Kavuklar Grubu’ndan 200 Milyon Dolarlık Yatırım

İnşaat sektöründe üç ayrı projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Kavuklar Grubu, ayrıca inşaat sektöründe büyük oranda ithal edilen çelik halatların üretimi için de fabrika kuracak.

3 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü projelere bu yıl içinde start verecek olan Grup, 2 yıl içinde projeleri tamamlayacak. Geçtiğimiz günlerde vefat eden mimarlık dünyasının önde gelen ismi Japon Tatsuya Yamamoto’nun projelerini çizdiği, Avustralyalı Briget Weber’in iç mimarlığını yaptığı projeler, İzmir’in çehresini değiştirecek.

Ölen ünlü mimarın eseri

Kavuklar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk, projeleri de İnşaat Grup Direktörü olan Metehan Kavuk’un yöneteceğini söyledi. Kavuk, “Ankara yolu üzerinde inşa edilecek. Bayraklı projesinin temelini 15 Şubat’ta atacağız. 100 metre yüksekliğinde 26 katlı olacak. Toplam 180 ofis yer alacak. Projemizin değeri 50 milyon dolar. İkinci projemiz ise Evka-3 Residence. 35 milyon dolarlık proje 60 daire olacak. Ayrıca Altındağ’da bin dairenin üzerinde bir toplu konut üreteceğiz. Bu projemizin değeri de 100 milyon dolar” dedi.

YENİ FABRİKA KURUYOR
2011’de inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu ve ağırlıklı olarak yurtdışından ithal edilen çelik halat üretimi için fabrika kuracaklarını da ifade eden Kavuk, fizibilite çalışmaları devam eden fabrika için yaklaşık 15 milyon dolarlık yatırım yapacakları kaydetti ve 9 milyon Euro’luk ithalattan kurtulacaklarını söyledi.

OTOMOTİVDE HEDEF BÜYÜTTÜ

Otomotivde de 2010 yılının çok iyi geçtiğini, anlatan Kavuk, geçen yıl 4 bin 500 araç satışı gerçekleştirdiklerini kaydetti. 40 bin araca da servis hizmeti sunduklarını açıklayan Kavuk, “2011 yılının daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bu yıl Kavuklar, 5 bin 500 araç satışı ile 45 bin araca servis hizmeti vermeyi amaçlıyor.

‘Geleceğe inanıyoruz’
Bu yıl seçim yılı olmasına rağmen ekonomide istikrarın süreceğini düşündüklerini de anlatan Abdullah Kavuk, Türkiye’de 5 yıl içinde milli gelirin en az yüzde 50 oranında artacağına inanıyor. Kavuk, “Biz de İzmirli işadamı olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Sürekli proje üretiyoruz” diye konuştu.

Milliyet