Kaman’a, kentsel dönüşüm projesinde TOKİ 800 konut yapacak

Kırşehir Kaman’da, Belediye Başkanı Erhan Talu’nun ‘hayalim’ dediği Kentsel Dönüşüm Projesi’nde sona yaklaşıldı. 800’e yakın konutun yer aldığı projede, TOKİ ile anlaşmaya varılması üzerine hak sahipleri ile tapu devir görüşmelerine başlandı.

Projede hak sahiplerinin bilgilendirilmesi ve tapu devir işlemlerinin yürütülmesi için belediye binası altına konunun uzmanlarının hazır bulunacağı bir büro açıldı. Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hak sahiplerinin mağdur olmaması için anlaşma yoluna gitmelerini isteyen Başkan Talu, “Biz bu projeyi ilçemiz ve insanımız kazansın diye hazırladık. Bu proje sonunda hak sahipleri hemşehrilerimizin hiçbir kaybı olmayacaktır. Aksine maddi anlamda daha kazançlı olacaklar ve daha modern evlerinde huzur içinde yaşayacaklar. Bu projeyle en az yüzde 70 karları olacak.” dedi.

Yapılan açıklamada, 2 etap halinde toplam 22 hektarlık bir alanı kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin, 8,5 hektarlık 1. etap uygulamasının hak sahipleri ile görüşmeleri 19 Ekim itibarıyla başladı. 1. etap içerisinde 196 konutun ve bu konutlar üzerinde 208 kişinin hak sahibi olduğu belirtilen açıklamada, inşaat işinin boş alanlarda başlayacağı ve hak sahiplerinin yeni konutlarına taşınmasının ardından yıkım işleri ile diğer yapıların inşaatı ile projenin tamamlanacağı belirtildi.

KAMAN MODERN İŞ YERLERİ VE SEMT PAZARINA KAVUŞACAK

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, yeni bir ticaret merkezi ile birlikte kapalı otoparkı olan modern bir pazar alanı inşa edileceğini belirten Başkan Talu, şöyle dedi: “Mevcut sağlık merkezi ve cami için güçlendirme ve cephe çalışmaları ile yeşil alan ve çocuk oyun alanlarıyla birlikte tasarlanmış konut alanları yapılacak. Proje kapsamında 75 metrekare 2+1’den 149 metrekareye kadar 5 farklı konut tipi ve 20 metrekareden 146 metrekareye kadar farklı iş yerleri yer almaktadır.”

800’E YAKIN KONUT YAPILACAK

Toplamda 105 bin metrekareye yakın 792 adet konut ve 7 bin metrekareye yakın iş yeri inşa edileceğini belirten Belediye Başkanı Erhan Talu, hiç kimsenin mağdur edilmesinin söz konusu olmadığını ve bu konuda yapılan dedikodulara itibar etmemelerini istedi. Talu, “Hemşehrilerimizin hiçbir zarar görmesini istemiyoruz. Bilgilendirme büromuza gelip detaylı bilgileri alsınlar.” dedi.

Sabah