İstanbul’un Otel Anlayışı Değişiyor

Yabancıların otel için yatırım fırsatı aradığı mega kent İstanbul yerli zincirlerin rekabetine de sahne oluyor.

Accor Grubu ile anlaşarak pazar giren Akfen, 8 otel yatırımı yapıyor. Konut yatırımlarıyla tanınan Ağaoğlu Grubu ise Uludağ’daki Ağaoğlu My Resort otelinin yanı sıra, Ümraniye’de 114 odalı My City Hotel ile şehir otelciliği için hazırlanıyor. Amplio, Sütlüce’deki 212 odalı Hilton Garden Inn inşaatına devam ediyor.

Kurtköy Viaport AVM içindeki 330 odalı şehir otelini açarak turizm yatırımcılığına giren Bayraktar Grubu ise, Büyük Tarabya Oteli için uluslararası işletmecilerle görüşüyor.

Kozyatağı Marriot ile sektöre giren Büyükhanlı, Avrupa Yakası’nda yeni bir otel yatırımı planlarken, Cevahir Holding, Esentepe’de yeni bir şehir oteli yatırımına hazırlanıyor. Dedeman ise Türkiye genelinde faaliyet gösteren 14 otele ek olarak Bostancı ve Zonguldak’ta yapacağı yeni otellerin inşaatını sürdürüyor. İşletmesini aldığı Çorlu otelinin açılışıyla Türkiye’deki faal otel sayısı yediye ulaşan Divan Grubu’nun Elmadağ’daki inşaatı ise devam ediyor.

Galataport yatırımları başladı
Hakan Madencilik Karaköy’deki Galataport projesinin karşısındaki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait bina ve bitişiğindeki Kozluca Han’ın 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle ihalesini kazandı. Bu arazide 5 yıldızlı otel projesi planlıyor. Hilton ile Türkiye’de Hilton Garden Inn Otelleri’ni geliştirmek için stratejik geliştirme anlaşması yapan Kosifler, yakın zamanda ilk otelleri olan Kütahya Hilton Garden Inn’i işletmeye açtı. Mardin, Şanlıurfa ve Konya’da üç otelin inşaatı devam ediyor. Anadolu’da daha birçok şehirde yatırım planlayan şirketin ayrıca Bostancı için de planı var.

Limak, Beykoz’da da otel açtı
Antalya’da dört ve Ankara’da bir oteli bulunan Limak, 2009 sonunda Sabiha Gökçen Havaalanı Oteli’nin yanı sıra kısa zaman önce Beykoz ve Yalova’da iki yeni otel yatırımını daha işletmeye açtı. Makyol İstanbul Mövenpick ve Bodrum Doria Otel’in sahibi. Etiler’e 260 oda ve uzun süreli kiralamalar için ayrılmış 26 suitle hizmet verecek 5 yıldızlı otelin inşaatına devam ediyor. Grup ayrıca Taksim, Maslak ve Antalya’da yeni yatırımlar planlıyor.

Öztanık Ailesi de Zincirlikuyu’daki eski Yapı Kredi Sigorta binasını otele dönüştürerek sekizinci otelini Avantgarde markasıyla açtı. Levent’teki eski HSBC Bankası binasını satın alan Palmali Grubu burada otel yatırımı yapıyor. İstanbul ve Erzurum’daki Polat Renaissance Otelleri’nin sahibi olan Polat Holding, Balmumcu’da yatırım için Marriot ile anlaştı. Tanrıverdi Beşiktaş İskelesi’nin karşısındaki eski tütün fabrikasının yerine 14 katlı 5 yıldızlı bir otel yatırımına devam ederken, Taşyapı Kadıköy Sahili’nde yaptığı 250 odalı otel yatırımını Double Tree by Hilton markasıyla işletmeye açacak.

CVK, Park Hotel inşaatına başlıyor
Bodrum’da otelleri bulunan Tekaş İstanbul’daki ilk yatırımı olan Altunizade Princess Hotel’in inşaatına başladı. Uran ise Altunizade’deki holding binasının yerine otel yapmayı hedeflerken, Sonkar, Avcılar’da Double Tree by Hilton markası ile anlaşarak bir otel yapmakta. Reisler Deri, Kalamış Marina’nın tam karşısında 201 odalı 5 yıldızlı bir otel inşa etmekte. Taksim Savoy Hotel’i alarak CVK Hotel ismi ile tadil ederek yeniden açacak olan CVK Grup, bundan sonraki projeleri arasında Gümüşsuyu’da bulunan ve kendilerine ait olan Park Hotel’in inşaatına başlamak yer alıyor. Petek Tekstil’in ise Güneşli’de bir otel projesi bulunuyor.

Yatırımlar çeperlere gidiyor
Devam eden yeni yatırımlar İstanbul’un otel haritasını değiştirecek gibi görünüyor.Yeni haritada İstanbul’un merkezi lokasyonlarının yanı sıra çeperleri de çok fazla yatırım alıyor. Avrupa yakasında Silivri, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Anadolu yakasında ise Pendik, Kartal ve Tuzla gibi yeni otel alanlarının çıkması dikkat çekti. Fatih ve Bayrampaşa, Bağcılar ve Esenler de yatırımcıların yeni adresi oldu.

İstanbul’da 43 yeni otel için geri sayım başladı
Önümüzdeki dönemde hizmete girecek olan yeni tesisler şöyle:

Avrupa Yakası

Diamond of İstanbul Maslak

Grand Tarabya Oteli Tarabya

Verdi Palace Beşiktaş

The Edition Hotel Beşiktaş

Arı Oteli Beşiktaş

Ortaköy Townhouse Ortaköy

Donizetti Palas Beyoğlu

Orjin Pera 1 Otel Beyoğlu

Orjin Pera 2 Otel Beyoğlu

Bomonti Turizm Kompleksi Şişli

Savanora Hotel Büyükçekmece

Adela Florya Hotel Küçükçekmece

Alrazi Küçükçekmece

Sonkar Otel Avcılar

Ulubaba Oteli Silivri

Premier Vista Silivri

Gümüşyaka Gümüş Oteli Silivri

Gold Star Hotel Fatih

Vilayet Otel Karacabey Fatih

Onur Alpozan Otel Fatih

Holiday Inn Express Bayrampaşa

Crown Plaza Bayrampaşa

Rota Otel Bağcılar

Ataköy Otel Bakırköy

Quantum Hotel Bağcılar

Focus Hotel Esenler

Porto Vita Eyüp

Anadolu Yakası

Akdağ Otel Adalar

Dedeman Bostancı Bostancı

Hilton Garden Inn Maltepe

Cevahir Maltepe Hotel Maltepe

The Green Park Pendik

Kuttim Otel Pendik

Divan İstanbul Pendik

Mir Club Country Pendik

Marist Otel Kartal

Kalamış Otel Kadıköy

Silence İstanbul Hotel Kadıköy

Corner Hotel Kadıköy

Altunizade Princess Hotel Üsküdar

EEG Otel Beykoz

Tuzla Yelken Otel Tuzla

Özdil Oteli Şile Ramada.

Kaynak: Dünya