan bir apartman projesi. Ancak Prisma adını taşıyan bu projede Hollanda’da ikinci dünya savaşından sonra hayata geçirilen en önemli dönüşüm projelerinden birini oluşturması açısından önem taşıyor. 16 kattan oluşan bina NL Mimarlık tarafından hayata geçirildi. Projenin mimari açıdan en dikkat çeken yanı aşağıdan yukarıya doğru daralan yapısı. Bunun yanı sıra balkonların katlar arasındaki dağılımı da bu şekle uygun olarak yapılmış. Yukarından aşağıya doğru inerken ise terasların sayısı ve kullandıkları alan artıyor.

Tarihi kent spor parka dönüşecek

Tarihi kent spor parka dönüşecek
Çin’in başkenti Pekin yakınlarındaki tarihi Datong şehrinde hayata geçirilen Populous projesi şehrin yeni spor parklarından biri olacak. İlginç çelik mimarisiyle dikkat çeken ve şehrin ikinci spor merkezi olacak proje 30 bin koltuklu stadyum, 8 bin kişilik arena ve bin 500 kişilik kapalı yüzme havuzu ile dikkat çekiyor.

Dilek TAŞ/Emlak&Mortgage